پنج شنبه, 25 آبان 1396 ساعت 23:41

آخرین اقدامات نهادهای دولتی در مناطق زلزله زده- گازرسانی- ارتباطات- مالی، اعتباری و بیمه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 اقدامات وزارت اقتصادی و دارایی برای رسیدگی به مشکلات زلزله زدگان غرب کشور
معاون وزیر اقتصاد گفت: الزام فعال سازی حداقل یک شعبه از هر بانک دولتی در شهرهای آسیب دیده، تسریع در پرداخت بیمه خسارت دیدگان و افزایش سقف پرداخت در محل و اقدامات ویژه سازمان مالیاتی در توقف هر گونه پیگیری وصول مالیات از مودیان آسیب دیده از اقدامات انجام شده در مناطق زلزله زده است.
به گزارش روز پنجشنبه شبکه اخبار اقتصادی و دارایی، هیات نمایندگان ویژه وزارت اقتصاد از جمله مدیران عامل بانک های ملی و قرض الحسنه مهر ایران، مدیر عامل بیمه ایران و مدیر عامل سازمان فروش اموال تملیکی به ریاست مهدی قدمی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد از مناطق زلزله بازدید و تصمیمات لازم را اتحاذ کرد.
در این سفر پس از بازدیدهای میدانی از مناطق شهری و روستایی آسیب دیده از زمین لرزه اخیر، در نشست های جداگانه ای با مقامات محلی و مدیران استانی زیر مجموعه وزارت متبوع راهکارهای تسریع و تسهیل در خدمات رسانی به زلزله زدگان بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شد.
قدمی به عنوان رئیس هیات اعزامی در باره نتایج این سفر گفت: بررسی های میدانی نشان می دهد که مجموعه های خدمات رسان تابعه این وزارتخانه عملکرد خوبی داشته و در این سفر بر تقویت و توسعه این خدمات تاکید شد.
وی افزود: بانک های دولتی و نیمه دولتی از همان ساعات اولیه اقدام به ارسال دستگاه های خودپرداز سیار کرده اند و از صبح روز حادثه نیز در شهرهای آسیب دیده برخی شعبه های ویژه به مردم خدمات داده اند تا روند به حالت عادی برگردد.
وی افزود: نظام بیمه ای نیز فعالیت های قابل تقدیری داشته به ویژه بیمه های ایران و بیمه های نیمه دولتی مانند آسیا، دانا و البرز در کنار سایر شرکت های بیمه در زمینه ارزیابی خسارت ها و پرداخت در محل بسیار فعال عمل کرده اند.
قدمی افزود: سازمان امور مالیاتی نیز در پی دستور وزیر اقتصاد اقدامات خوبی انجام داده است. همچنین سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی نهایت همکاری را با ستاد مدیریت بحران، استانداری کرمانشاه و جمعیت هلال احمر برای تامین برخی اقلام مورد نیاز داشته است.
رئیس هیات نمایندگان وزیر اقتصاد اعزامی به کرمانشاه در خصوص تصمیمات اتخاذ شده از سوی این هیات برای کمک به زلزله زدگان گفت: الزام فعال سازی حداقل یک شعبه از هر بانک دولتی در شهرهای آسیب دیده، تسریع در پرداخت بیمه خسارت دیدگان و افزایش سقف پرداخت در محل و اقدامات ویژه سازمان مالیاتی در توقف هر گونه پیگیری وصول مالیات از مودیان آسیب دیده از جمله این اقدامات است.
وی اضافه کرد: ساماندهی کمک های داوطلبانه اعطایی سازمان ها و شرکت های تابعه به ویژه بانک ها و بیمه ها به گونه ای که توزیع متوازن و متناسب انجام شود و رسیدگی به وضعیت کارکنان آسیب دیده مجموعه وزارتخانه در استان های درگیر زلزله نیز از سایر اقدامات انجام شده بود.
وزارت اقتصاد و سازمان ها و مجموعه های تابعه آن از ساعات اولیه وقوع حادثه با تشکیل کمیته های ویژه و حضور موثر در محل حادثه تلاش کردند پیامدهای این حادثه را مدیریت کنند.

بیمه ایران یک میلیارد تومان خسارت به زلزله زدگان سر پل ذهاب پرداخت کرد
بیمه ایران در نخستین روز ارزیابی و پرداخت خسارت واحدهای تحت پوشش بیمه، حدود یک میلیارد تومان خسارت در وجه بیمه گذاران پرداخت کرد.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی، بیمه ایران از طریق اعزام هشت گروه 3 نفره در شهر سرپل ذهاب و بررسی 75 پرونده، این مبلغ را واریز کرده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت اقتصاد که به عنوان نماینده ویژه وزیر اقتصاد از صبح روزچهارشنبه در مناطق زلزله زده حضور یافته است، از بیمه ایران بابت پرداخت سریع خسارت به زیاندیدگان زلزله غرب کشور قدردانی کرد.
مهدی قدمی معاون وزیر اقتصاد در بازدید از مناطق زلزله زده غرب کشور در محل پرداخت خسارت سیار بیمه ایران حضور یافت. هیات نمایندگان اعزامی از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی به ریاست قدمی، معاون توسعه مدیریت و با همراهی رییس هیات مدیره و مدیرعامل بیمه ایران به نمایندگی از صنعت بیمه، نحوه ارائه خدمات بیمه‌ای به زلزله زدگان را بررسی کردند. مدیر بیمه‌های آتش‌سوزی و مدیرکل بیمه ایران در کرمانشاه به همراه تیم ارزیابی و پرداخت خسارات از ابتدای صبح امروز در شهرستان سرپل ذهاب حضور یافتند و نسبت به صدور و تحویل چک خسارت به بیمه گذاران دارای پوشش، اقدام کردند.

آذری جهرمی: وضعیت ارتباطات در مناطق زلزله زده عادی شد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر عادی بودن شرایط ارتباطات در مناطق زلزله زده گفت: طرح جامع مدیریت بحران توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین می شود.
محمد جواد آذری جهرمی روز پنج شنبه با حضور در یازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال و در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا افزود:ارتباطات در مناطق زلزله زده به شرایط قبل از زلزله بازگشته است و خدمات همانگونه که در قبل از زلزله بوده اکنون هم در حال سرویس است.
وی شبکه ارتباطی را نخستین بخشی دانست که شرایط آن به پیش از زلزله برگشته است و ادامه داد:شب گذشته در جلسه ستاد بحران کشور رئیس اورژانس کشور براین مطلب تاکید کرد که ارتباطات در نخستین مراحل به سمت وضعیت نرمال خود برگشت .
وزیر ارتباطات با بیان اینکه البته نقطه ضعف هایی در طراحی بحران وجود دارد افزود:آسیب دیدن 170 سایت در ابتدای زلزله یکی از این نقطه ضعف ها بود که اگر طراحی ساختارها مناسب تر بود همین میزان تاخیری هم که وجود داشت به وجود نمی آمد.
آذری جهرمی گفت: درحال حاضر شرایط به حالت طبیعی برگشته است و ما هم به دنبال استخراج منحنی وقوع حوادث در کشور هستیم و برای این منظور روز گذشته جلسه ای برگزار و مدیر بحران و مدیرکل پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات مامور شدند تا به کمک دانشگاه امیر کبیر در این باره مطالعه کنند.
وی خاطرنشان ساخت: طرح جامع بحران برای این موضوع استخراج می شود تا در حوادث آتی که با آن مواجه خواهیم بود مدیریت لازم اعمال شود.
آذری جهرمی با بیان اینکه الان حجم تماس ها در منطقه بالا است و ممکن است به دلیل حجم بالای ارتباطات قطعی های کوتاه مدتی صورت گیرد، افزود: همکاران در حال افزایش ظرفیت هستند ضمن آنکه گزارشی از نامناسب بودن وضعیت ارتباطی در این ایام نداشته ایم.
وزیر نیرو: عملیات برق رسانی به مناطق زلزله زده امروز بصورت کامل انجام می شود
وزیر نیرو گفت: از 473 روستای آسیب دیده در زلزله غرب کشور، حدود 20 روستای بدون برق باقی مانده اند که امروز برق این روستاها هم وصل خواهد شد.
رضا اردکانیان با تشریح جزئیات تامین برق مناطق زلزله زده، بیان داشت: از 473 روستای صدمه دیده 260 روستا در روز اول برق رسانی شد و 213 روستا با اولویت روستاهایی که مشکل آب داشتند، در حال حاضر در حال برق رسانی هستند.
وی با بیان این که حدود 20 روستای بدون برق هم باقی مانده اند که تا ظهر امروز برق این روستاها هم وصل خواهد شد، افزود: آب رسانی در مناطق زلزله زده منوط به وصل برق است که در حال حاضر باید گفت در 13 شهر با جمعیت یک میلیون و 300 هزار نفر از نظر آب رسانی به شرایط پایدار رسیده ایم. خطوط اصلی آب در این شهرها در روز چهارشنبه تعمیر شده و از امروز به بازسازی خطوط فرعی و انشعابات پرداخته می شود.
وی خاطر نشان کرد: هموطنان عزیز در شهرهای زلزله زده مطلع باشند که دلیل وصل نبودن دائمی آب، احتمال نشت آب در مکان هایی است که هنوز شناسایی نشده چرا که نشت آب ممکن است تخریب ساختمان های صدمه دیده را تشدید کند به همین دلیل فعلا شب ها آب در مناطق زلزله زده قطع است اما برای مواقع اضطراری در 15 نقطه شیر برداشت نصب شده که در مواقع اضطرار مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.
وی اضافه کرد: 86 تانکر آب رسانی هم تاکنون در مناطق پرجمعیت مستقرند که از امروز با رفع مشکل آب رسانی در شهرها این تانکرها به سمت روستاهای اطراف حرکت می کنند.
وزیر نیرو ادامه داد: در بعضی مناطق، مردم در هنگام استفاده از آب از کدورت و تصفیه نبودن آن شکایت داشتند که باید گفت به دلیل تکان های شدیدی که زمین به چاه ها و سیستم آب رسانی کرده این کدر بودن آب به وجود آمده که همکاران ما در حال برطرف کردن آن هستند. برای مثال مشکل کدر بودن آب در اسلام آباد غرب با نصب دو دستگاه فیلتر سرامیکی برطرف شد.

جزئیات تامین گاز مناطق زلزله زده غرب کشور؛
معاون وزیر نفت:گازرسانی بیشتر مناطق قصرشیرین، جوانرود و ثلاث باباجانی پایان یافت

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این که اولویت گازرسانی با اماکن عمومی نظیر بیمارستان ها، نانوایی ها واداره ها بودتا خدمات لازم به مردم ارائه شود، گفت:اکنون بخش بیشتر گازرسانی درمناطق قصرشیرین، جوانرودوثلاث باباجانی پایان یافته است.
حمیدرضا عراقی روز پنجشنبه با تشریح جزئیات اقدامات انجام شده برای گازرسانی به مناطق زلزله زده غرب کشور، اظهار داشت: بلافاصله پس از حادثه، اقدامات اولیه مطابق دستورالعمل‌های مدیریت بحران انجام شده بود، در این گونه مواقع، نخستین اقدام تخلیه گاز تمام شهر است که این اقدام از سوی شرکت گاز استانی انجام شده بود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ادامه داد: میزان تخریب بیش از حد تصور بود که در این شرایط تخلیه گاز از خطوط گازرسانی، اقدامی مهم و موثر محسوب می شود.
وی افزود: پس از آن نیز در اسرع وقت جلسه مدیریت بحران با حضور مدیر گازرسانی و سایر مسئولان مربوطه در کرمانشاه برگزار شد که در این جلسه تقسیم بندی کارها در قالب تیم‎های عملیاتی مختلف انجام گرفت. در ادامه هم استان های معین نیز به یاری ما شتافتند و هر کدام مسئولیت رسیدگی به امور یکی از مناطق آسیب‎دیده را بر عهده گرفتند.
**وصل گاز منازل با رعایت مسائل ایمنی
معاون وزیر نفت در امور گاز اظهار کرد: نیروهای شرکت گاز همدان با امکانات و تجهیزات خود راهی این منطقه شده بودند تا پس از بازرسی اولیه، عملیات نشت یابی و بررسی سلامت علمک‎ها انجام شود؛ بر این اساس ابتدا خط تغذیه گاز مورد نشت یابی قرار گرفت زیرا قبل از تزریق گاز به شهر باید مطمئن می‌شدیم که علمک‎ها و رگلاتورها سالم هستند و سپس نشت یابی کوچه به کوچه را انجام می دادیم.
عراقی گفت: عملیات نشت یابی در سه مرحله و با دقت کافی انجام می شود؛ حتی پس از اتمام عملیات در هر کوچه، همکاران با استفاده از حس بویایی خود نسبت به بوی گاز از امنیت گازرسانی اطمینان می یافتند و پس از آن اتصال گاز به منازل مردم صورت می پذیرفت.
مدیرعامل شرکت ملی گاز با اشاره به اهمیت حضور سازمان نظام مهندسی در زمان وصل گاز داخلی منازل تصریح کرد: این سازمان نیز جهت وصل گاز منازل و اماکن عمومی اعلام آمادگی کرده بود؛ بنابراین وصل گاز منازل با حضور نمایندگان سازمان نظام مهندسی، کارشناس شرکت ملی گاز و صاحب ملک انجام می شود.
به گفته وی،هنگام وصل گاز منازل متوجه می‌شدیم برخی ازعلمک ها دچارنقص بعضا جزیی شده اندوگاهی نیزپیش می آمد لوله‎کشی و علمک هیچ مشکلی نداشتند اما درمسیر گازرسانی، بست‎ها دچارایراد شده بودند که تمامی این موارد با دقت فراوان رفع شد.
**اولویت با گازرسانی به اماکن عمومی است
عراقی از اتمام بخش اعظم کار شرکت ملی گاز در مناطق قصرشیرین، جوانرود و ثلاث باباجانی خبر داد و اظهار کرد: اولویت گازرسانی با اماکن عمومی نظیر بیمارستان ها، نانوایی ها و اداره ها بود تا خدمات لازم به مردم ارائه شود.
وی ضمن ابراز امیدواری از اینکه دیگر در کشور با حوادثی همچون زلزله اخیر مواجه نشویم، تاکید کرد: کار شرکت ملی گاز نباید با عجله انجام شود زیرا اگر ما در انجام کارمان دقت کافی نداشته باشیم، هم موجب نارضایتی مردم می شویم و هم آنکه شرایط نا ایمن به وجود می‌آید.
معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به دستورالعمل های مدون مدیریت بحران گفت: مطابق این دستورعمل ها به خوبی می دانیم که در زمان وقوع زلزله و حوادث طبیعی باید چه اقداماتی انجام دهیم همانطور که در کرمانشاه نیز بر همین اساس عمل کردیم. این دستورات برای تمامی شرکت‎های گاز کشور تعریف شده زیرا وظایف ما در مواقع بحران بسیار حیاتی است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ادامه داد: در مدیریت گازرسانی تأکید بر این است تجهیزات لازم مثل پوشاک و وسایل ایمنی همواره در کانتینرهایی مجهز و آماده باشند؛ علاوه بر این موتورسیکلت‎هایی برای شهرهای بزرگ با امکانات لازم تجهیز شده اند تا امدادرسانی را در کوتاهترین زمان ممکن انجام دهند؛ همچنین برای هر استان دو یا سه شرکت معین در شرکت گاز مشخص شده است.
عراقی با تأکید بر لزوم احداث ساختمان‎های مقاوم در برابر زلزله ادامه داد: تمام مردم و مسئولان نیز باید آمادگی لازم برای مقابله با حوادث طبیعی از جمله زلزله را داشته باشند.
**تمهیدات شرکت گاز برای مقابله با زلزله در شهرهای بزرگ
عراقی در ادامه صحبت‌های خود به پیش‎بینی وقوع زلزله در کلان شهرهایی مانند تهران اشاره کرد و گفت: تمهیداتی را در نظر گرفته ایم که اگر زلزله در شهرهای بزرگی مانند تهران اتفاق بیفتد تخلیه گاز از سطح شهر در کوتاه ترین مدت و با بیشترین میزان امنیت انجام شود.
وی یادآور شد: در شهرهای بزرگ، وصل مجدد گاز و تغذیه شبکه گازرسانی و نشت یابی کوچه به کوچه ماه ها به طول می انجامد.
این مقام مسئول به همکاری های مشترک میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت گاز ژاپن اشاره کرد و گفت: ما از تجربیات و دانش ژاپنی‎ها در ایران برای مدیریت بحران استفاده کرده‌ایم چرا که تهران شهر بزرگی است و اگر زلزله ای در آن اتفاق بیافتد حوادث مخرب زیادی در پی خواهد داشت.
عراقی با بیان این‎که متاسفانه در ایران زمانی که بحران اتفاق می افتد مردم عصبانی و ناراحت و نگران هستند، تاکیدکرد: این آگاهی‌بخشی به مردم، وظیفه رسانه‌ها است.
وی همچنین بر مدیریت هوشمندانه‎تر و با برنامه ‌تر توزیع امکانات در مناطق آسیب دیده تاکید کرد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز درباره نقش مردم در کمک به مدیریت بحران هم گفت: بخشی از این موضوع به فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی بازمی‌گردد چرا که حوادث طبیعی در تمامی کشورها اتفاق می افتد و اگر مردم آموزش دیده باشند، نه تنها حوصله کافی به خرج می‌دهند بلکه به خوبی می‌توانند به سازمان‌های خدمت رسان و امدادگران کمک کنند.

منبع:ایرنا

 

خواندن 921 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395