چهارشنبه, 01 آذر 1396 ساعت 10:56

راهکارهای پیشنهادی بورس کالای ایران برای گسترش استاندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: مدیرعامل بورس کالای ایران در مراسم روز ملی کیفیت با بیان اینکه این مجموعه در کنار سه بورس دیگر در اقتصاد کشور در حال فعالیت بوده و محلی برای مبادله کالاها در بستری شفاف است، گفت: در این بازار، استانداردهای لازم برای انجام معامله انواع کالا توسط شخص ثالثی به نام بورس مدیریت شده و بر آنها نظارت می شود.

حامد سلطانی نژاد با بیان اینکه کالاهای مورد معامله در بورس کالا عموما کالاهای واسطه ای هستند، افزود: بورس کالا محلی برای قیمت گذاری کالاهای واسطه ای و کشف قیمت محصولات مختلف بوده و مدعی است که می تواند سنجه کیفیت را با موضوع قیمت ایجاد کند.

وی ضمن معرفی اجمالی بورس کالای ایران و جایگاه آن در بازار سرمایه، ساختار کلی بازارهای بورس کالا را مورد توجه قرار داد و گفت: بورس کالای ایران دارای ۴ بازار مالی، مشتقه، فیزیکی و فرعی است که در این بازارها صندوق های کالایی، گواهی سپرده کالایی، سلف موازی استاندارد، قرارداد اختیار معامله، قراردادهای آتی، محصولات کشاورزی، فرآورده های نفتی، محصولات پتروشیمی و محصولات صنعتی و معدنی مورد معامله قرار می گیرد.

ظرفیت استفاده از ابزارهای بورس کالا برای استانداردسازی معاملات

وی به ابزارهای معاملاتی بورس کالای ایران اشاره کرد و افزود: برای اینکه بورس کالا بتواند بستری استاندارد برای معامله کالاها فراهم کند از ابزارهای مختلف بهره مند است که این ابزارها شامل معاملات نقدی، نسیه و سلف، قراردادهای آتی و اختیار معامله، گواهی سپرده کالایی، صندوق کالایی، قراردادهای سلف موازی استاندارد و اوراق خرید دین و همچنین کشف پریمیوم و پیمان های آتی است.

نقش بورس های کالایی در گسترش استاندارد

سلطانی نژاد سازوکارهای ارتقاء استاندارد کیفی محصولات از طریق بورس های کالایی را مورد توجه قرار داد و گفت: اعلام استاندارد مشخص در فرآیند تحویل در راستای نیازهای صنعت، تمایز در قیمت‌گذاری محصولات براساس استانداردهای کیفی شفاف و قابل قبول و گسترش زیرساخت های ارزیابی کیفی کالا سازوکارهای ارتقاء استاندارد کیفی محصولات از طریق بورس های کالایی  است.

بهره گیری از تجربه رعایت استاندارد کیفی در بورس فلزات لندن

سلطانی نژاد به تجربه استاندارد کیفی در سیستم انبارداری بورس فلزات لندن اشاره کرد و گفت: انبارهای بورس مجوز پذیرش کالاهایی که بورس آن نشان کالایی (برند) را پذیرفته است دارند. همچنین برای پذیرش نشان کالایی (برند)، بورس ارزیابی کیفی از آن محصول را براساس استانداردهای مشخص انجام می دهد و پس از تحویل کالا به انبار قبض انبار توسط انباردار صادر می شود. سپس، قبض انبار پس از فروش کالا در بورس به خریدار منتقل می شود و خریدار با مراجعه به انبار کالای استاندارد را تحویل می گیرد. نکته مهم اینکه، انبارهای پذیرفته شده توسط بورس فلزات لندن در نقاط مختلف جهان پراکنده اند.

چند راهکار مهم برای گسترش استاندارد

مدیر عامل بورس کالای ایران در خاتمه به راهکارهای پیشنهادی برای گسترش استاندارد پرداخت و گفت: ادامه اصلاح و یا تعریف استانداردهای ملی توسط سازمان ملی استاندارد با همکاری بورس کالا، تصویب قانون انبارداری در ایران در راستای گسترش استاندارد و کانالیزه کردن معاملات به بازاری متشکل و ایجاد مشوق های مالیاتی با هدف سوق دادن معاملات به بورس با هدف کمک به گسترش استاندارد از جمله این پیشنهادات است.

 

 

خواندن 728 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395