شنبه, 04 آذر 1396 ساعت 16:15

آغاز ساخت مسکن دائمی در مناطق زلزله زده تا یک ماه آینده

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

وزیر کشور گفت: ساخت مسکن موقت که در مناطق زلزله زده آغاز شده است حدود یک ماه طول می کشد که حتما این کار باید طبق زمان بندی عملی و ساخت مسکن دائمی هم باید تا یک ماه آینده آغاز شود.

عبدالرضا رحمانی فضلی روز شنبه در جلسه شورای معاونین وزارت کشور اظهارکرد: وزارت راه و شهرسازی نیز باید بر اساس برنامه زمانبندی شده ساخت مسکن موقت و دائمی را تهیه و ارائه کند.

وی یادآور شد: در جریان حادثه زلزله استان کرمانشاه مدیریت واحد از همان شب وقوع حادثه وجود داشت و شخصا مدیریت آن را برعهده داشتم و اعضای ستاد مدیریت بحران نیز تحت امر این ستاد اقدام کردند.
وی افزود: عملیات امداد و نجات در حادثه زلزله کرمانشاه به نحو احسن صورت گرفت به طوری که در همان ساعت های اولیه بیش از دو هزار نفر از زیر آوارها بیرون آورده شدند.
وزیر کشور با بیان این که در کمتر از 24 ساعت تعداد هفت هزار نفر به مراکز درمانی منتقل شدند، تصریح کرد: در جریان این حادثه از 50 بالگرد برای کمک رسانی استفاده شد که اقدام کم سابقه ای بود.
رحمانی فضلی تصریح کرد: هر یک از وزیران برای بررسی اقدامات حوزه کاری خود در مناطق زلزله زده حضور یافتند تا ارائه خدمات به مردم با سرعت بیشتری انجام شود که بر همین اساس ستاد مدیریت بحران باید گزارش ارزیابی دقیقی از عملکرد دستگاه ها تهیه و ارائه کند.
وی با بیان این که دریافت کمک های مردمی و هزینه کرد آن برای مردم در مناطق زلزله زده مشکلی ندارد، گفت: کسانی که شخصا اقدام به ارائه شماره حساب برای دریافت کمک های مردمی کردند باید از نحوه هزینه کرد آن به مردم گزارش دهند تا مشخص شود پول های دریافت شده از مردم در چه مسیری و در چه محل هایی هزینه شده که استاندار کرمانشاه باید این موضوع را حتما پیگیری کند.
رحمانی فضلی همچنین بر احصای ضعف های اجرایی این حادثه توسط کارگروهی تخصصی و کارشناسی تاکید کرد.
در ادامه این جلسه نیز هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه نیز درباره آخرین وضعیت مناطق زلزله زده اظهارداشت: اکنون موضوع امداد و نجات و توزیع چادر در مناطق زلزله زده به پایان رسیده اما همچنان خدمت رسانی به مردم از جمله توزیع غذا و .... ادامه دارد.
وی افزود: حدود 84 هزار چادر دولتی و حدود 10 هزار چادر مردمی که جمعاً حدود 94 هزار چادر به ارزش 72 میلیارد تومان در مناطق زلزله زده کرمانشاه توزیع شده است.
استاندار کرمانشاه تصریح کرد: بحث اسکان موقت در دستور کار قرار دارد که مردم از محل اسکان اضطرای به اسکان موقت منتقل شوند که در این ارتباط عملیات آواربرداری به منظور ایجاد اسکان موقت یعنی نصب کانکس ها آغاز شده است.
بازوند گفت: نصب تعداد 10 هزار کانکس به عنوان اسکان موقت در روستاها با محوریت قرارگاه خاتم الانبیا (ص)در حال انجام است که البته مردم ساکن روستا می توانند به جای دریافت این کانکس ها از کمک 3 میلیون تومانی دولت برای اسکان موقت هم بهره مند شوند.
وی ادامه داد: در شهرها نیز تاکید بر این است تا مردم با در اختیار گرفتن منازل و پرداخت اجاره بها از سوی دولت تا سقف 5 میلیون تومان اقدام کنند هرچند دولت در این زمینه آمادگی کامل دارد در شهرها هم در حد نیاز کانکس به منظور اسکان موقت تعبیه کند.
استاندار کرمانشاه همچنین گفت: دولت در اقدامی بی نظیر در طی یک روز بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار شامل 765 میلیارد تومان تسهیلات و 281 میلیارد تومان کمک های بلاعوض را برای کمک به مردم مناطق زلزله زده کرمانشاه تصویب کرد و در همان روز هم این اعتبار تخصیص داده شد. 
وی افزود: اکنون 50 درصد کمک های بلاعوض دولت یعنی اعتباری بالغ بر 140 میلیارد تومان از سوی دولت به بنیاد مسکن پرداخت شده که از امروز به مردم پرداخت می شود.
استاندار کرمانشاه با یادآوری این که در روزهای آینده نیز 50 درصد مابقی این کمک های بلاعوض از سوی دولت پرداخت خواهد شد، تاکید کرد: پرداخت این کمک های بلاعوض طبق دستورالعمل مشخصی انجام می شود که بر این اساس در مجموع مردم ساکن در روستاها تا سقف 9 میلیون تومان و مردم ساکن در شهرها تا سقف 12 میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت می کنند.
در این جلسه اسماعیل نجار رییس ستاد مدیریت بحران، سید محمدعلی افشانی معاون عمرانی وزارت کشور، محمدحسین مقیمی استاندار تهران، تقی رستم وندی رییس سازمان امور اجتماعی و حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گزارش از اقدامات انجام شده در حوزه کاری خود به وزیر کشور ارائه کردند.

منبع: ایرنا

خواندن 752 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395