چهارشنبه, 08 آذر 1396 ساعت 11:12

ضرورت همکاری ایران و آلمان در حوزه تولید انرژی های تجدید پذیر

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد: کشورهای در حال توسعه در حوزه انرژی راهی به جز اتکا به منابع تولید انرژی های تجدید پذیر ندارند.تردید وجود ندارد که منابع انرژی فسیلی روزی به پایان خواهد رسید و البته کارشناسان معتقدند خیلی خیلی زودتر از این موعد ، امپراطوری تسلط کشورهای پیشتاز در تولید انرژی از منابع تجدید پذیر در جهان آغاز خواهد شد و در این میان کشورهایی که این امر را مورد تغافل قرار داده اند، ناگزیر از وابسته شدن به صاحبان فن آوری در این بخش خواهند بود .متاسفانه در برخی از کشورهای مشرق زمین این رویکرد(یعنی توجه به تولید  انرژی از منابع تجدید پذیر)طی سال های گذشته هرگز به شکل مناسب مورد توجه قرار داده نشده است.کشور ما ایران یکی از این کشورهاست که تاکنون تنها به اتکا منابع انرژی های هیدرو کربوری روزگار گذرانده است ، بلکه بی  شک اگر این روند ادامه یابد دیری نخواهد پایید که ما نیز وابسته شش دانگ کسانی باشیم که انرژی ارزان و پاک تولید می کنند.

در جهان انرژی های تجدید پذیر یکی از همان پیشتازان که از آنها یاد شد کشور آلمان است.این کشور از سال 2010 سرمایه گذاری های خود در بخش انرژی های تجدیدپذیر را بالا برده است و در همین 7 سال به دستاوردهای عظیمی رسیده است.تولید از منابع بادی در آلمان بقدری بالا رفته است که نیروگاه های بادی این کشور برق مازاد برمصرف دارند.ماه گذشته منابع خبری اعلام کردند با وقوع طوفانی که در همان ایام در آلمان ایجاد شد، تولید نیروی بادی را به رکورد بالایی رسید  و برق در آلمان عملا  مجانی شد.

پس از اینکه تولید نیروی بادی به رکورد بالایی رسید، تولیدکنندگان نیرو ناچار شدند به مشتریانشان پول بدهند تا از برق استفاده کنند.

خبرگزاری ها نوشتند بعد از  رسیدن  به رکورد 39409 مگاواتی که معادل حدود 40 راکتور هسته‌ای بود، قیمت‌های برق  در آلمان منفی شد.

بلومبرگ در همان روزها خبر داد ، تولیدکنندگان برای متعادل نگه داشتن عرضه و تقاضای شبکه نیرو، یا بایستی ایستگاه‌های نیرو را تعطیل می‌کردند یا با عرضه قیمت‌های منفی مشتریان را تشویق می‌کردند برق اضافی را از شبکه خارج کنند.

بر اساس آخرین آمارهای ارائه‌شده، آلمان در آخرین تعطیلات اواخر ماه آوریل با تأمین نزدیک به ۸۵ درصد از الکتریسیته مورد نیازش از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر، رکورد جدیدی بر جای گذاشته است. اطلاعات ارائه‌شده نشان از این دارند که ژرمن‌ها انرژی مورد نیاز خود را از منابعی نظیر خورشید، باد، نیروی هیدروالکتریک و زیست‌توده به دست آورده‌اند. منظور از زیست‌توده، تأمین انرژی از ضایعات زیستی است و می‌توان از جنگل‌ها و ضایعات جنگلی، محصولات و ضایعات کشاورزی، باغداری و صنایع غذایی، فضولات دامی، فاضلاب‌های شهری و صنعتی و پسماند‌های آلی صنعتی به‌عنوان مثال‌هایی برای این نوع انرژی اسم برد.

با توجه به سپری کردن فصل بهار که تلألو آفتاب رو به فزونی می‌گذارد و باد در بهترین حالت ممکن می‌وزد، در تعطیلات پایان هفته‌ی اواخر ماه آوریل، آلمانی‌ها موفق شده‌اند فعالیت نیروگاه‌های تولید انرژی مبتنی بر زغال‌سنگ خود را متوقف کنند و حتی خروجی انرژی تولیدی در نیروگاه‌های هسته‌ای را نیز کاهش دهند. آلمان تصمیم دارد فعالیت تمام نیروگاه‌های هسته‌ای خود را تا سال ۲۰۲۲ متوقف کند.

رسیدن به آمار تأمین ۸۵ درصد از انرژی برق مورد نیاز از طریق منابع تجدیدپذیر یک رکورد جدید برای خود آلمانی‌ها به‌حساب می‌آید. طی ماه مارس، این کشور موفق شده بود تنها ۴۰ درصد از انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تأمین کند. با نگاهی به آمارهای گذشته می‌توان به‌روشنی دید که ایالات متحده‌ی آمریکا در سال ۲۰۱۵ تنها ۱۶.۹ درصد از انرژی مورد نیاز خود را از منابع تجدیدپذیر تأمین کرده است.

دست‌اندرکاران آلمانی اعلام کرده‌اند که رسیدن به آمار تأمین ۸۰ تا ۹۰ درصدی انرژی برق از طریق منابع تجدیدپذیر در سال ۲۰۳۰ باید یک امر معمول برای این کشور باشد و آماری خارق‌العاده محسوب نشود. رکورد زنی جدید آلمان را باید برگرفته از شرایط مطلوبی خواند که در این کشور طی یک روز پایان هفته در این کشور اتفاق افتاده و خلق این آمار را نتیجه داده است.

اینک مدیران  کلان حوزه انرژی کشور ما نیز به صرافت افتاده اند تا ضرر و زیان عقب افتادگی ایران از تحولات جهانی در بخش انرژی های تجدید پذیر را جبران کنند.

بر همین اساس روز گذشته با حضور قائم مقام وزیر  نيرو در امور بين‌الملل و اعضاي آکادمي انرژي‌هاي نو آلمان يک نشست تخصصي در زمينه توسعه همکاري‌هاي دو طرف براي توسعه کسب و کار انرژي‌هاي نو، افزايش بهره‌وري انرژي و بازنگري در شرح درس‌هاي موجود در زمينه توسعه انرژي‌هاي نو در ايران برگزار شد.

پاون نوشت عليرضا دائمي، قائم مقام وزير نيرو در امور بين‌الملل و پرفسور تيدمان از آکادمي انرژي هاي تجديدپذير آلمان يک نشست تخصصي در زمينه توسعه همکاري هاي دو کشور در ارتباط با افزايش بهره وري انرژي، توسعه همکاري هاي آموزشي و تخصصي و توسعه انرژي هاي نو در ايران برگزار کردند.

در اين نشست در مورد روند تداوم همکاري هاي دو طرف و تطبيق شرح درس هاي موجود در زمينه بهره وري انرژي و توسعه انرژي هاي نو در ايران بحث شد.

همچنين در خصوص برگزاري نشست هاي هاي تخصصي کوتاه مدت و درازمدت براي افزايش بهره وري انرژي و توسعه انرژي هاي نو زير نظر مرکز انرژي هاي سبز ايران گفتگو شد.

گفتني است، در اين نشست عمده مباحث مطرح شده بر روي توسعه برنامه کسب و کار مناسب جهت توسعه انرژي هاي نو در ايران متمرکز بود.

آکادمي انرژي هاي تجديدپذير RENAC)) در سال 2008 در برلين آلمان تأسيس شد و از آن سال تاکنون توانسته به بيش از 7500 شرکت کننده از 145 کشور دنيا، ارتباطات آموزشي در زمينه توسعه انرژي ها نو و افزايش بهره‌وري انرژي ارائه دهد. 

اینک تا حدودی می توان امیدوار بود که حوزه تولید انرژی از محل تجدیدپذیرها با استفاده از تجربه و تکنولوژی صاحبنامانی همچون آلمان یک بار دیگر در قاموس مدیریتی بخش نیرو کشور مورد مداقه قرار گیرد.بی تردید با پتانسیل هایی که ایران در خصوص تولید از این محل ها دارد ، هر روز تغافل و بی توجهی به این امر ما  را از صاحبان تکنولوژی پیشرفته فرسنگ ها دورتر نگه خواهد داشت و طبعا وابستگی حتمی  ما در آینده ای نه چندان دور چند برابر خواهد شد.

 

 

خواندن 693 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395