دوشنبه, 13 آذر 1396 ساعت 12:15

حمایت از تولید ملی، چرا و چگونه؟

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عصراقتصاد: تولید ملی برای همه کشورها به لحاظ ارتقای قدرت ملی و استفاده از امکانات و نیروی انسانی مهم است اما همه کشورها توان و امکان تولید ملی به عنوان یک قدرت در صنعت و اقتصاد را ندارند که دلایل مختلف دارد.

در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید ملی و خرید کالای ایرانی اصلی است که همواره مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشته اند. تولید ملی درواقع به معنای حضور اقتصاد جامعه در عرصه جهانی است ، کشوری که تولید کالا یا خدمت ندارد طفیل اقتصاد جهانی محسوب می شود و همیشه وابسته خواهد بود اما جامعه ای در عرصه بین المللی برنده است که تولید کننده باشد.

آنچه که امروز در کشور به خوبی در این عرصه  خودنمایی می کند  این است که در تولیدات ملی عملا حمایتی وجود ندارد و این اصل تنها در حد یک شعار باقی مانده است .

در حال حاضر شرایط برای تولید ملی در ایران مناسب نیست اعمال قوانین سخت بانکی،کسب و کار،بیمه و مالیات و برای تولیدکنندگان همواره دست و پای آنها را برای حضور در عرصه ملی می بندد، یکی از موارد قابل ذکر در این حوزه، قوانین بانکی است به گونه ای که گاهی یک تولید کننده در مسیر پر رفت و آمد دریافت تسهیلات بانکی، گاهی مجبور می شود به دلیل دردسرهای آن از دریافت وام چشم پوشی کند و به جای آن واردات کالای خارجی آنهم با شرایط آسان تر را بر تولید مقدم بداند.

شاید به دلیل همین قوانین سهل گمرکی و البته حمایت دولتهای خارجی است که امروز برخی از برندهای کره ای،چینی و ترک جای خود را در سبد کالای شهروندان ایرانی باز کرده اند و هر روز بیشتر از پیش حضور خود را در بازارهای داخلی پررنگ تر می کنند لذا به منظور حمایت از تولید ملی لازم است تا قوانین گمرکی ما بازنگری شود و در ثانی واردات کالاهایی که در داخل با کیفیت مناسب تولید می شود نیز ممنوع شود.

یکی از تولیدکنندگان شرکتهای مطرح ایرانی در گفت گویی که به تازگی با خبرنگار اقتصاد عصرداشته دلیل پررنگ شدن محصولات ترکیه ای در ایران و کشورهای دیگر را، تسهیلات گمرکی، تعرفه‌های پایین و معافیتهای مالیاتی دانست که برای صادرات  تعریف شده معرفی کرد و نسبت به نبود چنین قوانین در ایران انتقاد کرد.

به گفته این تولیدکننده، وقتی برای برندهای داخلی و جهانی به بهانه ایجاد اشتغال، شرایط یکسانی لحاظ میگردد مسلما برندهای داخلی با توجه به شرایطی که داشته اند توان رقابت با برندهای جهانی را نخواهند داشت و روز به روز سهم بازار خود را به آنان واگذار و حتی  روی برندهای خارجی سرمایه گذاری می کنند در صورتی که اگر برای برندهای ملی کشور سرمایه گذاری بهتر و بازارهای نوین تدارک دیده شود قطعا توان ملی و سرمایه داخلی در خدمت برندهای داخلی درخواهد آمد.

همچنین توجه بخش صنایع کوچک در حمایت از تولید ملی نقش پررنگی خواهد داشت صنایع کوچک به دلیل نیاز به سرمایه اندک می توانند سریع عملیاتی شده و همانند صنایع بزرگ نیاز به سرمایه گذاری های بزرگ ندارند لذا توجه به این بخش قطعا می تواند در اجرای اقتصاد مقاومتی تاثیر به سزایی داشته باشد.

بنابراین با توجه به نامگذاری سال 1396 از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان " سال تولید واشتغال " مدیران دولتی و مسوولان نظام باید دست در دست به راهکارهای عملیاتی نمودن این شعار مهم بیاندیشند.

گفتنی است در راستای حمایت و معرفی تولیدکنندگان کوچک و متوسط و توجه همه اقشار جامعه نمایشگاهی با عنوان" تولیدات ملی" از تاریخ 13تا 17 آذرماه در محل مصلی تهران برگزار می شود.

خواندن 1141 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395