سه شنبه, 14 آذر 1396 ساعت 13:16

اختلاف بر سر احداث سازه عظیم فلزی روی دروازه کوروش

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

درحالیکه طی روزهای گذشته، شماری از باستان‌شناسان و کارشناسان میراث فرهنگی با ساخت یک سازه عظیم فلزی روی محوطه باستانی "تل آجری" مخالفت کرده‌اند، شواهد موجود نشان می‌دهد که اختلاف بر سر احداث این سازه به درون سازمان میراث فرهنگی کشیده شده است.

 تل آجری یک محوطه باستانی متعلق به اوایل دوره هخامنشی در فاصله چهار کیلومتری تخت جمشید است که باستان شناسان به کشفیات مهمی در آن رسیده‌اند. ازجمله این کشفیات، شناسایی یک معماری منحصر به فرد از اوایل دوره هخامنشی است که گفته می‌شود احتمالاً دروازه‌ای از زمان کورش بوده است.

در روزهای اخیر، نامه‌ای از سیدمحمد بهشتی، رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد او با "ایجاد فونداسیون پوشش دائمی برای حفاظت از محوطه تل آجری" موافقت کرده است. هدف از ایجاد این فونداسیون، نصب ستون‌های فلزی و مسقف کردن محوطه تل آجری است.

منتقدان بر این باورند که فونداسیون مزبور که با حفر کانال و بتن ریزی به دور محوطه تل آجری همراه بوده، به لایه‌های باستانی این محوطه آسیب رسانده است. همچنین با یادآوری این نکته که تل آجری در حریم درجه یک تخت جمشید قرار گرفته است و با استناد به ضوابطی که "احداث هرگونه ساختمان و تأسیسات، نصب دکل، درختکاری، دیوارکشی، حصارکشی، پی کنی، کند و کاو و تسطیح اراضی در حریم تخت جمشید" را ممنوع می‌کند، ایجاد فونداسیون مزبور را اقدامی غیرقانونی می‌دانند.

اطلاعات موجود نیز نشان می‌دهد، شماری از مدیران و کارشناسان ارشد معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با این اقدام مخالف بوده‌اند اما گویا نظر آنها مورد توجه قرار نگرفته است. گفته می‌شود؛ یکی از مدیران ارشد معاونت میراث فرهنگی، با این استدلال که هرگونه تصمیم‌گیری در خصوص حفاظت از محوطه‌ها و بناهای تاریخی در حوزه اختیارات معاونت میراث فرهنگی است، از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خواسته است تا از دخالت در این موضوع اجتناب کند.

یکی دیگر از مدیران معاونت مزبور نیز با استناد به ضوابط حفاظتی حریم تخت جمشید، خواستار توقف عملیات ایجاد فونداسیون، برچیدن ستون‌های نصب شده و بازگرداندن محوطه به حالت اولیه شده است.

با این حال، معاونت سازمان میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، درخواست‌های منتقدان خود را مسکوت نگه داشته است. محمدحسن طالبیان هم اکنون در کره جنوبی به سر می‌برد. او پیش‌تر نیز از پاسخ به پرسش‌های خبرگزاری ایلنا در خصوص محوطه تل آجری خودداری کرده بود.


منبع:ایلنا
خواندن 596 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395