جمعه, 17 آذر 1396 ساعت 22:06

حمایت کمیسیون انرژی مجلس از آزادسازی قیمت قیر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در شرایطی که شورای رقابت به تازگی در مصوبه ای پالایشگاه های کشور را ملزم به عرضه قیر در بورس کالا با احتساب ارز آزاد کرده است که عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز با حمایت از مصوبه شورای رقابت از نشست تولیدکنندگان قیر و نمایندگان وزارت نفت در کمیسیون انرژی مجلس و تاکید بر آزادسازی قیمت قیر خبر می دهد.

 به تازگی شورای رقابت با اعلام انحصاری بودن مواد پایه تولید قیر، اعلام کرده است که عرضه این کالا باید توسط همه پالایشگاههای کشور از طریق بورس کالا و به نرخ ارز آزاد انجام شود. کارشناسان حوزه فرآورده های نفتی نیز در خصوص این مصوبه اعلام کرده اند که با توجه به اختلاف قیمت ارز آزاد و مبادله ای، آزادسازی قیمت وکیوم باتوم امری ضروری است؛ چرا که فروش قیر با نرخ های پایین تر از منطقه انجام می شد که این موضوع به نفع تولیدکنندگان قیر و اقتصاد کشور نیست.

در همین زمینه عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا گفت: جدای از مصوبه شورای رقابت، اخیرا مباحثی میان تولیدکنندگان قیر و وزارت نفت در مورد نحوه نرخ گذاری قیر به وجود آمده بود که در همین راستا  نشستی در کمیسون انرژی مجلس برگزار شد و حاضرین خواستار آن شدند تا قیر در بورس کالا با نرخ ارز آزاد عرضه شود تا مانع سو استفاده و رانت شود.

هدایت الله خادمی با بیان اینکه به طور طبیعی آزاد کردن نرخ قیر اعتراضاتی برای صادر کنندگان به دنبال خواهد داشت، افزود: حذف رانتی که از اختلاف نرخ ارز مبادله ای و آزاد نصیب برخی افراد می شد قطعا با آزادسازی قیمت ها اعتراض آنها را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه قیر نیازمند قیمت رقابتی است، تصریح کرد: آزادسازی قیمت قیر افزایش کیفیت این محصول از سوی تولیدکنندگان داخلی را به همراه خواهد داشت. از طرفی عرضه قیر با نرخ ارز آزاد برای کشور ارزآوری خوبی دارد و در منطقه نیز از پتانسل مطلوبی برای صادرات برخوردار هستیم.

این عضو کمیسیون انرژی در پایان به قیرهای تهاتری و رایگانی که در اختیار وزارت راه قرار می گیرد اشاره کرد و گفت: کمیسیون انرژی مجلس با قیر تهاتری موافق نیست و بارها اعلام شده است که این قیرها به جای استفاده در راه سازی، سر از بازار در می آوردند و همین امر برای برهم خوردگی قیمت ها و تعادل بازار کافی است.

منبع:ایلنا

خواندن 625 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395