یکشنبه, 19 آذر 1396 ساعت 09:25

اولین بودجه عملیاتی کشور در ایستگاه مجلس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لایحه بودجه 97 امروز توسط حسن روحانی تقدیم مجلس می شود . بودجه ای که برای اولین بار به روش مبتنی بر عملکرد بسته شده است.

بر اساس تعريف صندوق بين المللي پول از بودجه‌ريزي مبتنی بر عملکرد عبارت است از روشها و سازوكارهايي كه ارتباط بين اعتبارات تخصيص يافته به دستگاه هاي اجرايي را با خروجي ها و پيامدهاي آنها از طريق بكارگيري اطلاعات عملكردي در تخصيص منابع تقويت مي سازد.

در این روش ابتدا بايد عملكرد سازمان مورد ارزيابي قرار گيرد تا مديران بتوانند در قبال آن اعتبارات بودجه اي لازم را تخصيص دهند. بديهي است همواره ارزيابي عملكرد بر مبناي يك هدف از پيش تعيين شده انجام مي شود. همچنین موضوع محاسبه بهاي تمام شده محصولات و خدمات نيز از عناصر اصلي يك نظام بودجه‌ريزي مبتنی بر عملکرد است.

افزایش کارایی سازمان ها یعنی تولید محصولات و خدمات بيشتر و با كيفيت بالاتر با بودجه کمتر از دیگر اهداف این روش بودجه ریزی در نظر گرفته شده است که مديريت بهاي تمام شده هر واحد محصول يا خدمت توليد شده اهمیت بیشتری پیدا می کند.

تمامی دستگاه های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مکلفند بر اساس دستورالعمل ها و بخشنامه های صادره قبلی، ضمن استقرار نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد و تکمیل فرم های ذیربط دستورالعمل موضوع پیوست این بخشنامه، بودجه پیشنهادی خود را با توجه به   ارائه برنامه سالانه و برنامه های اجرایی و فعالیت های پیش بینی شده متناظر در چارچوب برنامه ششم توسعه،    الزام دستگاه های اجرایی نسبت به تهیه بودجه در چهارچوب دستورالعمل بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد (شامل دستورالعمل برنامه سالانه، دستورالعمل طبقه بندی اقتصادی هزینه ها، دستورالعمل هزینه یابی) و   استانداردسازی و تدوین شاخص های اندازه گیری عملکرد به صورت هدفمند و نتیجه گرا، به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه کنند.

دستگاه های اجرایی که در پیشنهاد بودجه، حداقل بیست (٢۰) درصد از فعالیت های خود را به روش بهاید تمام شده هزینه یابی نکرده باشند، از افزایش اعتبارات هزینه ای نسبت به سال ١٣٩۶ برخوردار نمی شوند.

ارقام کلیدی مصوب دولت در لایحه بودجه 97 برای نرخ ارز ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است که حدود ۷۰۰ تومان پایین‌تر از نرخ بازار آزاد است. در بودجه 96 نرخ ارز 3هزار 300 تومان پیش بینی شد که با شکاف 900 تومانی قیمت ارز در بازار آزاد همراه شد.

از طرفی نرخ هر بشکه نفت در بودجه ۹۷ معادل ۵۵ دلار بسته شده یعنی نگاه واقع بینانه تری در بودجه 97 نسبت به بودجه 96 حاکم است چرا که کارشناسان سیتی بنک پیش بینی نرخ 65 دلاری را برای نفت اعلام کرده بودند. از سوی دیگر برخی کارشناسان داخلی مانند سید جلال ساداتیان به خبرنگار عصر اقتصاد گفته بود امکان افزایش نرخ نفت تا 80 دلار تا اواسط سال 2018 وجود دارد.

با این حال بسیاری بر این باورند که با شروع فصل گرما و کاهش تقاضا در چین و هند این امکان وجود دارد که قیمت نفت دراواسط 2018 به کمتر از 50 دلار نیز برسد. اما با توجه به اینکه قیمت نفت سنگین ایران که اصلی ترین شاخص نفتی کشور است در حال حاضر با قیمت حدود 60 دلار در بازارهای جهانی معامله می شود اینگونه بنظر می رسد که  قیمت مطلوب کنونی افت قیمت احتمال در سال آینده را پوشش دهد.

سقف بودجه عمرانی در بودجه 97 نیز 110 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده و بودجه شرکت های دولتی نسبت به سال گذشته ۲ درصد افزایش یافته است. همچنین 48 هزار میلیارد تومان برای یارانه ها در نظر گرفته شده که 32هزار میلیارد تومان آن برای پرداخت نقدی یارانه به مردم اختصاص می یابد.

هرچند پرونده پرداخت نقدی یارانه ها با وجود انتقادات نمایندگان مجلس و دولت و خساراتی که بر اقتصاد کشور و بازارها وارد کرده، هنوز باز است و امکان تغییرات اساسی در این موضوع وجود دارد اما باید منتظر تصمیم نمایندگان در مورد لایحه بودجه 97 بود.

خواندن 520 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395