دوشنبه, 20 آذر 1396 ساعت 14:32

انتقاد نجار از معطل ماندن لایحه مدیریت بحران در مجلس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس سازمان مدیریت بحران کشور از معطل ماندن 30 ماهه لایحه مدیریت بحران در کمیسیون‌های مجلس انتقاد کرد.

 اسماعیل نجار در اختتامیه اولین جشنواره کشوری پیشگیری از سوانح و حوادث درباره اقدامات امدادی انجام شده در مناطق زلزله زده کرمانشاه توضیح داد و گفت: از زمان وقوع زلزله با توجه به اینکه در اواخر شب اتفاق افتاد عملیات امدادرسانی 9 ساعت در تاریکی مطلق انجام شد. در این عملیات 1930  روستا و 7 شهرستان امدادرسانی شدند. 7817 مصدوم و 579 جانباخته در این حادثه داشتیم. با وجود ضعف‌ها و نارسایی‌هایی که ممکن بود در این عملیات وجود داشته باشد، ساعت 15 پایان عملیات نجات اعلام شد و هیچ فرد زنده و جانباخته‌ای زیر آوار نبود.

وی ادامه داد: مدیریت بحران یعنی از مردم تا همه نیروهای مسلح بتوانند امدادرسانی کنند و بتوانند حضور داشته باشند. این موضوع در حادثه کرمانشاه دیده شد. اولین امدادگران اعضای یک خانواده هستند. زلزله 4.5 ریشتری قبل از زلزله اصلی باعث شد مردم هوشیاری پیدا کنند. در غیراینصورت جانباختگان افزایش پیدا می‌کردند. نیروهای عملیاتی به موقع در مناطق حاضر شدند و همان شب جلسه مدیریت بحران تشکیل شد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به معطل ماندن لایحه مدیریت بحران تاکید کرد: این لایحه 30 ماه است که در کمیسیون‌های مجلس می‌چرخد و ما در بی‌قانونی کار می‌کنیم. پیشگیری اساس کار ما است، نمی‌توان از سازمان انتظار داشت و از طرف دیگر امکانات ندهیم و مشکلات را حل نکنیم. امروز اگرچه نمی‌شود زلزله را پیش‌بینی کرد اما می‌توان خود را در برابر آن ایمن کنیم.

نجار با اشاره به تخریب برخی بیمارستان‌ها در زلزله کرمانشاه اظهار کرد: مگر پول و اعتبار از نظام هزینه نشده است. ما کجای کار ایراد داریم. کارشناسان می‌گفتند در برخی نقاط حداقل‌های کار برای یک ساختمان نیز انجام نشده است، آیا نظام مهندسی نباید نظارت‌های دقیقی داشته باشد؟

رییس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: آموزش در حوزه پیشگیری از حوادث بحثی اساسی است. صداوسیما نیز به عنوان کارگروه اطلاع‌رسانی اقداماتی در این زمینه انجام داده اما کافی نیست.

منبع:ایسنا

خواندن 478 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395