سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 13:53

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات خبر داد:

ساخت بزرگترین اسكله تخصصی برای صادرات سنگ آهن و فولاد

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مریم حسینی

عصراقتصاد: مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات از ساخت اسکله ای با حداقل ظرفیت 150 هزار تن در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: در صورتی که وزارت راه  زمین مورد نیاز را در اختیارمان قرار دهد به زودی ساخت آن را آغاز خواهیم کرد.

«عزیزاله عصاری» در نشست روز گذشته این شرکت، از حمل و نقل به عنوان یکی از مشکلات موجود در حوزه صنعت و معدن نام برد و گفت: برای بقای صنعت باید نگاه ویژه‌ای به مدیریت قیمتها داشته باشیم و بحث حمل و نقل یکی از مواردی است که با توجه به تاثیر آن بر قیمت تمام شده،‌ باید به آن اهمیت داد متاسفانه به دلیل زیرساختهای ضعیف در این حوزه و هزینه‌های بالا ، بخش بزرگی از محصولات دپو می‌شود.

وی افزود: در همین راستا ما با مشارکت شرکتهای گل گهر، چادرملو، گهرزمین، سرمایه‌گذاری امید و کشتیرانی جمهوری اسلامی یک شرکت حمل و نقل ترکیبی بزرگ ایجاد و تلاش کردیم تا این مشکلات را به حداقل برسانیم.

عصاری ساخت اسکله، بندر و بارگیری با سیستمهای پیشرفته را از دستاوردهای حمل و نقل ترکیبی در آینده ای نزدیک برشمرد و گفت: بسیاری از شرکتهای مطرح دنیا به دلیل شرایط افت کاری بسیار راغب به ساخت اسکله و بندر هستند و در حال حاضر هم با وجود برخی مشکلات در بحث فاینانس، از جمله نداشتن سابقه گارانتی، با شرکتهای ایتالیایی وارد مذاکره شده ایم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات افزود:‌ اسكله یاد شده برای استفاده در زمینه بارگیری سنگ آهن و فولاد تجهیز و راه اندازی خواهد شد.

این فعال معدنی، با بیان اینکه شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات برای نخستین بار اسکله ای با ظرفیت قابل قبول راه اندازی می‌کند که فقط در زمینه معدن و فولاد خواهد بود گفت: در صورتی که وزارت راه، زمین مورد نیاز را در اختیارمان قرار دهد استارت آن را زده می‌شود؛ ساخت آن حدود سه سال زمان برده و سرمایه‌گذاری آن حدود 200 میلیون یورو خواهد بود.

ریسک فعالیت در ایران بالاست

عصاری در ادامه درباره حضور سرمایه گذاران خارجی و همکاری با این شرکت در یکسال گذشته گفت: با توجه به ابنکه ریسک فعالیت در ایران بالاست خارجی‌ها کمتر حاضر به سرمایه‌گذاری هستند اما به عنوان فاینانسور فعالیت می کنند.

وی افزود: از سوی دیگر همچون سایر كشورها در جهت رشد و توسعه صنعتی ، نیاز به جذب سرمایه خارجی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، با اشاره به اینکه در بحث فاینانس ( تامین منابع مالی ) شرکتهایی که از سوی دلالان معرفی می شوند را رد کرده ایم افزود: تاکنون فاینانسورهایی از چین، آلمان، ایتالیا و برخی کشورها به این شرکت مراجعه کردند که انتقال فناوری و آموزش نیروی انسانی نیز مطالبه اصلی این شرکت از آنها عنوان شده و مذاكرات جدی برای جذب فاینانس ادامه دارد.

تهیه کاتالیست هیدروکراکینگ برای نخستین بار

عصاری همچنین به فعالیت شرکت «کاتالیست ایرانیان» که شرکتی دانش بنیان و زیرمجموعه این گروه است و  تولید کاتالیست «هیدروکراکینگ» از سوی این شرکت برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: هیدروکراکینگ، کاتالیستی استراتژیک در صنعت نفت است که با وجود سابقه بیش از یکصد ساله صنعت نفت ایران، همچنان از خارج وارد می‌شود، اما امید است در آینده نزدیک به تولید انبوه برسد و از واردات آن بی نیاز شویم.

وی افزود:تولید کاتالیست اسید سولفوریک - استفاده در فرآوری مس- تولید کاتالیست DRI -استفاده در احیای مستقیم آهن اسفنجی و کاتالیست ATR - مورد استفاده در صنعت پتروشیمی سایر موفقیت‌هایی است که در این گروه و با فعالیت‌های شرکت دانش بنیان حاصل شده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، با بیان اینکه در حال حاضر 2.5 میلیارد دلار پروژه آماده در دست داریم که همه شناسنامه دارند به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام این شرکت در یکسال گذشته اشاره و بیان کرد: شهریور پارسال کنسانتره صبا نور شهرک از پیشرفت 60 درصدی، گندله همدان از پیشرفت 62 درصدی، کک طبس از پیشرفت 88 درصدی و سرمد ابرکوه از پیشرفت 85 درصدی برخوردار بودند که اکنون همه آنها به بهره برداری رسیده یا آماده بهره برداری هستند.

عصاری همچنین از مذاكرات این هلدینگ با شركتهای خارجی برای جذب بیش از 350 میلیون یورو فاینانس خبر داد و سود خالص شرکت گذشته را حدود 400 میلیارد تومان و درامد عملیاتی را 442 میلیارد تومان اعلام کرد.

وی در پایان به وضعیت اکتشافی معادن ایران اشاره کرد و  افزود: به گفته فعالان معدنی، کشور ما حدود 700 میلیارد دلار ذخیره معدنی دارد اما متاسفانه ما از نظر اکتشافی عقب هستیم  و اگر در گذشته روی استخراج این ذخایر سرمایه‌گذاری كافی صورت می گرفت باعث اشتغالزایی قابل توجه و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی می شد.

چشم انداز شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات

گفتنی است شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در سال 1377 به عنوان شرکت سهامی عام در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و هم اکنون سهام این شرکت تحت نماد «ومعادن»  مورد معامله قرار می گیرد.

چشم انداز این شرکت، کسب بالاترین متوسط نرخ رشد سالانه ارزش دارایی‌ها و سود خالص در میان شرکتهای سرمایه‌گذاری کشور در افق 1410 است.

موضوع فعالیت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات شامل تاسیس، خرید، مشارکت در تامین منابع مالی و سرمایه‌گذاری در انواع شرکت‌ها، موسسات و واحدهای صنعتی و معدنی، ساختمانی، کشاورزی، خدماتی و انجام فعالیت‌های مالی و اعتباری در داخل کشور و همچنین انجام خدمات مشاوره ای در زمینه‌های تولید، سرمایه‌گذاری، توسعه و تکمیل، برنامه ریزی و بودجه بندی، تامین منابع مالی، بازاریابی و طراحی سیستم‌های مدیریتی، سرمایه‌گذاری در خارج از کشور بصورت مشارکتی و قبول و اعطا نمایندگی و انجام عملیات دیگری که بطور مستقیم و غیرمستقیم برای تحقق اهداف مزبور لازم است.

 

 

خواندن 662 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395