سه شنبه, 21 آذر 1396 ساعت 16:00

تحقق حضور 30 درصدی بانوان در مناصب دولتی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تأکید دولت در خصوص تخصیص ٣٠درصد از مناصب دولتی به بانوان، گفت: اولین کسانی که توانستند این حضور ٣٠ درصدی را محقق کنند بانوان مدیر در وزارت صنعت معدن و تجارت بودند.

معصومه ابتکار در چهارمین گردهمایی مشاوران امور بانوان استان‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به دستاوردهای دولت تدبیر و امید در امور زنان افزود: دولت دوازدهم در ادامه سیاست‌های دولت یازدهم برنامه‌های جدی برای پیشبرد امور زنان در کشور دارد و به وعده‌های انتخاباتی خود درباره حمایت از حقوق آن‌ها پایبند است.

وی جایگاه امروز زنان در خانواده، اقتصاد و اجتماع را بسیار چشمگیرتر از گذشته دانست و گفت: رشد اقتصادی کشور مرهون زحمات بی وقفه این قشر از جامعه است.
ابتکار با گلایه از استمرار و به هم پیوستگی مدیریت‌ها در کشور، یادآور شد: این اتفاق که در همه جای دنیا بسیار رایج است و در کشور ما نیز وجود دارد بسیار آسیب زا است چراکه جابه جایی قدرت یکی از ارکان و اصول دموکراسی است.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اعلام تأکید دولت درباره تخصیص ٣٠درصد از مناصب دولتی به زنان، تصریح کرد: برای تحقق این امر مکاتبات اولیه با وزرا انجام شده است.
ابتکار با بیان اینکه ظرفیت خوبی از زنان تحصیل کرده در کشور وجود دارد، ادامه داد: فقط باید زوایای دید و نگاه به زنان را تغییر داد، زنان نیز باید از خلاقیت توانمندی و جسارت خود در جهت رفع مشکلات جامعه استفاده کنند.
وی با تأکید بر اینکه حضور زنان می‌تواند تغییر دهنده نگاه‌ها و کلیشه‌هایی باشد که امروز برای کشور مناسب نیست، گفت: برای کشوری که مبتنی بر ارزش‌های مردم سالاری و دینی است این امر بسیار مهم است به شرطی که این اتفاق نتیجه محور اتفاق بیفتد.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه زنان برای حضور و دخالت در مقدرات کشور باید حضوری با مشارکت حداقل 30 درصدی در کشور داشته باشند، گفت: این امر مستلزم وجود فرصت برابر برای آنها است و اولین کسانی که توانستند این حضور ٣٠درصدی را محقق کنند بانوان وزارت صنعت معدن و تجارت بودند.
ابتکار با بیان اینکه برای نهادینه کردن فرهنگ صحیح مصرف راه بزرگی پیش رو داریم، تصریح کرد: بانوان در این زمینه می‌‌توانند بسیار موثر باشند. ظرفیت خوبی از زنان تحصیل کرده در کشور داریم که با تغییر نگاه و زوایای دید به زنان می توان از آنها به خوبی در کلیه امور بهره برد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از تدوین لایحه ای برای جلوگیری از خشونت بر علیه زنان خبر داد و گفت: ما می دانیم که مشکلاتی در ارتباط با قوانین از جمله بیمه و دیه داریم اما با تدوین لایحه ای که در مراحل پایانی آن است سعی کردیم مواردی را لحاظ کنیم که از هر گونه بی عدالتی علیه زنان جلوگیری شود.
وی افزود: از سویی لایحه ای نیز در ارتباط با کودکان داریم که کارهای بسیار ارزنده ای با آموزش و پرورش شروع کرده ایم.
ابتکار تصریح کرد: در این دوره برای زنان سرپرست خانوار، کارگروهی تخصصی تشکیل داده ا یم که خوشبختانه این کارگروه در بخش‌های دولتی وغیردولتی بسیار فعال شده است.
وی ارتقای مهارت‌ها و توان افزایی برای زنان را یکی از مهمترین ارکان جهت یاری وزارتخانه خواند و گفت: در این خصوص اعتباراتی از محل صندوق برای توسعه اعتبارات روستایی در موضوع کارافرینی و بنگاه داری برای زنان باید ببینیم.
ابتکار وجود مشاغل خانگی را با توجه به مشکلات اقتصادی امروز بسیار مفید دانست و گفت : امروزه این مشاغل کم ریسک ترین مشاغلی است که مردم می توانند در آن‌ها سرمایه گذاری کمک کند، چرا که اکنون بسیاری از بنگاه‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی کشور به دلیل تغییر صنعت با مشکلاتی مواجه هستند.

استان‌ها مکان‌های مناسب جهت ژئو پارک را به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی معرفی کنند

اولین معاون زن در وزارت صنعت معدن و تجارت نیز در این گردهمایی گفت: زنان با وجود داشتن مشکلات داخلی زندگی خود، در برنامه ریزی‌های امور کشور نقش مهمی را ایفا کرده اند.
راضیه لک افزود: پیشرفت زنان متاثر از تلاش آن‌ها و فارغ از عوامل بیرونی است.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ادامه داد: هدف ما در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، شکل گیری کارآفرینی در کشور است و زنان می‌توانند با حداقل هزینه در کارهایی مانند تراش سنگ‌های زینتی کار کنند.
وی با بیان اینکه ژئو پارک ها از جمله مواردی هستند که باید به آن رسیدگی شود اشاره کرد: ایران یکی از کشورهای دارنده ژئوپارک و عضو همایش بین المللی ژئوپارک است، اکنون گام‌های اولیه برای پیشرفت در این حوزه برداشته شده است.
لک در پایان از کلیه استان‌ها خواست تا مکان های مناسب جهت ژئو پارک را به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی معرفی کنند.
گفتنی است که چهارمین گردهمایی مشاوران امور بانوان استان‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، ﺳﻬﯿﻼ ﺟﻠﻮﺩﺍﺭﺯﺍﺩﻩ ﻣﺸﺎﻭﺭ ﻭﺯﯾﺮ ﺻﻨﻌﺖ ﻣﻌﺪﻥ ﻭ ﺗﺠﺎﺭﺕ ﺩﺭ ﺍﻣﻮﺭ ﺯﻧﺎﻥ ﻭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩﻩ و راضیه لک، اولین معاون زن در وزارت صنعت معدن و تجارت برگزار شد.
منبع: شاتا

خواندن 426 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395