چهارشنبه, 22 آذر 1396 ساعت 00:29

بودجه وزارت فرهنگ کمتر از نهادهای غیرپاسخگو

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد : رئیس جمهور روز یکشنبه لایحه بودجه سال 1397 را به مجلس داد که این لایحه با گلایه هایی در رابطه با فشارهایی که برای قرار دادن ردیف بودجه های بی حساب و کتاب به دولت وارد شده همراه بود. برای جزئیات بیشتر این گلایه ها و اینکه روحانی منظورش بودجه بی حساب و کتاب کدام نهاد است که نظارتی بر آن صورتنمی گیرد، با مهدی کوهیان رئیس هیات مدیره مؤسسه حقوق ارتباطات علامه گفتگو کردیم.

کوهیان ضمن بیان اینکه بخش فرهنگ مهجور است، افزود: میزان افزایش بودجه فرهنگی، کمتر از رشد بودجه در سایر قسمت ها است و همچنان اهمیت شایسته ای برای بخش فرهنگ قائل نیستند.

وی ادامه داد: تنها بخش پاسخگو وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و بقیه بخش هایی که از بودجه عمومی کشور در حوزه فرهنگی استفاده می کنند، پاسخگوی مجلس نیستند و متأسفانه اختصاص بودجه به بخش های غیر پاسخگو مانند سازمان صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی قم، حوزه هنری، شورای عالی حوزه های علمیه، اوقاف و دیگر نهادهای فرهنگی کشور بیشتر از اختصاص بودجه به بخش های پاسخگو است.

این حقوقدان اظهار کرد: نهادهای تصمیم گیر در حوزه فرهنگ، هرکدام به سلیقه خود هزینه می کنند یعنی بودجه در نظر گرفته شده ممکن است صرف تقابل نهادها با یکدیگر شود یعنی دولت هم برای نهاد هایی که در مسیر برنامه هایش قدم بر می دارد بودجه در نظر می گیرد و هم به نهادهایی که در جهت خلاف برنامه های دولت هستند، بودجه می دهد.

وی با بیان اینکه نظام بودجه نویسی در حوزه فرهنگ باید تغییرات عمده ای کند، افزود: به طور مثال در حوزه سینما سال آینده 220 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده که این بودجه یک مبلغ بسیار جزئی است برای کشوری که سینمای آن در سطح جهان بسیار مطرح و قابل دفاع است؛ این در حالی است که بودجه تولید فیلم و سریال سازمان صدا و سیما تقریباً 350 میلیارد تومان است. به نظر من این تخصیص بودجه آسیب شناسی نشده است و مشخص نیست که این بودجه ها براساس چه معیارهایی تقسیم بندی می شود.

کوهیان افزود: در لایحه بودجه سال 97، برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجموع 1312 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که کمتر از بودجه نهاد های غیر پاسخگو است و به نظر من کاری که دولت باید انجام دهد این است که نهادهایی که از بودجه کشور استفاده می کنند باید پاسخگوی مجلس شورای اسلامی باشند.

خواندن 760 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395