چهارشنبه, 22 آذر 1396 ساعت 10:42

بازگشت بنزین به سبد دلواپسی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد :  به نظر می رسد دور جدید ایجاد چالش با دولت از سوی منتقدان سنتی کابینه حسن روحانی کلید خورده است .روز گذشته به مجلس کشاندن وزیر نفت و طرح پرسش از مواردی که  از پیش عیان شده بود نشان داد این جریان جدید نگاهی فراتر از مسایل پیش کشیده در مجلس دارد.چه بسا توفیقات نسبی دولت روحانی در سرفصل های مانند همگرایی با قوای سه گانه و سایر جناح های مطرح سیاسی از سوی رییس دولت دوازدهم، هزینه هایی را به جناح مخالف وارد کرده است که دیگر ادامه سکوت سنگین دلواپسان از سوی آنها قابل تحمل نیست. توفیقات سیاسی در خصوص نشست سه جانبه ایران ، ترکیه و روسیه و دستاوردهایی  در آن سوی مرزها ، مانند  شکست داعش در سوریه و عراق و یا برخوردهای منطقی دیپلماتیک در برابر  بحران یمن ، و همچنین عملکرد نسبتا قابل قبول دولت در عرصه داخلی (از نظر ناظران و تحلیلگران حوزه سیاسی)  به مزاج جریان های موسوم به دلواپس خوش نیامده است و این جناح  ، هم اینک با این تعبیر که دولت به سوی یک تعادل نسبی در حرکت است ، تاب و تحمل خود را از دست داده است  و واکنش هایی از خود بروز می دهد که شاید پس لرزه هایش از مجلس آغاز می شود.روز گذشته وقتی بیژن زنگنه از سوی منتقدان سنتی اش همچون جواد کریمی قدوسی، هادی قوامی و حسینعلی شهریاری، نمایندگان مجلس، اسفراین و زاهدان در خصوص طرح برندینگ ویا خرید لوله های بدون درز مورد پرسش مجلسیان قرار گرفت می شد حدس زد که پروژه جدید علیه دولت کلید خورده است.این در حالی بود که همین نمایندگان تا پیش از این به بقیه اقدامات زنگنه نیز مدام انتقاد می کردند و هربار هم وقتی با طرح پرسش هایی او را به چالش فرامی خواندند با منطق گفتار وزیر نفت، عقب می نشستند .

اما بنا به گزارش روز گذشته ایرنا زنگنه با بیان اینکه کمبود منابع یکی از مشکلات موجود برای امضای قراردادهای نفتی است، گفت: برای خرید باید مناقصه برگزار شود و نمی توان از طریق ترک تشریفات کالا را از شرکت خاصی تهیه کرد. وی  در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال مشترک سه نماینده مذکور  درباره علت خرید لوله های بدون درز برای شرکت های نفت از خارج از کشور، بیان داشت: این بحث، درباره لوله های عادی نیست، بلکه مربوط به لوله های بدون درز است که با فشار بسیار بالا در درون چاه و برای انتقال نفت از چاه تا واحد بهره برداری مورد استفاده قرار می گیرد. وزیر نفت افزود: ما در سال های اخیر به جز در مورد غرب کارون و پارس جنوبی، تقریبا در سایر سرمایه گذاری های دیگر در بخش بالادستی و پالایش، نزدیک به توقف هستیم. زنگنه با بیان این که در واقع کمبود منابع یکی از مشکلات ما برای امضای قراردادهای نفتی است، گفت: حتی اجرای یک قرارداد 250 میلیون دلاری که به امضا رسیده، به دلیل کمبود منابع و مشکلات دیگر متوقف شده است.

وی با بیان اینکه به ساخت داخل، اعتقاد دارم، اضافه کرد: برای ساخت لوله های سی.آر.ای که لوله های بسیار پیچیده است که در اوایل امسال یک قرارداد 563 میلیون یورویی با یک شرکت اروپایی و یک شرکت ایرانی برای داخلی سازی آن امضا کردیم.

وزیر نفت یادآور شد: این بزرگترین قرارداد تولید داخل است که پس از ساخت توربین کمپرسور نفت، به امضا رسیده است.

زنگنه اضافه کرد: برای تامین لوله های پیچیده سی.آر.ای به ویژه تحریم دچار مشکلاتی بودیم. وی با بیان این که لوله سازی اسفراین دچار مشکلاتی است، افزود: این کارخانه در حال واگذاری است و نمی تواند سرمایه گذاری کند. وزیر نفت به مشکلات مالی اشاره کرد و ادامه داد: گفته شد که در سال 89 کارخانه لوله سازی اسفراین 48 هزار تن قرارداد با نفت امضا کرده بود.

زنگنه اضافه کرد: در سال های 90 و 91 در مجموع به میزان 40 میلیارد دلار در نفت سرمایه گذاری شد، اما میزان سرمایه گذاری امسال تاکنون 1.5 میلیارد دلار هم نرسیده است. وزیر نفت با بیان این که ما بی پول شده ایم، یادآور شد: حتی اگر سفارش ساخت هم بدهیم،نمی توانیم پول آن را بدهیم.

زنگنه یادآور شد: چندی پیش مناقصه ای برای ساخت لوله های بدون درز برگزار شد که شرکت لوله سازی اسفراین به دلیل نداشتن شرایط، کنار گذاشته شده و شرکت دیگری برنده شد، اما با وجود این که این طرح 200 میلیون دلار ارزش داشت به دلیل نداشتن پول نتوانستیم عملیاتی کنیم.

وزیر نفت با تاکید بر این که برای خرید و سفارش باید مناقصه برگزار شود، گفت: خود مجلس تصویب کرده است که برای خرید باید مناقصه برگزار شود و نمی توان از طریق ترک تشریفات کالا را تهیه کرد.

زنگنه خاطر نشان کرد: حتی اگر یک شرکت توانمند ایرانی قادر به تولید کالایی باشد، ما نمی توانیم بدون مناقصه از آن کالا خریداری کنیم.

کاهش تصدی گری دولت با اجرای طرح برندینگ

وزیر نفت با بیان این که طرح برندینگ (جایگاه های زنجیره ای) جایگاه های عرضه سوخت باعث کاهش تصدیگری دولت می‌شود، گفت: برای اجرای طرح برندینگ 85 شرکت تقاضا داده اند و انحصاری در طرح وجود ندارد. زنگنه همچنین در پاسخ به سوال حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر درباره غیرقانونی بودن طرح برندینگ بیان داشت: اکنون شرکت ملی پخش فراورده های نفتی، بنزین را به جایگاه‌داران تحویل می‌دهد و پول آن به خزانه واریز می‌شود. وزیر نفت با بیان این که سه هزار و 500 جایگاه نفت و بنزین و 2500 جایگاه سی.ان.جی داریم، افزود: پس از واریز پول به خزانه، وزارت نفت برای پرداخت دستمزد جایگاه‌داران و کامیون‌داران باید از خزانه درخواست پول کند.

وی ادامه داد: تحویل بنزین و فرآورده‌های نفتی به این جایگاه‌ها اختلاف نظرهای بسیاری ایجاد می‌کند که کار را به دادگاه می‌کشد، اما اگر طبق مصوبه دولت نفت، بنزین، گازوئیل در محل انبار به جایگاه‌دار فروخته شود، اختلاف و دعواها کاسته می‌شود.

زنگنه تأکید کرد: این که گفته می‌شود مالکیت جایگاه‌ها با طرح برندینگ به خطر می افتد، درست نیست، این مسئله اختیاری است و واگذاری جایگاه‌ها به صورت اجبار انجام نمی‌شود.

وزیر نفت با بیان اینکه با طرح برندینگ کمیت و کیفیت سوخت، ایمنی جایگاه و ظاهر جایگاه نیز مورد توجه قرار می گیرد، ادامه داد: برای اجرای طرح برندینگ 85 شرکت تقاضا دادند و صلاحیت آنها بررسی شد، بنابراین انحصاری در کار وجود ندارد و شرکت‌های برند تنها می‌توانند سهم 20 درصدی در نظارت، سهم 30 درصدی در سطح استان و سهم 50 درصدی در سطح شهرستان داشته باشند که این به نفع کشور تمام می‌شود.

زنگنه درباره این که قانون به او اجازه ایجاد چنین طرحی را نداده است، گفت: طبق قانون نفت در سال 91، وزیرنفت اختیار مقررات و دستور العمل‌ها در زمینه حسن امور توزیع نفت و گاز و نظارت بر فرآیند تجارت نفت و گاز را برعهده دارد، بنابراین کار ما غیرقانونی نیست. وزیر نفت در پایان تأکید کرد: طرح برندینگ باعث کاهش تصدی و هزینه‌های دولت می‌شود، هم پالایشگاه‌ها می‌توانند جایگاه داشته باشند، هم جایگاه‌دارانی وجود دارند که پالایشگاه ندارند، این طرح در واقع تشویقی است.

با این حال نمایندگان مجلس  پاسخ های وزیر نفت به سوال حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر را قانع کننده ندانستند و بیژن زنگنه نخستین کارت زرد خود را در حالی در  دولت دوازدهم از مجلس دهم دریافت کرد که از 211 نماینده 106 رای به مخالفت با او شمارش شد. به نظر می رسد در ادامه این سناریو  باید همچنان منتظر حملات جدید طیف مخالف دولت ماند.این بار بنزین به سبد دلواپسی بازگشته است.

 

 

 

 

خواندن 413 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395