چهارشنبه, 22 آذر 1396 ساعت 08:46

آقای دکتر بهکیش لطفا به نرخ سازی فساد توجه کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

علی پاکزاد

عصراقتصاد : با ارایه لایحه بودجه 97 دولت به مجلس شورای اسلامی، اعداد و ارقام کلیدی بودجه پیشنهادی توسط کارشناسان و ذی نفعان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. همانگونه که در سرمقاله روز گذشته هم مطرح کردیم نحله سوداگران ارز به سهم خود نرخ مبادله ای دلار در بودجه 97 را مورد انتقاد قرار دادند و نگرانی از اینکه مبادا در برنامه یکسان سازی نرخ ارز نرخ ارز مبادله ای مندرج در بودجه مبنای تصمیم گیری قرار گیرد و بازار ارز به کامشان نباشد با تعابیر مختلف آنرا زیر سئوال برده بودند.

اما در این میان اظهار نظر دکتر مهدی بهکیش در همایش اتاق تهران تعجب بر انگیز بود. چرا که این صاحب نظر کهنه کار با اعتبار اجتماعی قابل احترام، در همایشی که به ریشه یابی و روش های مقابله با فساد مربوط بود در یک اظهار نظر غیر علمی نرخ 35 هزار ریالی دلار مبادله ای در محاسبه بودجه 97 را فساد انگیز خوانده است.

چرا که وی معتقد است وجود دو نرخ فاصله دار در مورد دلار زمینه رانتی را فراهم می کند که می تواند فساد ساز باشد. یعنی وی معتقد است، عده ای تلاش خواهند کرد از دلار 35 هزار ریالی در آمدهای 42 هزار ریالی به دست آورند.

این در حالی است که تخصیص ارز مبادله ای در اختیار دولت است و روز به روز هم دایره شمول ارز مبادله ای محدود تر می شود و اگر مصرف ارز مبادله ای در مصادیق ارز آزاد صورت گیرد داوری منصفانه آن است که بگوییم، مکانیزم تخصیص ارز مبادله ای حتی قبل از بروز رانت فاسد بوده است، در غیر این صورت با توجه به سیستم های نظارتی مسلط و محدود بودن مصارف ارز مبادله ای امکان فساد وجود ندارد.

اما در حالی که ارز مبادله ای مبنای حسابداری دولت و محاسبات حقوق و عوارض گمرکی و سایر موضوعات مربوطه است اگر قرار باشد ارز مبادله ای بر مبنای نوسانات ارز آزاد تعیین نرخ شود، با توجه به اینکه نوسانات نرخ آزاد ارز در طی سال هم وجود دارد باید نگران روزهایی باشیم که ارز آزاد مانند پاییز امسال صعود غیر متعارفی بکند و باز در آن صورت زمینه فساد فراهم می شود.

با توجه به آنچه که گفته شد سئوال این است که آیا نرخ 42هزار و 100 ریالی ارز آزاد که نوسانی مشکوک و سودداگرانه به نظر می رسد، فساد زا است یا نرخ 35 هزار ریالی؟

اقای دکتر بهکیش با توجه به پیشینه قابل احترامی که داردبا دی نسبت به افزایش بی رویه و غیر علمی نرخ ارز و تاثیر مخرب آن در معیشت مردم بیش از منافع چند صد سوداگر ارزی حساسیت نشان دهد.

به نظر می رسدایشان که جزء افراد تحصیل کرده و عالم در حوزه فعالیت های اقتصادی است، باید به مطالعه نظریات و دیدگاههای نوین اقتصادی بیش از این تووجه کند و در با دادن آدرس های اشتباهی، آب به آسیاب رانتخواران نریزد.

به هر حال بررسی ها نشان می دهد که فساد احتمالی محصول نرخ آزاد دلاری است که خود نرخ محصول سهل انگاری و فسادهای دیگری است و انتظار می رود بزرگانی چون دکتر بهکیش که مخالف فساد هستنددر اظهارات خود حامی اقتصاد مردمی باشند.

خواندن 500 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395