چهارشنبه, 22 آذر 1396 ساعت 10:20

استقبال مالدیو از افزایش روابط با ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد : مالدیو یکی از کشورهای کوچک و کم جمعیت دنیا به شمار میرود که متشکل از چند جزیره است. مالدیو در اقیانوس هند واقع در در جنوب غربی هند واقع شده  پایتخت و بزرگترین شهر آن ماله و در حدود 104 هزار نفر دارد. جمعیت این کشور حدود ٬427 هزار نفر و واحد پول آن روپیه مالدیو است.

مالدیو هم از نظر جمعیت و هم مساحت کوچک ‌ترین کشور قاره آسیا به شمار می رود و زمین‌های این کشور به طور میانگین ۱٫۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارند و به نوعی کم‌ارتفاع‌ترین کشور جهان به‌شمار می‌آید. این امر باعث شده که مسئله گرم شدن کره زمین و بالا آمدن سطح دریا ها تبدیل به معضلی برای این کشور شود. بلندترین نقطه این کشور تنها ۲٫۴ متر ارتفاع دارد.

اقتصاد مالدیو به طور کلی بر پایهٔ دو صنعت  کشاورزی و گردشگری استوار است. در مالدیو، نارگیل، ذرت، ارزن، سیب‌زمینی شیرین و میوه‌جات به عمل می‌آید. در این کشور صنعت کشتی‌سازی رونق دارد و مردم آن به صنایع‌دستی علاقه‌مندند. مالدیویکی از صادرکنندگان ماهی، گوشت، صنایع‌دستی و نارگیل است. صنعت گردشگری مهمترین منبع درآمد این کشوربه شمار می آید و مقامات اقتصادی مالدیو تخمین زده‌اند که ۷۰ درصد اقتصاد و ۹۰ درصد ارز خارجی کشور را به طور غیر مستقیم گردشگران خارجی تأمین می‌کنند. سال ۲۰۱۳ میلادی یک 1.2 هزار جهانگرد از مالدیو که جمعیتش تنها ۳۳۰ هزار نفر است، دیدن کردند. شیلات، دومین صنعت مهم مالدیو به شمار می آید که بیست درصد نیروی کار این کشور را جذب کرده‌است.

رئیس کل سازمان مالیاتی مالدیو و مشاور وزیر توریسم این کشور در گفتگویی که با عصر اقتصاد در حاشیه کنفرانس فنی سالانه مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی داشت با اشاره به کوچک بودن این کشور اعلام کرد که نظام مالیاتی این کشور تفاوت چندانی با سایر کشور ها ندارد.

یزید محمد رئیس کل سازمان مالیاتی مالدیو و مشاور وزیر توریسم این کشور گفت:" مالدیو کشور کوچکی است و نظام مالیاتی آن تفاوت چندانی با سایر کشورها ندارد. بر این اساس در مالدیو مالیات های مختلفی در مورد تجارت و اشخاص وجود دارد."

محمد با اشاره به نقش صنعت گردشگری در اقتصاد مالدیو گفت:" اقتصاد مالدیو برپایه صنعت گردشگری شکل گرفته است. مالدیو به صنعت گردشگری وابسته است و این صنعت بخش اعظم درامد و تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد.

 رئیس کل سازمان مالیاتی مالدیو ادامه داد:" رشد صنعت گردشگری مالدیو در سال 1972 شروع شد و این رشد ادامه پیدا کرد تا جایی که سالانه 1.5 میلیون گردشگر از مالدیو بازدید می کنند. براساس پیشبینی ها تا سال 2025 صنعت گردشگری مالدیو می تواند تا 4.4 میلیون نفر را جذب کند."

وی بیشتر گردشگران این کشور را اروپایی اعلام کرد و گفت:" 85 درصد از افرادی که از مالدیو بازدید می کنند از اروپا می آیند و تلاش داریم که گردشگران را از سایر کشورها مانند چین را افزایش دهیم. مالدیو بیشر معروف به خاطر زیبایی طبیعی و سواحل آن شناخته شده و جای بسیار خوبی به خصوص برای ماه عسل زوج ها به شمار می رود."

مشاور وزیر توریسم مالدیو با اشاره به هزینه های بالای سفر به مالدیو گفت:"هتل های گران و ارزان بسیاری هم در این کشور وجود دارد. مالدیو کشور گرانی برای گردشگران به شمار می رود اما در تلاش هستیم که هزینه های مرتبط با گردشگری را کاهش دهیم تا در آینده نزدیک این کشور برای همه قابل دسترسی باشد."

رئیس کل سازمان مالیاتی مالدیو در مورد آینده روابط اقتصادی ایران و مالدیو با اشاره به نزدیکی فرهنگی و دینی دو کشور گفت:" مالدیو کشوری با جمعیت  100 درصد  مسلمان است و ایران هم کشور مسلمان است . مالدیو به دنبال جذب فرصت همکاری از همه جای جهان از جمله ایران است."

خواندن 336 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395