چهارشنبه, 22 آذر 1396 ساعت 12:14

اطلاعات تکميلي

  • حسینی هاشمی عنوان کرد:

تحقق بانکداری قرض الحسنه در راستای اقتصاد مقاومتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی:

عصر اقتصاد: بهاء الدین حسینی هاشمی  به نقش بانکداری قرض الحسنه در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی اشاره و بیان کرد: با توجه به اینکه وام های قرض الحسنه اقشار زیادی از جامعه را در شهرها و روستا ها شامل می شود، بسیار موثر بوده و می تواند در راستای اقتصاد مقاومتی که همان تکیه بر توانایی تولید داخل و تامین سرمایه داخلی است، مفید باشد.

"بهاء الدین حسینی هاشمی" مدیر عامل اسبق بانک تجارت و صادرات  در گفت و گو با عصراقتصاد درخصوص موضوع قرض الحسنه و نقش آن در اقتصاد ملی، گفت: قرض الحسنه تعامل ملی برای کمک به افرادی است که توان مالی کافی ندارند . بنابراین می تواند در توانمندسازی افراد در زمینه هایی از جمله ازدواج، بیکاری، مسکن موثر و درشهرهای کوچک و روستا در بخش نیازهای فردی به این اقشار کمک کند.

وی افزود: تمام بانک ها از جمله بانک‌های قرض الحسنه با توجه به شرایط تورمی و قیمت تمام شده پول، هزینه های ثابتی داشته که شامل هزینه های غیر عملیاتی، حقوق، دستمزد، اجاره و سایر مواردی  است که سهم بالایی را در بانک ها شامل می شود.

حسینی هاشمی اشاره ای به قیمت تمام شده پول در بانک‌ها داشت و تصریح کرد: بهترین روش این است که درهمه بانک ها یک بخش مجزا برای قرض الحسنه در نظر گرفته شود که از هزینه‌های مشترک بانک و نه هزینه اختصاصی استفاده شود.

نقش موثر قرض الحسنه در فعالیت های کسب و کار

وی در پاسخ به این پرسش که آیا روش قرض الحسنه می تواند در فعالیت های کسب و کار موفق باشد یا خیر، اظهارکرد: قرض الحسنه در فعالیت های کسب و کار بسیار مفید بوه و همانطورکه اشاره شد می تواند برای واحدهای تولیدی کوچک و به خصوص در روستا ها موثر واقع شود.

وام های قرض الحسنه در راستای اشتغال زایی است

این کارشناس ارشد بانکی ضمن اشاره به وام های اندک قرض الحسنه، بیان کرد: این مبالغ اندک قرض الحسنه در روستاها و شهرهای کم جمعیت می تواند به اشتغال زایی کمک کرده و مانع از مهاجرت مردم به شهرهای بزرگ و حاشیه نشینی شود.

حسینی هاشمی در پاسخ به این پرسش که وقتی انگیزه سود از سپرده گذار گرفته شود ، آیا به تقویت بازار ربوی  کمک می شود، اظهار کرد : در بانک های قرض الحسنه انگیزه دریافت سود مطرح نبوده، بلکه افراد با نیت خیرخواهانه دراین بانک ها سپرده گذاری می کنند . بهتراست تا بانک ها درکنار فعالیت های قرض الحسنه سایر خدمات و عملیات بانکی را نیز انجام دهد.

هدف بانک های قرض الحسنه کسب سود نیست

وی تاکید کرد: مشتریانی که دارایی خود را در بانک های قرض الحسنه سپرده گذاری می کنند، قصد سود آوری نداشته و با توجه به تمکن مالی و نیت خیرخواهانه به اقشار آسیب پذیر کمک می کنند.

این کارشناس ارشد بانکی در ادامه به نقش بانکداری قرض الحسنه در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی اشاره و بیان کرد: با توجه به اینکه وام های قرض الحسنه اقشار زیادی از جامعه را در شهرها و روستا ها شامل می شود، بسیار موثر بوده و می تواند در راستای اقتصاد مقاومتی که همان تکیه بر توانایی تولید داخل و تامین سرمایه داخلی است، مفید باشد.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی همان بی نیازی به واردات است، افزود: دریافت وام قرض الحسنه بانک ها به دلیل اینکه هزینه آن کمتر بوده و سخت گیری ها برای دریافت این نوع تسهیلات کمتر است، بنابراین در توانمندسازی اکثریت اقشار جامعه موثر است.

حسینی هاشمی اشاره ای به پرداخت وام های قرض الحسنه در سایر کشورها داشته و تصریح کرد: در کشور پاکستان بانکی بوده که" بانک فقرا" نامیده می شود . دراین بانک به افرادی که توانمند نبوده و وثیقه کافی ندارند، با توجه به اعتبار اجتماعی وحرفه آن ها تسهیلات پرداخت می شود.

ضرورت فرهنگ سازی برای سنت قرض الحسنه در بانک ها

مدیرعامل سابق بانک صادرات در پایان در خصوص راهکارها و ابزارهای نهادینه شدن سنت قرض الحسنه درکشور، خاطر نشان کرد: مهمترین راهکار، فرهنگ سازی و دعوت مردم به مشارکت در امر خیر است. با توجه به بی اعتمادی مردم نسبت به سیستم بانکی در ابتدا باید فرهنگ سازی درخصوص موضوع قرض الحسنه صورت گیرد ، تا مردم به این نتیجه برسندکه این وام ها به درستی پرداخت و رانتی در ارائه این نوع تسهیلات وجود ندارد. دراین صورت پس از چند سال، جامعه به این باور خواهد رسید که این وام های قرض الحسنه در اختیار نیازمندان واقعی قرارگرفته و این امر در راستای فقرزدایی بوده است.

خواندن 479 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395