چهارشنبه, 22 آذر 1396 ساعت 12:21

هنجارسازی مالی بانک قرض الحسنه مهر ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

سیف الله یزدانی

عصر اقتصاد: آحاد جامعه تا زمانی که در چارچوب هنجارهای اجتماعی خود بتوانند نیازها و حوایجشان را تامین کنند و سعی می کنند به دنبال هنجار شکنی و استفاده از راه های نامطلوب نروند.

دراین زمینه دین اسلام نسبت به ادیان پیش از خود ضوابط بی نظیری را پیش پای انسان ها گذاشته است ،گرچه به نظر می رسد دانش محدود و تنگ نظری ها بعضی از این راه ها را غیر قابل دسترس کرده است.

تکیه اسلام بر علم و عقل تا آنجاست که سید الشهدای انقلاب اسلامی، شهید آیت الله دکتر بهشتی به عنوان یک مجتهد تراز اول می گوید: من به این معرفت رسیده ایم که علم مطلقا با دین تعارض ندارد و هر جا شما چنین تعارضی دیدید یا علم ناقص است یا تعریف ما از دین غلط است.

بنابراین بررسی چارچوب های ارائه شده در اسلام باید بتواند ضامن تحقق قسط و عدل و پرورش انسان های متعادل وتنظیم معیشت مطلوب باشد.

مهمترین نکاتی که درمورد مسائل مالی درقرآن تصریح شده است عبارت است از

الف: مکتوب کردن مبادلات مالی

ب: انفاق درنابرابری های اقتصادی

ج: پرهیز ازکنز و حبس مال

د: عدم فخر فروشی و ملامت گویی در مال اندوزی

ه: پرهیز از ربا در معاملات

و: قرض الحسنه

که هر کدام از این ها امروزه به مرور در یافته های علوم مالی بشریت در حال تبدیل شدن به اصول بنیادی هستند.

در مورد قرض الحسنه که در سوره های بقره، حدید، مزمل و مائده، صراحتا قرآن کریم بر آن ها تاکید کرده است به کسانی که قرض الحسنه می دهند علاوه بر رحمت های الهی وعده مضاعف شدن مال،گشایش در روزی نیز داده شده است.

طبیعتا بر اساس علوم مالی امروز این سوال پیش می آید که چگونه می توان انتظار داشت که بخشی از نقدینگی یا دارایی شما بدون بازده و سود مدتی در نزد شخص دیگری حبس می شود و بعدگفته می شود این اقدام روزی شما را گشایش می دهدو دارایی شما را مضاعف می گرداند و طبیعتا فقط این را می توانند بپذیرند که شاید دستاوردهای ماورایی در این زمینه مورد نظر بوده است.

اما اگر به نکته ای که در صدر یادداشت مطرح شد عنایت شود در بستر زمینی و مناسبات عادی اگر انسان های نیازمند از طریق هنجارمبارکی به نام قرض الحسنه مشکلاتشان برطرف شود طبیعتا تخلفات مالی که نقطه هدف آن ها دارایی ثروتمندان است کمتر مورد تعرض قرار می گیرد و در واقع تامین هنجارمند نیازمندان بیمه ای است برای داراها و توانمندان.

این نکته که کاملا با تحلیل های مادی قابل درک است فقط یک نمونه اولیه از آثار وضعی قرض الحسنه می تواند باشد.

امروز سالگرد تاسیس یک موسسه مالی پر خیر و برکت به نام بانک قرض الحسنه مهر ایران است که در محصولات و خدمات مالی خود را محسور در خدماتی قرار داده است که اسلام و قرآن مجاز دانسته و بدان توصیه کرده است.

این بانک می توانست مانند سایر بانک های دولتی و خصوصی برای منابع مالی انبوهی که در اختیار دارد روش های پیچیده ای را طراحی کند که هم بانک و هم مدیران و کارکنان آن انتفاعی بیشتر از چارچوب های انتخاب شده به دست آورند.

اما تقید و تعهد مدیران بانک و کارکنان آن به حرکت در چارچوب های رشید اسلامی این مجموعه را به یک الگوی بی نظیر در به استخدام در آوردن علم روز برای تحقق جامعه اسلامی کند.

بدیهی است در این راه توجه جامعه و توانمندان اقتصادی کشور به فعالیت این بانک و همراهی و همگامی با آن می تواند در کاهش بیشتر عملیات ربوی به جامعه بزرگ ایران اسلامی کمک کند.

بانک قرض الحسنه مهر ایران با ایجاد هنجارهای تامین نیازمالی نیازمندان زمینه ساز کاهش تخلفات مالی و تضمین امنیت سرمایه درکشور خواهد بود.

خواندن 580 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395