چهارشنبه, 22 آذر 1396 ساعت 13:07

یحه بودجه 97 و عزم دولت در واگذاری امور به بخش خصوصی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر نیرو یکی از ویژگی های شاخص لایحه بودجه 1397 کل کشور را عزم دولت در واگذاری امور به بخش خصوصی ذکر کرد و گفت: طرح های صنعت آب و برق می توانند از این رویکرد لایحه بودجه منتفع شوند.

«محسن بختیار» روز (چهارشنبه)  اضافه کرد: تبصره 19 لایحه بودجه 1379 کل کشور، عزم جدی دولت را برای اجرای طرح ها به روش مشارکت با بخش خصوصی و تعاونی به خوبی نشان داده است.
بر اساس تبصره 19 لایحه بودجه 1397، به دولت اجازه داده می شود به منظور جلب مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی و تعاونی در اجرای طرح ها و پروژه های منتخب جدید و نیمه تمام (با اولویت طرح های نیمه تمام) و بهره برداری طرح ها و پروژه های تکمیل شده یا در حال بهره برداری، در قالب ساز و کار مشارکت عمومی - خصوصی، نسبت به انعقاد انواع قرارداد از جمله واگذاری، مشارکت، ساخت و بهره برداری یا برون سپاری با بخش خصوصی و تعاونی اقدام کند و همه یا بخشی از وظایف و مسئولیت های خود در تامین کالاها و خدمات در حوزه هایی از قبیل پدیدآوری، طراحی، ساخت، تجهیز، نوسازی، بهره برداری و تعمیر و نگهداری را در چارچوب مقرراتی به بخش خصوصی و تعاونی واگذار کند.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر نیرو با اشاره به اینکه اجرای طرح ها با مشارکت بخش خصوصی از سال 1386 به طور جدی در وزارت نیرو در دستور کار قرار داشته است، اظهار کرد: البته پیش از آن هم ماهیت خدمات شرکت های وزارت نیرو از جنس مشارکت با بخش غیردولتی بود اما در لایحه بودجه 1397، ساز و کارهای جدی برای این بخش پیشنهاد شده است.
بختیار اضافه کرد: در لایحه پیشنهادی دولت در کنار موضوع واگذاری امور به بخش خصوصی، می توان به بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد بخصوص در حوزه صنعت آب و برق به عنوان یکی از ویژگی های لایحه بودجه 97 اشاره کرد.

 استفاده از ظرفیت های اسناد خزانه اسلامی برای پرداخت مطالبات تولیدکنندگان برق
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر نیرو ادامه داد: در احکام لایحه بودجه سال 97، استفاده از ظرفیت های اوراق مالی اسلامی از جمله اسناد خزانه برای پرداخت مطالبات تولیدکنندگان برق مورد توجه قرار گرفته است؛ سرجمع این منابع در بند (ه) تبصره پنجِ ماده واحده لایحه بودجه 97 آمده است که سهم هر کدام از بخش ها در دولت مشخص می شود.
در بند (ه) تبصره پنجِ ماده واحده لایحه بودجه 97 آمده است: «دولت اسناد خزانه اسلامی با حفظ قدرت خرید و با سررسید تا سه سال را صادر و به طلبکاران طرح های تملک دارایی های سرمایه ای، خرید تضمینی محصـولات استراتژیک کشـاورزی، مابه التفاوت قیمت تضمینی محصولات با قیمت فروش، تادیه بدهی های سازمان های بیمه پایه سلامت و مطالبات تولیدکنندگان برق تا سقف 95 هزار میلیارد ریال واگذار کند.
به گفته معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر نیرو، در لایحه بودجه 1397 به مساله رفع مشکل برق خوزستان و مشکلاتی که ریزگردها در این زمینه ایجاد می کردند نیز توجه ویژه شده است.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی درباره تعرفه های آب و برق در سال آینده، گفت: قانون برنامه ششم توسعه، در ماده 39 درخصوص قیمت های آب و حامل های انرژی تععین تکلیف کرده است.
بختیار ادامه داد: به‌منظور ارتقای عدالت اجتماعی، افزایش بهره‌وری در مصرف آب و انرژی در جهت افزایش تولید و توسعه نقش مردم در اقتصاد، در ماده 39 قانون برنامه ششم توسعه به دولت اجازه داده شده است که قیمت آب و حامل های انرژی و سایر کالاها و خدمات یارانه ای را با رعایت ملاحظات اجتماعی و اقتصادی و حفظ مزیت نسبی و رقابتی برای صنایع و تولیدات، به‌تدریج تا پایان سال 1400 اصلاح کند.
وی گفت: در لایحه بودجه 97 برای آبرسانی روستایی 300 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی، 200 ریال برای عوارض آب شرب مصرفی شهروندان به ازای هر مترمکعب و 6 هزار میلیارد ریال اعتبار ردیف تملک دارایی های سرمایه ای پیش بینی شده است.
معاون برنامه ریزی اقتصادی وزیر نیرو در تشریح لایحه بودجه سال 97 و بودجه های مصوب در این لایحه برای صنعت آب و برق اظهار داشت: در دولت یازدهم و از ابتدای سال 93 به منظور تبیین و اجرای طرح های آبرسانی روستایی در قوانین بودجه سنواتی از سه محل اعتبارات ویژه ای به این منظور اختصاص پیدا کرد که شامل «منابع عمومی دولت و ایجاد ردیف ملی برای تکمیل مجتمع های آبرسانی روستایی»، «استفاده از منابع صندوق توسعه ملی» و « اخذ عوارض از هر مترمکعب آب مصرفی» بوده است.
وی افزود: در ادامه این نگاه ویژه در نخستین لایحه بودجه دولت دوازدهم نیز برای آبرسانی روستایی این اعتبارات تقویت شده که شامل 300 میلیون دلار صندوق توسعه ملی، 200 ریال عوارض به ازای هر مترمکعب آب مصرفی شهروندان و 56 هزار میلیارد ریال اعتبار طرح تملک دارایی های سرمایه ای است.

اعتبار 82 هزار میلیارد ریالی وزارت نیرو در لایحه بودجه 97
به گزارش ایرنا، در لایحه بودجه سال 97 حدود 82 هزار میلیارد ریال برای وزارت نیرو و مجموعه‌های تابعه این وزارتخانه اعتبار مصوب شده است.
در لایحه بودجه سال 97 برای وزارت نیرو و دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه حدود 47 هزار و 300 میلیارد ریال برای تکمیل و اجرای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه ای پیش بینی شده است که نشان می‌دهد اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه ای این وزارتخانه حدود 40 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
این اعتبارات به طور عمده در طرح‌های فصل منابع آب به میزان 29 هزار 400 میلیارد ریال، فصل انرژی چهار هزار و 200 میلیارد ریال و فصل آب و فاضلاب 13 هزار و 300 میلیارد ریال توزیع شده است.

منبع:ایرنا

خواندن 366 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395