چهارشنبه, 22 آذر 1396 ساعت 15:50

اطلاعات تکميلي

  • مدیر نظارت بر بورس ها:

کشف تخلفات بورس آمریکا پس از 4 سال

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه پس از 4 سال پشت پرده تخلف در بورس آمریکا کشف شد، گفت: علت افت 10 درصدی بازار سرمایه آمریکا در سال 2010 ورود سفارشات ساختگی برای به اجرا درآمدن سفارشات برخی از شرکت ها در فرصت های به وجود امده بود که می توان با ابزارهای جدید جلوی این تخلفات را گرفت.

 محسن خدابخش در همایش باید و نباید های معاملات الگوریتم  در بورس که با همت شرکت کارگزاری آرمان تدبیر نقش جهان برگزار شد، گفت: 12 سال از اجرای قانون بازار می گذرد و نیاز بازارهای سرمایه تغییر کرده است.  

وی افزود: پس از آن قانون توسعه ابزار ها به اجرا رسید و تا کنون دستور العمل ه ای متعددی با همفکری و همت مدیران سازمان بورس به اجرا رسیده است و در نقطه فعلی می توان نمره قابل قبولی را به روند اجرای قوانین داد.  

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس با تاکید بر اینکه امروز ما با ابزارهای نوینی در بازار سرمایه مواجه هستیم، اظهار داشت : به طور قطع این ابزارها به کمک سیستماتیک شدن بازارسرمایه می آیند  و باید توجه داشته باشبم که بازار سرمایه ما هم منفک از بازارهای جهانی نیست و آیتم های کلان بازار ایران از بازارهای بین المللی تاثیر می پذیرد. برای مثال عواملی مانند قیمت برابری ارزها، قیمت های جهانی در بازار سرمایه کشورمان موثر هستند.

خدابخش با بیان اینکه با توجه به پیشرفت های فناوری ابزارهای مختلفی در بازار سرمایه ابداع شده است، گفت: این ابزارهای جدید امکان از استفاده از فرصت های اربیتاژی را به افراد می دهند.

وی با تاکید بر اینکه کسب درآمد در بازار سرمایه نیاز به دانش دارد، اظهار داشت: باید امکانات توسعه بازار از طریق ورود ابزارهای جدید فراهم شود و فراهم امدن این شرایط بدون استراتژی و تعریف درست از الگوریتم امکان پذیر نیست.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس ادامه داد:  برای داشتن استراتژی مدیریت در بازار سرمایه باید از مباحث الگوریتمی استفاده کنیم

خدابخش با اشاره به پیچیدگی مدیریت فناوری در بازار سرمایه گفت: در سال 2010 در بورس آمریکا به دلیل ورود معاملات پر بسامد به سیستم بازار 36 دقیقه قفل شد و همین عامل باعث افت 10 درصدی بازارشد چرا که سفارشات سنگینی وارد سیستم شده بود.

وی ادامه داد: علت این رخداد در بازار سرمایه آمریکا 4 سال بعد یعنی در سال 2014 کشف شد. این افت  10 درصدی ناشی از سفارشاتی بود که به قصد اجرا وارد  بازار نشده بود و سفارشات بدون پشتوانه بودند.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس تاکید کرد: در واقع این سفارشات ساختگی بودند تا فرصتی پیش آید که برخی از شرکت ها بتوانند در این فرصت به وجود امده سفارشات خود را به اجرا بگذارند.

وی افزود: بنابراین با ورود ابزارهای جدید به بازار نظارت بر بازار هم مستلزم نظارت های سیستماتیک است و برای اینکه در بازارسرمایه در لحظه عمل کنیم ناگزیر هستیم که به سمت معاملات الگوریتم حرکت کنیم.

خدابخش ادامه داد: اما معتقدم این ابزار نباید تنها در راستای توسعه بازار استفاده شود می توان از این ابزار جدید را  برای مدیریت ریسک ها هم   به کار برد.


منبع:ایلنا

خواندن 524 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395