پنج شنبه, 23 آذر 1396 ساعت 10:16

اطلاعات تکميلي

  • رئیس بخش اتوماسیون اداری مالیاتی پاکستان به عصر اقتصاد اعلام کرد

باید موانع افزایش روابط بین ایران و پاکستان رفع شود

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد : روابط با پاکستان به عنوان یکی از همسایگان شرقی ایران همواره از مهمترین مسائل در روابط خارجی ایران بوده است و این امر  با توجه به این موضوع که پاکستان در میان کشورهای اسلامی، دومین کشور از نظر تعداد مسلمانان محسوب می‌شود، نمود بیشتری پیدا می کند. ضمن اینکه باید به این نکته اشاره کرد که پاکستان هفتمین کشور جهان بر پایه تعداد نیروهای نظامی دائمی است، این کشور از قدرت‌های هسته‌ای و از کشورهای دارای سلاح هسته‌ای است.  وجود مسیر ارتباطی با شبه قاره هند که از پاکستان می گذرد اهمیت روابط بین دو کشور ایران و پاکستان را بیش از پیش نشان می دهد.  احداث خط لوله صلح برای صدور گاز ایران از طریق پاکستان به هند، ارتباط محلی و صیادی از طریق خلیج گواتر را می توان نمونه هایی از روابط اقتصادی بین این دو کشور مهم منطقه غرب آسیا دانست.

اقتصاد پاکستان اقتصادی در حال توسعه‌ به شمار می رود  و علیرغم اینکه در سال ۱۹۴۷ این کشور به عنوان کشوری بسیار فقیر به حساب می آمد نرخ رشد اقتصادی پاکستان در طول ۴ دهه بعد از آن بهتر از میانگین جهانی شد. بانک جهانی پیش‌بینی کرد در سال 2017 پاکستان به عنوان دومین قدرت بزرگ اقتصادی در جنوب آسیا مطرح می‌شود. طبق این گزارش پیشرفت اقتصادی پاکستان در سال 2017 حدود 2.15 درصد و در سال 2018 حدود 5.15 درصد و در سال 2019 حدود 8.15 درصد خواهد بود. پاکستان در سال 2004- 2005 با کسب نرخ رشد اقتصادی 4.8 درصدی در کنار کشور توسعه یافته سنگاپور ایستاده و بعنوان دومین و سریعترین اقتصاد رو به رشد آسیا پس از چین مطرح شد. اقتصاد پاکستان طی دو دهه اخیر فراز و نشیب های فراوانی را تجربه نمود که مهمترین عامل آن عدم ثبات سیاسی دولت خصوصا بخش اقتصادی کابینه های فدرال بوده است.

رئیس بخش اتوماسیون اداری مالیاتی پاکستان در گفتگویی که با عصر اقتصاد در حاشیه کنفرانس فنی سالانه مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی داشت در مورد نظام مالیاتی پاکستان توضیحاتی داد.

عبدالحمید مِمون رئیس بخش اتوماسیون اداری مالیاتی پاکستان گفت:" در پاکستان دو نوع سازمان مالیاتی وجود دارد که من عضو هیات مدیره فدرال (Federal Board of Revenue) هستم که وظیفه اصلی جمع آوری مالیات در کشور را برعهده دارد. از این مالیات ها  می توان به عوارض واردات، مالیات بر فروش اشاره کرد.”

مِمون ادامه داد:" نظام مالیاتی روز به روز در پاکستان در حال رشد و گسترش است و در تلاش هستیم که در جریان آخرین تحولات نظام های مالیاتی جهان باشیم و ان را در کشور خود اجرا کنیم.”

رئیس بخش اتوماسیون اداری مالیاتی پاکستان با خوب توصیف کردن روابط اقتصادی بین دو کشور ایران و پاکستان گفت:" در مورد روابط اقتصادی بین ایران و پاکستان باید بگویم که این روابط در سال گذشته بسیار خوب بوده و ما ایران را به عنوان کشور برادر می شناسیم. همین امر باعث رشد روابط اقتصادی بین دو کشور شده و تجارت بین دو کشور در حال گسترش است.

وی در پایان با تاکید بر لزوم افزایش روابط اقتصادی بین ایران و پاکستان گفت:" در مورد آینده روابط اقتصادی بین دو کشور برادر ایران و پاکستان باید روابط اقتصادی بین دو کشور افزایش و تلاش شود موانع بر سر راه گسترش روابط بین دو کشور برداشته شود.”

خواندن 561 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395