چهارشنبه, 29 آذر 1396 ساعت 16:24

رونق اقتصادی هدف اصلی توسعه مرز سومار کرمانشاه است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رئیس اداره امور مرزهای رسمی وزارت کشور گفت: رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار از هدف های اصلی توسعه بازارچه مرزی سومار در غرب استان کرمانشاه است.

حجت آقابابایی روز چهارشنبه در بازدید از مرز رسمی سومار و نشست با طرف عراقی افزود: با اقدام های صورت گرفته، بازارچه سومار رونق خوبی یافته است.

وی اظهار کرد: در تصمیم گیری برای رسمی شدن مرز سومار باید جوانب مختلف این امور مورد توجه قرار گیرد تا مردم گیلانغرب از مزایای آن بهره مند شوند.
رییس اداره امور مرزهای رسمی وزارت کشور، ایثار و مقاومت مردم گیلانغرب در دوران دفاع مقدس را قابل تقدیر دانست و گفت: رویکرد دولت، رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار است و از تمام ظرفیت ها برای تحقق این مهم به شکل مطلوب استفاده خواهد شد.
آقابابایی ارزیابی از موقعیت بازارچه مرز سومار را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: نتیجه بازدید و نشست امروز به وزارت کشور جهت اتخاذ تصمیم نهایی در کارگروه ویژه مرزهای رسمی کشور منعکس می شود.
سرپرست فرمانداری گیلانغرب نیز در سخنانی با اشاره به اینکه مرز سومار اکنون در جایگاه ویژه ای در بین سایر مرزهای کشور قرار گرفته است، اظهار کرد: در راستای حمایت دولت تدبیر و امید و با حمایت استاندار کرمانشاه برای رسمی شدن مرز سومار، اکنون این مرز رونق یافته است و در بخش صادرات بسیار موفق عمل کرده است.
فرهاد همتی افزود: صادرات این بازارچه در سال 94 که راه اندازی شد، 47 میلیون دلار بود اما این میزان در 9 ماه امسال در 65 قلم کالا، به 557 میلیون دلار افزایش یافت که یک رکورد محسوب می شود.
وی وزن کالاهای صادر شده در 9 ماهه امسال از بازارچه سومار را 738 هزار تن اعلام کرد و ادامه داد: این میزان صادرات در مقایسه با سال 94 بیش از هفت برابر و نسبت به سال 95 بیش از 2.5 برابر افزایش داشته است.
وی اضافه کرد: در نتیجه راه اندازی بازارچه سومار، بیش از یک هزار فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده است.
سرپرست فرمانداری گیلانغرب افزود: موافقت احداث راه 'زله زرد' نیز در کمیسیون ماده 21 اخذ شده و تحقق این امر علاوه بر کاهش بیش از 20 کیلومتر از مسیر گیلانغرب به سومار در کنار رسمی شدن مرز سومار، موجب تسهیل در صادرات کالا و رونق منطقه و خروج شهرستان از بن بست خواهد شد.
وی اظهار کرد: پتانسیل های مثبت مرزی و قابلیت های خوب منطقه، وجود قرابت های فرهنگی، مذهبی و قومی مشترک در 2 سوی مرز، ضرورت رسمی شدن مرز سومار را بیش از پیش نمایان ساخته است و امیدواریم این مهم به عنوان مطالبه اصلی مردم مرزدار این خطه با عنایت دولت تدبیر و امید تحقق یابد.
وی گفت: با تلاش های صورت گرفته، غرفه های تجار و خدمات رفاهی بازارچه هم تکمیل شده و در حال واگذاری هستند تا امور بازارچه به خوبی تسریع یابد. 
در نشست های امروز هریک از مدیران کل امنیتی، انتظامی و اقتصادی استانداری، گمرکات و دیگر دستگاه های امنیتی و اجرایی و همچنین مقامات مسئول طرف عراقی نظرات و پیشنهادات لازم را ارائه و خواستار کمک وزارت کشور و دولت در جهت تحقق خواسته مردم غیور شهرستان برای رسمی شدن مرز سومار شدند.
مسئولان طرف عراقی هم در این نشست بیان داشتند که دولت عراق زیرساخت های لازم را با ایجاد و تجهیز گیت های مسافری در مرز سومار فراهم کرده و آماده تردد زئران مسافر از این مرز است و برای دولت عراق مرز سومار به عنوان نزدیکترین مرز به بغداد و عتبات عالیات بهترین مرز از حیث زیارتی و سیاحتی و همچنین تجاری محسوب می شود.
مرز سومار نزدیک ترین مرز کشورمان به بغداد محسوب می شود که کمترین فاصله را به کربلای معلا و استان های جنوبی عراق دارد.
بخش سومار در فاصله 90 کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده و با عراق 86 کیلومتر مرز مشترک دارد.
این بخش دارای 2 شهر سومار و نفت شهر و 13 روستاست. 
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از 27 هزار نفر جمعیت دارای 186 کیلومتر مرز با عراق است. 
در آن سوی مرز در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مندلی از توابع فرمانداری بلدروز است. 
بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاهتر کرده است و اکنون عمده کالاها از این معبر به استان های شرقی عراق صادر می شود.

منبع: ایرنا

خواندن 1276 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395