یکشنبه, 03 دی 1396 ساعت 01:40

اطلاعات تکميلي

  • گلایه رئیس اتاق ایران و عراق مطرح کرد

تجارت بغداد در تیول غیر عراقی‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مریم حسینی

عصراقتصاد: دبیرکل اتاق ایران و‌ عراق گفت: برای گسترش روابط تجاری با تجار بین المللی و معتبر عراقی، باید تمهیداتی اندیشیده شود تا اینها بدون هیچگونه نگرانی از خوردن مهر ایران در پاسپورت اروپایی یا آمریکایی‌ خود، بتوانند در بازار ایران نفوذ پیدا کنند.

ایران و عراق همواره در سال‌های اخیر روابط نزدیک و استراتژیک اقتصادی و سیاسی با یکدیگر داشته‌اند و عراق به عنوان یکی از مهمترین شرکای تجاری و اقتصادی ایران و دومین بازار کشور پس از چین محسوب می شود. همچنین این کشور یکی از مهمترین مقاصد صادراتی ایران در زمینه‌های مختلف از جمله کالا‌های عمومی، مصالح ساختمانی، مواد لبنی و مصنوعات به ویژه خدمات فنی مهندسی بوده و همین موضوع بازار عراق را برای فعالان اقتصادی و شرکت‌های داخلی بخش خصوصی و دولتی در جایگاه ویژه قرار داده است. «سید حمید حسینی» در نشست ماهانه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق که به تازگی برگزار شد گفته بود که عراق به تنهایی معادل بازار سه قاره اروپا، آمریکا و افریقا برای ایران است و در همین راستا، بر توسعه روابط تجاری ایران و عراق تاکید کرد.

اما نکته قابل تامل در مورد تجارت با کشورعراق شرایط ویژه آن پس از شکست داعش است؛ تاکنون به دلیل ناامنی موجود در این کشور، رقبای جدی در این بازار برای تجار ایرانی وجود نداشته یا اگر بوده، حضوری محدود داشته‌اند اما پس از داعش و با توجه به اینکه عراق به دنبال سرمایه‌گذاری‌های جدید برای توسعه خود است حضور در این بازار برای اغلب فعالان اقتصادی در سطح جهان و منطقه به عنوان یک فرصت طلایی در دوران پساداعش به شمار می رود و در شرایط جدید رقبای ایران بازار عراق را برای ۱۰ الی ۱۵ سال آینده بسیار مناسب می پندارند اما حضور در این بازار برای فعالان اقتصادی کشور با چالش‌های ویژه‌ای مواجه است.

در گفتگوی دبیرکل اتاق ایران و‌ عراق با خبرنگار عصراقتصاد، وی در پاسخ به اینکه چرا در حال حاضر حجم مراودات تجاری با بازارهای مرزی  بیشتر از تجار عراقی است گفت: شرایط روابط تجاری ما با عراق در یک شرایط عادی شکل نگرفته است و حمله عراق به کویت و تحریم عراق باعث شد که مرزنشینان به خرید و فروش  یکسری از کالاها در لب مرز با این کشور اقدام کنند این شرایط ادامه پیدا کرد و در نتیجه افراد مرزنشین، بازارچه ها،پیله وران استانهای مرزی به سکانداران روابط تجاری ایران و عراق تبدیل شده اند.

وی با بیان اینکه می توان از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده کرد افزود: در همین راستا تلاش کرده ایم که  از این ظرفیت و شرایط موجود استفاده کنیم اما ارتباط با تجار معتبر عراقی نیازمند تلاش جدی و یک کار سازماندهی است.

حسینی ادامه داد: متاسفانه حضور داعش و به تبع آن ناامنی در عراق باعث شد که شرکتهای خوب و معتبر ایرانی خیلی علاقه ای به حضور در بازارعراق نداشته باشند و این روند ادامه پیدا کرد.

دبیرکل اتاق ایران و‌ عراق همچنین درباره سنگ اندازی تجار عراقی برای ارتباط با ایران اظهار داشت: برای پاسخ به این سوال ابتدا باید این نکته را بگویم که در حقیقت تجار عراقی دو دسته هستند؛تجاری که در بغداد حضور دارند و ما خیلی شانسی برای توسعه روابط تجاری با انها در اختیارشان قرار ندایدم حتی اتاق مشترک عراق وایران هم که با 40 عضو تشکیل شده به دلیل پرداخت نکردن حق عضویت، روابط کمرنگ شد و در نتیجه تجارتی با ایران نداشتند. 

حسینی افزود: دسته دیگر تجار معتبر و بین المللی عراقی هستند که در عراق زندگی نمیکنند اما ذی نفوذ هستند و تمایلی به روابط تجاری با ما ندارند این گروه تجار به دلیل خوردن مهر ایران در پاسپورتشان از حضور در بازار  ایران اکراه دارند.

وی با بیان اینکه برخی از این تجار بین المللی عراق در زمان صدام با نفوذ بوده و با ما مشکل دارند گفت: برای گسترش روابط تجاری با این گروه باید تمهیداتی اندیشیده شود تا اینها بدون هیچگونه نگرانی برای پاسپورت اروپایی و آمریکایی شان، بتوانند در بازار ایران نفوذ پیدا کنند.

دبیرکل اتاق ایران و‌ عراق در پاسخ به اینکه آیا عراق می خواهد بازار را به نفع عربستان از ایران بگیرد بیان داشت: عراق به دنبال موازنه تجاری است و تلاش می کند تا فضای تجاری خود را  برای همه  باز کند و در این رابطه تبعیضی برای ما قائل نشدند اما چون عربستان در این مسیر جدی تر هستند و دارای ظرفیت ،پتانسیل و امکانات مالی جهت تامین مالی هستند این طور به نظر میرسد که دایره روابط این کشور با عربستان بیشتر است ضمن اینکه فعلا حجم روابط این دوکشور بالا نیست ودر حدود 500 میلیون ریال است.

 

خواندن 2432 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395