چهارشنبه, 06 دی 1396 ساعت 03:10

فراخوان ابتکاری مبتکران برای دیدار با وزیر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصر اقتصاد: هر ساله منابع انسانی و مالی بسیار عظیمی برای تعلیم و تربیت دانش آموزان مورد استفاده قرار می گیرد.اینکه دانش آموزان آگاهی ها و توانمندیهای ضروری برای زندگی اجتماعی را بیاموزند و در رشد و اعتلای جامعه خود موثر باشند، از مهمترین چالشهای گریبان گیر نظام های آموزشی دنیا ، به خصوص نظام آموزشی کشور ماست.

آموزش و پرورش از مهمترین نهادهای اجتماعی می باشد. در واقع،کیفیت فعالیت سایر نهادهای اجتماعی تا اندازه زیادی به چگونگی عملکرد آموزش و پرورش بستگی دارد.

ارتقای بهره وری در آموزش و پرورش نه تنها به توسعه اقتصادی اجتماعی کمک می کند، بلکه از طریق تربیت نیروی انسانی کارآمد و خلاق می تواند موجب اعتلای کشور گردد. از آنجایی كه امروزه دانش آموزان علاوه بر مهارتهای پایه نیازمند مهارتهای پیچیده ‌تری هستند و منابعی كه در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌گیرد، محدود است در نتیجه ارتقای بهره‌ وری در آموزش و پرورش بایستی از طریق ارتقای بهره وری در مدارس صورت گیرد. اگر آموزش و پرورش ، تغییرات كیفی در فرهنگ حاكم بر جامعه بوجود آورد، بدون شك می‌تواند از طریق تحول در رفتار مردم و شكل نهادهای اجتماعی، پیشرفت های قابل ملاحظه ای در نرخ رشد بهره‌ وری بوجود آورد.

نظام آموزش  و پرورش مسئولیت عظیم باروری وشکوفایی استعدادها وتوانایی نسل کنونی وآتی جامعه را برای نیل به توسعه اقتصادی، سیاسی،فرهنگی واجتماعی به عهده دارد. امروزه نقش تعليم و تربيت به عنوان يكي از عوامل اصلي بهبود استانداردهاي زندگي و رشد و توسعه جوامع انساني بر هيچ كس پوشيده نيست. در واقع، کیفیت فعالیت سایر نهادهای اجتماعی تا اندازه زیادی به چگونگی عملکرد آموزش و پرورش بستگی دارد.

مفهوم کیفیت از حوزه صنعت به آموزش و پرورش وارد شده است. کیفیت در صنعت برابر است با رضایت مشتری و توجه به نیازهای او، بنابراین کیفیت آموزشی انجام تغییرات مورد نظر در دانش آموزان به صورت مطلوب و موفقیت آمیز است.

نظامهای آموزشی به عنوان بارزترین نمود سرمایه گذاری نیروی انسانی در زمینه شکوفایی در جامعه، نقش اصلی را برعهده دارد و با توجه به اهمیت و نقش آن در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جامعه ضروری است در جهت بهبود کیفیت نظام های آموزشی اقدامات اساسی صورت بگیرد و از هدر رفتن  سرمایه های انسانی و مادی جلوگیری شود. بنابراین برای تحقق اهداف و برنامه‌های كشور در جهت رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی، ارتقای بهره‌وری در آموزش و پرورش ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

نگاهی دقیق و ژرف اندیشی مضاعف به نقش آموزش و پرورش به عنوان نهاد تعلیم و تربیت رسمی در جهت توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ،ایجاب می نماید که به طور جدی به مقوله کیفیت خدمات آموزشی ارائه شده در نظامهای آموزشی پرداخته شود. کیفیت مهمترین معیار توسعه آموزش و پرورش است. موضوع کیفیت در اکثر نظامهای آموزشی به یکی از مفاهیم اساسی در سیاست گذاری های کلان آموزشی تبدیل شده است و از این رو کیفیت گرایی به منزله مرحله مهمی از تاریخ تحولات آموزش و پرورش مطرح شده است. کیفیت در حال حاضر یکی از محورهای اصلی همه مباحث آموزشی است و ارتقای آن مهمترین وظیفه وزارت آموزش و پرورش است.

آنچه كه بیش از همه مهم است، لزوم آغاز حركت ارتقای كیفیت و بهره‌ وری از مدرسه است كه مسلما مستلزم وجود پیش فرض هایی است.

حركت ارتقای بهره‌وری در آموزش و پرورش دانش‌آموز – محور است و جهت‌گیری به سمت بهبود و موفقیت بیشتر دارد. این امر امكان پذیر نیست مگر در سایه مسئولیت‌پذیری و تعهد نسبت به انجام دقیق فعالیت های مربوط به ارتقای كیفیت و بهره‌وری، كار گروهی و توسعه حرفه‌ای و تخصصی كاركنان آموزشی.

در همین خصوص گویا وزارت آموزش و پرورش برای دریافت طرح ها و برنامه های کاربردی پیشنهادی در نظام آموزشی کشور و ارتقای کیفیت آموزشی فراخوانی منتشر کرده است با عنوان "ملاقات حضوری با بطحایی وزیر آموزش و پرورش" .

شرایط ملاقات حضوری با بطحایی اعلام شد مرکز اطلاع‌‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش طی اطلاعیه‌‌ای شرایط ملاقات حضوری با وزیر آموزش و پرورش را اعلام کرد.

بر این اساس متقاضیان، درخواست خود را براساس فرم الف تکمیل کرده و با ارائه مستندات لازم، نسخه‌ای از آن را به پست الکترونیک (ایمیل): این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید ارسال کنند تا پس از بررسی و تایید کارشناسان ذیربط، هماهنگی‌های لازم جهت ملاقات حضوری با وی به عمل آید.

لازم به ذکر است اولویت ملاقات حضوری با سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش، با متقاضیانی خواهد بود که دارای طرح‌ها و برنامه‌های کاربردی در نظام آموزش و پرورش برای رفع نارسایی‌ها و ارتقای کیفیت آموزشی باشند، در غیر این صورت ممکن است سایر درخواست‌ها که حائز این شرایط نباشند، از اولویت ملاقات حضوری خارج شوند.

با توجه به شرایط منتشر شده توسط مرکز اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش برای ملاقات با وزیر، این اطلاعیه به فراخوان یاری طلبی بیشتر شبیه است تا ملاقات حضوری جهت مطرح کردن مشکلات و چالش ها.

از آنجایی که وزیر بالاترین فرد وزارتخانه برای رفع نارسایی ها است اصولا مسئول تشخیص نوآوری و ابتکارات نیست و به دلیل گستردگی نوآوری ها، معاونت های وزارتخانه باید به این امور رسیدگی کنند.

از این رو بیشتر انتظار می رود که ملاقات با وزیر برای رفع نارسایی ها و طرح مشکلات و چالش ها باشد نه ارائه طرح های کاربردی.

با این حال، بی شك مسیر ارتقای كیفیت و بهره‌وری در آموزش و پرورش با مخاطرات و چالش های عظیمی هم چون اندازه گیری دقیق شاخص‌های بهره‌وری ، برنامه ‌ریزی منسجم برای بهبود و جلب حمایت و پشتیبانی مدیران ارشد و مسئولین روبروست و امید می‌رود با حساس سازی و ایجاد آگاهی‌های لازم در این زمینه و نیز یاری کارشناسان و ارائه طرح ها و برنامه های کاربردی برای ارتقای کیفیت آموزشی، این چالش ها مرتفع گردند.

 

خواندن 705 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395