شنبه, 09 دی 1396 ساعت 09:11

نقض حقوق شهروندی در اتوبوسرانی تهران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محمدرضا شاهوردیلو

عصر اقتصاد: کارشناسان بر این باورند که استفاده از تبلیغات به گرمی بازار کالاها و خدمات منتهی می شود و به همین دلیل تبلیغات را ارج می نهند.

در سال‌های بعد از دفاع مقدس به مرور و همزمان با انتقال تکنیک ها و روش های تبلیغاتی، فعالیت های گسترده تبلیغاتی در فضاهای مختلف توسعه پیدا کرده است.

دیوارها، بدنه ساختمان ها، صفحات پهن سازه های مختلف شهری، اینترنت، نشریات و تراکت های ریز و درشت، بدنه خودروهای عمومی، دربها و اطراف آیفون ها، کیسه ها و کیف‌های فروشگاهی تا موبایل و پیامک ها و صدا و سیما و مقطع های مختلف فیلم های سینمایی و ... مشحون از اقدامات تبلیغاتی است.

اما متاسفانه بعضی از این فعالیت های تبلیغاتی نه تنها برای مخاطب رنج آور است بلکه به نوعی ضد تبلیغ هم محسوب می شود و در برخی موارد حقوق شهروندی را نیز نقض می کند.

یکی از این موارد که در عکس هم مشاهده می کنید پوشش  تبلیغاتی بدنه خودرو های عمومی به صورت افراطی است که مثلا یک اتوبوس شهری را به یک زندان موقت متحرک تبدیل می کند.

شاید در برخی موارد این گونه افراط ها در امکانات بخش خصوصی و فضاهای شخصی صورت گیرد، اما زمانی که یک موسسه خدمات عمومی مبادرت به چنین کاری می کند، به نظر میرسد با اهداف و وظایف خادمانه آن موسسه در تضاد است. 

متاسفانه افراط در این نوع تبلیغات تا جایی پیش می رود که دیدن فضاهای بیرون از اتوبوس و تصمیم گیری در مورد ایستگاه مورد نظر غیر ممکن می شود  و بسیاری از این تبلیغات آنقدر شلوغ، خط رو خط، نقطه نقطه و تصویر در تصویر است که پیدا کردن نوشته مربوط به مبدا، مقصد و نام ایستگاه های اتوبوس هم عملی نیست.

خواندن 1128 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395