دوشنبه, 11 دی 1396 ساعت 00:00

احزاب سیاسی بدهکاران اصلی اعتراضات مردمی

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

 مرضیه صدری

عصراقتصاد:در روزهای اخیر تلاش برای شکل گیری تجمعات اعتراض آمیز مهم ترین بخش اطلاع رسانی فضای مجازی وشبکه های اجتماعی را تشکیل می داد. در حالی که حدود ده روز قبل حسن روحانی در دومین همایش حقوق شهروندی جامعه را به نقد از دولت، بودجه و سیاست های اقتصادی دعوت کرد اما به نظر می رسد عده ای تلاشی بیش از تعامل منطقی بین دولت و ملت دارند، طبیعی است که اقدامات دولت به طور آنی آثار پایدار و محسوس نمی تواند داشته باشد و فقط توزیع پول، مشابه آنچه در دولت های نهم و دهم اتفاق افتاد، می تواند قابل رویت در کوتاه مدت باشد که طبیعتا این نوع اقدامات نه فشارهای اقتصادی مردم را کاهش می دهد و نه در شان آنهاست.

اما باید گفت آنچه در چند روز اخیر اتفاق افتاد سند گویای بی کفایتی احزاب و تشکل های سیاسی است که تا همین چند روز پیش به دلیل اینکه انتصابات دولتی از گروههای منتسب به آنان نبود، رسانه های اصولگرایی و اصلاح طلبی مشحون از تحلیل های ضد دولت شد برای اینکه روحانی اصلاح طلب شده است و یا با اصولگرایان بسته است.

چرا این احزاب و گروهها که رای روحانی را مدیون زحمات و طرفداری های خود می دانند، حاضر نشدند به وزارت کشور مراجعه کنند و مسئولیت راهپیمایی و تجمعاتی را بپذیرند تا مردم به شکل مدنی وتاثیر گذار به طرح دیدگاههای خود بپردازند.

آنان که بیش از یک سال است شاهد اعتراضات خیابانی هستند و مانند مردم عادی دسترسی به شبکه های اجتماعی دارند، حال باید بگویند در زمانی که نطفه خطرناک برخورد مردم شکل می گرفت به چه کاری مشغول بودند که اکنون سران و تحلیلگران آن چهره عالمانه به خود گرفته و اعتراضات را تحلیل می کنند.

به نظر می سد گروهها و تشکل های سیاسی اصلی ترین بدهکاران مردم باید باشند که هیچ کمکی به ساماندهی گفتمان دولت و مردم نمی کنند و اکنون همزمان با ترامپ، بن سلمان، نتانیاهو، هیلاری کلینتون و رجوی اظهار نظر می کنند.

گرچه دشمنان برای سوء استفاده و دوستان از سردلسوزی نظر می دهند اما آیا جایگاه احزاب و گروههای وطنی، بیانیه دادن و موضع گیری های فردی است؟

آیا این احزاب و گروهها برای جذب رای مردم در و دیوار شهرها را با کاغذ و بنرهای تبلیغاتی پر می کنند و فضای شهر را با میتینگ های انتخاباتی خود به هیاهو می کشانند، حقی برای مردم در اعتراض به عملکرد قوای سه گانه قائل هستند؟

آیا آنها حاضرند پیش هم گنان خود و قوای سه گانه موقعیت خود را از دست بدهند اما تریبون های مسالمت آمیز و مدنی برای مردم فراهم کنند تا حرفشان به گوش مقامات تصمیم گیرنده برسد؟

باید باور کنیم که موضوع اعتراض از جنس وظایف حزبی است و باید احزاب دراین مورد مسئولیت پذیر باشند که اگر این چنین می کردند کف خیابان ها میدان اعتراضات بی برنامه و مستعد سوء استفاده نمی شد.

این مسئولیت نه امروز بلکه در دوره هشت ساله دولت های احمدی نژادنیز بر عهده احزاب و گروهها بود اما تنها کسانی از حربه اعتراض استفاده کرده اند که رفتار آنها امروز خود موجب اعتراض مردم شده است.

دولت و مجلس هم بدانند که مردم به شعارهای مورد پسند بیگانگان ملحق نخواهند شد واگر خواسته ها و مطالبات به حق مردم را دنبال کنند و اعتماد مردم را در دلسوز وخادم بودن خود جلب کنند، تحرکات نامطلوب اجتماعی را خود مردم بی اثر خواهند کرد.

 

 

 

 

خواندن 937 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395