دوشنبه, 11 دی 1396 ساعت 10:41

ابر شهر تهران سیستم اعلام خطر ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شهردار تهران، با بیان اینکه در شهر تهران سیستم هوشمند اعلام خطر وجود ندارد، افزود: در این خصوص باید حتما اپلیکیشن‌های خاصی برای بحران تهران طراحی کنیم و بدین منظور به سازمان فناوری دستور داده شده تا روی این مسئله کار کنند تا روی موبایل شهروندان حتما اپلیکیشن خاص بحران تهران داشته باشیم که همشهریان ما وقتی چنین اتفاقاتی می‌افتد، اگر از رادیو و تلویزیون فاصله می گیرند، از طریق موبایل بتوانند با این اپلیکیشن‌ها تصمیم گیری کنند و راهنمایی شوند.

به گزارش شهرنوشت، محمد علی نجفی ، شهردار تهران ، با اشاره به فعالیت های سازمان مدیریت بحران، شهرداری و سایر سازمان های ذیربط در اسکان، اطلاع رسانی و رصد شرایط پس از زلزله اعلام کرد: با ‌اسکان حدود 130 هزار نفر در دو هزار و 236 پارک و بوستان شهر تهران امکانات اسکان شهروندان مانند روشن شدن چراغ ها، منابع آب و آماده سازی سرویس های بهداشتی فراهم شد و هم چنین تعدادی از همشهریان در اماکن پوشیده شهرداری اسکان داده شدند.

شهردار تهران یکی از اقدامات فوری شهرداری در این مدت را انتشار نقشه های تخلیه امن اضطراری توسط سازمان فناوری اطلاعات شهرداری عنوان کرد و گفت: در همه محلات به غیر از تعداد محدودی نقشه های تخلیه امن اضطراری و پاپگاه های پشتیبانی را تهیه کرده ایم که در آن ها مشخص شده در هر یک از محلات تهران اگر مردم بخواند به صورت اضطراری محل اقامت خود را تخلیه کنند از چه راه های به چه محل هایی (که از نظر ما امن است) می توانند تشریف ببرند.

وی ادامه داد:‌ این نقشه ها به صورت کاغذی تهیه شده بود اما در فاصله ای کوتاه نقشه ها را روی سایت خود شهرداری قرار داده و اعلام کردیم همشهریان می توانند از طریق سایت در هر محله ای مراجعه کرده و محله های امن مورد نظر را تشخیص دهند و در صورت بروز شرایط اضطراری خود را به این مراکز برسانند.

نا ایمن بودن شریان های حیاتی در پایتخت

نجفی در ادامه به نوسازی و بهسازی بافت فرسوده، کمبود فضای اسکان برای شهروندان اشاره کرد و گفت: پارک ها، سوله های ورزشی، اماکن بحران، برخی مساجد و مدارس امن است که همه این موارد از قبل شناسایی شده و در نقشه محلات وجود دارد. این اماکن یا دارای ساختمان خیلی قوی یا حیاط قابل توجه هستند که شهروندان در آن اسکان پیدا کنند اما مجموعه این امکانات کفاف اسکان اضطراری درباره یک زلزله بزرگ را نمی دهد که برای این موضوع برنامه داریم.

وی به ناایمن بودن شریان های حیاتی در شهر نیز اشاره کرد و گفت: با محاسبات شرکت آب و فاضلاب حدود 30 درصد لوله های آب و فاضلاب تهران فرسوده است با یک لرزه شدید دچار شکستگی شده و آب گرفتگی ایجاد می کند. همچنین شرکت گاز به خاطر برنامه هایی که از قبل اجرا کرده است، از سال 97 وضعیت گازرسانی به شکلی در می آید که سیستم هوشمند لوله کشی به مجرب وقوع زلزله بالا، قطع می شود.

شهردار تهران به نداشتن سیستم جایگزین برق انتقاد کرد و گفت: اگر برق قطع شود یا خودمان بخواهیم برق را قطع کنیم، به سیستم جایگزین نیاز داریم. خصوصا اگر اتفاق در شب به وقوع پیوسته باشد.

وی با بیان اینکه ظرفیت های امدادرسانی هوایی تقریبا در تهران صفر است، اظهار کرد: البته وزارت بهداشت چندین هلی کوپتر خریداری کردند و ما نیز کمک می کنیم زودتر این هلی کوپترها به سیستم وارد شوند.

نجفی با بیان اینکه در شهر تهران سیستم هوشمند اعلام خطر وجود ندارد، افزود: در این خصوص باید حتما اپلیکیشن های خاصی برای بحران تهران طراحی کنیم و بدین منظور به سازمان فناوری دستور داده شده تا روی این مسئله کار کنند تا روی موبایل شهروندان حتما اپلیکیشن خاص بحران تهران داشته باشیم که همشهریان ما وقتی چنین اتفاقاتی می افتد، اگر از رادیو و تلویزیون فاصله می گیرند، از طریق موبایل بتوانند با این اپلیکیشن ها تصمیم گیری کنند و راهنمایی شوند.

وی با اشاره به شبکه ارتباطی یکپارچه مدیریت بحران تاکید کرد: سال ها است با وزارت ارتباطات بحث می کنیم و قرار بود در دوره قبلی و فعلی مدیریت شهری شهرداری تهران سیستم بی سیم مستقل داشته باشد. تجربه زلزله اخیر ثابت کرد، حرف ما درست است نیاز به یک سیستم مستقل بی سیم برای شهرداری تهران وجود دارد که متاسفانه تاکنون این مسئله را تائید نکردند

وی به کمبود منابع برای جست و جو و نجات، کمبود منابع بیمارستانی و محدودیت های موجود در این زمینه اشاره کرد و گفت: وزیر بهداشت در یک برنامه تلویزیونی از ایمن بودن بیمارستان های تهران ابراز نگرانی می کرد.

خواندن 331 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395