دوشنبه, 11 دی 1396 ساعت 12:20

2017؛ سال همکاری نزدیک تهران و آژانس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

درحالی «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی 2017 میلادی را سال همکاری ایران و این سازمان تاثیرگذار بین المللی می داند پیشتر نیز در گزارشات مکرر خود همواره بر پایبندی تهران به اجرای برجام تاکید کرده است.

پس از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا، کاخ سفید و کنگره از هیچ تلاشی برای ناکام گذاشتن برجام فروگذار نکردند. همچنین در این مدت موضع گیری های ضد برجامی مقامات آمریکا تداوم داشته تا شاید پس از گذشت سال ها، دلیلی موجه برای برجام شکنی بیابند. 
برخلاف انتظار آمریکا، در روزهای گذشته مهر تایید مجدد آژانس بر فعالیت هسته ای ایران، حمایت همه جانبه انگلیس از توافق، نوسازی ناوگان هواپیمایی ایران زیر چتر برجام مطرح شده ؛ دستاوردهایی که نشانگر بی ثمری تکاپوی جمهوریخواهان در کنگره و کاخ سفید است.
این گزارش نگاهی دارد به مهمترین رخدادهای ازدوم دیماه تاکنون که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به برجام ارتباط می یابد. 
** تاکید آژانس بر پایبندی ایران به برجام 
آژانس بین المللی انرژی اتمی که با فواصل زمانی مشخص به طور ماهانه و فصلی گزارش هایی را در ارتباط با فعالیت های هسته ای ایران منتشر می کند، در گزارشی با اشاره به برجسته ترین دستاوردها و اقدامات این نهاد در سال 2017، اعلام کرد که این سازمان اجرای تعهدات هسته ای ایران را بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به شکل مستمر نظارت و تایید کرده است. 
در این گزارش آمده است: بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به بازرسی از تاسیسات در ایران ادامه داده اند، صدها نمونه محیطی برداشته شده است و فعالیت هایی را با پشتیبانی فناوری های پیشرفته از جمله جمع آوری اطلاعات و سامانه های فراوری به انجام رسانده اند. 
** حمایت همه جانبه انگلیس از توافق 
مقامات انگلیس به عنوان عضوی از اعضای گروه 1+5 در چند سالی که از عمر برجام می گذرد، در اظهارنظرهای مختلف خود از این توافق حمایت کرده اند. 
به تازگی «بوریس جانسون» وزیر خارجه این کشور در سخنانی با اشاره به این نکته که «برجام زنده است و باید از آن حمایت کرد» از اعضای دائمی شورای امنیت درخواست کرد تا برای حفظ این توافق بین المللی با یکدیگر همکاری کنند. وی از برجام به عنوان توافق بین المللی بسیار مهم یاد کرد و افزود که برای حفظ این توافق باید تلاش کرد. 
وزیر خارجه انگلیس همچنین با اشاره به این که آمریکا هنوز از برجام خارج نشده است، برای حفظ و بقای برجام تلاش و همکاری پنج عضو دائمی شورای امنیت را ضروری دانست. این در حالی است که دونالد ترامپ با وجود تایید پایبندی ایران به برجام از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی تهران به برجام را تایید نکرد. 
** نوسازی ناوگان هواپیمایی ایران زیر چتر برجام 
به دنبال لغو تحریم صنعت هوانوردی ایران و امضای قرارداد خرید 100 فروند هواپیما با ایرباس فرانسه، 80 فروند با بوئینگ آمریکا و 20 فروند با شرکت آ.تی.آر، اینک دو هواپیمای برجامی دیگر به ناوگان هوانوردی ایران افزوده شد. 
با ورود این دو فروند هم اکنون بیش از 1350 صندلی به ظرفیت هواپیمایی جمهوری ایران افزوده شده است. این مدل های سفارشی قابلیت حمل و جابجایی 72 مسافر را تا مسافت 1528 کیلومتر دارا است و به دلیل مجهز بودن کابین خلبان به نمایشگرهای بسیار پیشرفته، از امکان فرود در سخت ترین شرایط جوی برخوردار است. 
** موضع گیری آمریکا در زمینه برجام 
اظهارات ضد برجامی مقامات آمریکایی موضوع تازه ای نیست و پس از روی کار آمدن ترامپ به امری عادی تبدیل شده است؛ سیاستی که بیشتر با هدف تضعیف توان و ائتلاف سازی جمهوری اسلامی ایران در منطقه غرب آسیا پیگیری می شود. 
به تازگی «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا در مطلبی توافق هسته‌ای ایران را ناقص خوانده و افزوده است: این توافق دیگر نقطه محوری و مرکزی سیاست واشنگتن در قبال تهران نخواهد بود. 
تیلرسون با اشاره به اینکه آمریکا اینک در حال مقابله با تهدیدهای ایران است به تشریح راهبردهای آمریکا در این زمینه پرداخت و گفت: بخشی از این راهبرد شامل بازسازی ائتلاف با شرکا و متحدانمان در خاورمیانه است. ما به همکاری با متحدانمان و کنگره ادامه خواهیم داد تا گزینه‌هایی را برای برطرف کردن نواقص توافق هسته‌ای پیدا کنیم و در عین حال، برای مجازات ایران به‌خاطر نقض تعهداتش در مسائل موشک بالستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده تهران در منطقه تلاش خواهیم کرد. 
از طرفی، «بن کاردین» سناتور دموکرات ایالت مریلند و نایب رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز با اشاره به این که کنگره در دولت ترامپ نسبت به گذشته در زمینه سیاست خارجی فعال تر شده، تاکید کرد: آمریکا نباید یکجانبه از برجام خارج شود. این در حالی است که دونالد ترامپ چندی پیش طی گزارشی درباره برجام مدعی شد که ایران به توافق پایبند نبوده است. 
در حال حاضر توافق هسته ای با ایران برجسته ترین موضوع مورد بحث در کنگره به شمار می رود، به گونه ای که 24 عضو کنگره آمریکا با ارسال نامه ای به رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا، «جیمز متیس» وزیر دفاع و «مایک پمپئو» رییس سازمان سیا ادعا کردند که ایران تاکنون مفاد توافق هسته ای را در هشت مورد نقض کرده است. 
آنان نه تنها ایران را به عدم پایبندی به «روح برجام» متهم کردند بلکه مدعی شدند جمهوری اسلامی ایران در موارد زیادی «متن» این توافق را نیز نقض کرده است. اعضای کنگره در این نامه نقض بند61 برنامه جامع اقدام مشترک، تولید سانتریفیوژ بیش از مقدار تعیین شده و انجام آزمایش های مکانیکی سانتریفیوژهای پیشرفته را از دلایل نقض برجام عنوان کردند. 

منبع: ایرنا

خواندن 1349 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395