دوشنبه, 11 دی 1396 ساعت 23:00

توهین به روحانی زرهی برای احمدی نژاد

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد:حمله به دولت های روحانی تا امروز با سناریو های مختلف صورت گرفته است. از کارشکنی در ترکیب کابینه و وزرای وی از طریق قوه مقننه تا ایجاد موج تخریب درخصوص عملکرد اقتصادی ومشکلات معیشتی در رسانه ها که با بی انصافی تا کنون مهم ترین دستاویز سرکوب دولت بوده است. حربه ای برای آنچه ناشی از بی تدبیری ها و کوته فکری های احمدی نژاد به عنوان رئیس دولت های نهم و دهم به ویژه در حوزه اقتصاد بود که اگرچه با پول پاشی توانست آثار نسبتا کارساز کوتاه مدت و محسوس در اقتصاد ایجاد کند اما آثار مخرب آن تا سالها بعد باقی ماند و چنانچه با آن مقابله نشود تا سالهای آینده نیز قابل مشاهده است.

سناریوهای تخریب دولت تنها به تریبون های رسمی و تنها به حوزه اقتصادی محدود نشد. مباحث فرهنگی مانند سند 2030 و بازتاب های غیر واقعی از این سند بین المللی به همراه تجمعات اعتراض آمیز در کف خیابان ها از دیگر حربه های به کار رفته تا کنون بوده است.

آخرین سناریوی طیف رقیب دولت که به شکلی بی سابقه آغاز شد، اما حالت بومرنگ به خود گرفت و شعارهای هنجار شکنانه علیه روحانی از خط قرمزها هم عبور کرد.

آنچه امروز در قالب تجمعات اعتراض آمیز مردمی می بینیم حاصل همان سم پاشی هایی است که از تریبون های رسمی وغیر رسمی و رسانه های معلوم الحال شنیده و خوانده بودیم.

این گزارش قرار نیست به تطهیر روحانی بپردازد. چرا که قطعا این عملکرد این دولت و هیچ دولت دیگری خالی از اشکال نیست و انتقادات گوناگون به ویژه در حوزه اقتصادی بارها در همین نشریه منتشر شده است. اما مساله این است که هرکدام از رخدادها و مشکلات کنونی به شکل فجیع تر و خسارت بار تر در دولت های احمدی نژاد رخ داد و حتی اکثر معضلات امروز حاصل اقدامات همان دولتی است که امروز همه اطرافیان و طرفداران آن مانند یک جذامی از او تبری می جویند.

آغاز دولت اول روحانی در سال 92 با اواخر مجلس نهم همزمان بود. مجلسی که اکثریت آن را طیف سیاسی رقیب دولت تشکیل می داد که زخم خورده از رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری بود. نمایندگان طیف پایداری در مجلس نهم در اواخر عمر این دوره از مجلس از هر تلاشی برای به صحن کشاندن پای وزرای دولت نوپای تدبیر و امید فروگذار نکردند. تا جایی که مجلس نهم به تنهایی 79درصد کارت زردهای دولت های روحانی را بر عهده دارد. به عبارت دیگر دولتهای یازدهم و دوازدهم مجموعا 19 کارت زرد از مجلس دریافت کردند که 15 کارت آن متعلق به مجلس نهم و اکثر آنها هم مربوط به طرح سوال از نمایندگان طیف پایداری بود.

همچنین مرور سوالات نمایندگان به وضوح نشان می دهد که هیچ دغدغه ملی یا مساله کلان جدی پشت طرح این سوالات وجود ندارد.

به هر صورت مجلس نهمی ها در طول دوسال، شش کارت زرد به دولت یازدهم نشان دادند و هربار پایداری ها پایه ثابت سوالات بودند. محمدجواد ظریف، علی جنتی و علی طیب نیا در سیبل انتقادات نمایندگان دلواپس مجلس قرار داشتند و حتی به کنایه گفته می شد که باید به جای وزارتخانه، برایشان در بهارستان یک صندلی دائم در نظر گرفته شود! البته اوج چوب لای چرخ دولت گذاشتن های مجلس نهم، دامن وزارت علوم را گرفت و فرجی‌دانا  که حمایت دانشگاهیان را همراه خود داشت، به خاطر افشای تخلف در اعطای بورسیه‌ها در دولت احمدی‎نژاد، بعد از دریافت کارت زرد از سوی نمایندگانی که نام برخی از آنها در میان بورسیه شده‎ها به چشم می خورد، استیضاح شد و از ادامه کار بازماند.

پس از آن مجلس دهم با توجه به ترکیب نمایندگان درابتدای کار خود با تصویب لوایح بودجه ای دولت و رای اعتماد نسبتا قاطع به کابینه دوازدهم همراهی خود را با دولت نشان دادند. هرچند موضوع سهم خواهی برای ورود در کابینه آن زمان گلایه هایی را برانگیخت.

دولت های نهم ودهم احمدی نژاد با عملکرد معلوم الحال وزرا در طول فعالیت خود تنها 6 کارت زرد از مجلس دریافت کردند. یعنی کمتر از یک سوم دولت روحانی و تنها 4 وزیر احمدی نژاد کارت زرد از مجلس گرفتند. همین مقایسه نشان می دهد که امروز روحانی برای اتهامات و جرم های دولت های قبل از خود متهم شده است.

 

 

خواندن 621 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395