شنبه, 16 دی 1396 ساعت 09:18

اطلاعات تکميلي

  • مراسم غیررسمی تبریز 2018 برگزار شد؛

استقبال از یک رویداد ملی در «ایران‌شهر» گردشگری اسلامی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: اواخر سال 2015 میلادی بود که در اجلاس کارشناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر، شهر تبریز به‌عنوان «شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال 2018» انتخاب شد.

به گزارش عصراقتصاد، شامگاه پنجشنبه 14 دی ماه پس از گذشت دو سال است از این «انتخاب طلایی»، زنگ استقبال از این رویداد به طور غیررسمی و با حضور مردم، مسئولان و برخی از سفران کشورهای اسلامی در «ایران‌شهر» گردشگری اسلامی نواخته شد.

۲۰میلیون گردشگر در افق ۱۴۰۴ ، با درآمد ۲۵میلیارد دلار

رئیس سازمان میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه مسیر گردشگری میانبر توسعه کشور است، گفت: در افق ۱۴۰۴ باید ۲۰میلیون گردشگر با درآمد ۲۵میلیارد دلار داشته باشیم.

علی‌اصغر مونسان در آیین استقبال از رویداد «تبریز ۲۰۱۸‌» با بیان این که صنعت گردشگری امروز به منبع سوم اقتصاد جهان تبدیل شده است، اظهار کرد: طبق پیش‌بینی‌ها صنعت گردشگری تنها صنعتی است که از رشد فناوری تاثیر نمی‌پذیرد؛ به طوری که بسیاری از حوزه‌ها همچون سیستم بانکداری و اقتصادی به واسطه‌ی هوشمندسازی افت خواهند کرد، ولی می‌توان پایداری در رشد اقتصادی را از طریق صنعت گردشگری تخقق بخشید.

وی ادامه داد: طبق آمارهای جهانی، امروزه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر گردشگر در جهان وجود دارند که سود اقتصادی آن معادل  ۱۵۰۰ دلار به ازای هر گردشگر است.

وی تاکید کرد: بیش از ۵۰ درصد از مشکلات اشتغال، در کشورهای توسعه یافته از طریق صنعت گردشگری قابل حل است؛ چرا که گردشگری، راهی برای ایجاد اشتغال ارزان با حداقل سرمایه گذاری به شمار می‌آید. در سال ۲۰۱۶ میلادی، بیش از ۱۰۸ میلیون شغل مستقیم و سه برابر آن شغل غیرمستقیم از طریق صنعت گردشگری ایجاد شده است. به ازای هر ۱۱ شغل در دنیا، یک شغل مربوط به گردشگری است.  گردشگری در ایران نیز برای درآمد و ایجاد اشتغال اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه صنایع دستی اشتغال 1 میلیونی دارد و 5 میلیون از این حوزه ارتزاق می‌کنند خاطرنشان کرد: 2میلیون شغل در زنجیره گردشگری اشتغال داریم و یکی از بخش‌های مهم و زودبازده و ارزان برای ایجاد اشتغال است.

مونسان در ادامه با اشاره به برنامه‌ توسعه‌ کشور، گفت: طبق این برنامه، تا سال ۱۴۰۴ باید حدود ۲۰ میلیون گردشگر در کشور داشته باشیم که هم اکنون حدود پنج میلیون گردشگر ورودی به کشور داریم. کشور ایران از جاذبه‌های متعدد طبیعی و میراث فرهنگی و تاریخی زیادی برخوردار است. با توجه به این که کشورهای همجوار ما با جاذبه‌های محدود توانسته‌اند توسعه بیابند، ما نیز می‌توانیم با بهره‌مندی از این موهبات در صنعت گردشگری پیشرفت کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه مسیر گردشگری میانبر توسعه کشور است گفت: امروزه گردشگری رقیب اقتصاد نفتی است که این حوزه جایگزین قوی برای نفت محسوب می‌شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی در خصوص علت اصلی انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، بیان کرد: تبریز بر پایه‌ داشته‌های فاخر فرهنگی، آثار متعدد فرهنگی و اجتماعی به این عنوان انتخاب شد. استان آذربایجان شرقی همواره جزو پنج استان برتر کشور بوده است و طبق آخرین آمار، حدود ۳۰۰ هزار نفر در سال جاری از این استان بازدید کرده‌اند که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، رشد شش درصدی داشته است و همچنین ۱۸۰۰ اثر از تبریز ثبت ملی شده است؛ از همین رو تبریز پس از شهرهای قدس، قونیه و مدینه به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شد که امیدواریم این رویداد مهم را به فرصتی جهانی تبدیل کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: باید به این باور برسیم که تبریز ۲۰۱۸ پیشانی گردشگری ایران در سال جاری میلادی و در واقع «ایران‌شهر» گردشگری اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: تبریز بزرگ‌ترین و مهم ترین شهر ایران، پایتخت امن و شهر اولین تجربه‌های شیرین توسعه یافتگی در کشور است. امیدواریم آذربایجان سرافراز همواره مسیر رشد را ادامه داده و استان نمونه‌ کشور باشد.

وی ادامه داد: سازمان کنفرانس اسلامی از انتخاب یک شهر از کشورهای اسلامی به عنوان شهر نمونه گردشگری اهدافی را دنبال می‌کند که ما ضمن توجه به اهداف ملی خود به اهداف بین‌المللی رویداد تبریز ۲۰۱۸ نیز به ویژه آنچه مدنظر سازمان کنفرانس اسلامی است، باید توجه کنیم. این سازمان از سال ۲۰۱۵ با انتخاب شهرهای قدس، قونیه، مدینه و سپس تبریز در حقیقت در پی ترویج گردشگری اسلامی است و ما باید با استفاده از تجارب شهرهای قبلی، بر درست بودن این انتخاب صحه بگذاریم و به جهان اسلام ثابت کنیم که در سال ۲۰۱۸ میزبان شایسته ای برای گردشگران هستیم.

وی افزود: این شهر مولفه های گردشگری اسلامی را در حد مقبول احراز کرده است اما نکته مهم این است که این انتخاب یک فرصت طلایی برای تحقق بسیاری از اهداف کلان ما در گردشگری به شمار می آید. همچنین نقش مهمی در توسعه پایدار کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و بهبود وضع معیشتی شهروندان ایفا می کند.

مونسان ادامه داد: این رویداد سرآغازی برای توسعه روزافزون گردشگری تبریز و در عین حال گردشگری ایران اسلامی است. در طول دو سال منتهی به سال ۲۰۱۸ تلاش هایی در حد توان و امکانات برای میزبانی از این رویداد انجام شد که یقینا از طریق مشارکت بخش خصوصی و همراهی مردم شاهد نتیجه گرفتن از این تلاش ها خواهیم بود. به این باور باید برسیم که تبریز ۲۰۱۸ پیشانی گردشگری ما در سال جاری میلادی و در واقع ایرانشهر گردشگری اسلامی است.

وی افزود: صرف انتخاب تبریز ۲۰۱۸ موجب رشد گردشگری تبریز نمی شود. ما باید تلاش کنیم از عنوان تبریز ۲۰۱۸ برای تسریع اهدافمان استفاده کنیم.

تبریز نگین ایران است

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: استان آذربایجان شرقی ترکیب موفقی از ترکیب دین، قومیت و ملیت است، این سه با هم در این اقلیم جمع شده‌اند و با همدیگر هم‌نوایی داشته‌اند این تجربه‌ای موفق از کنار هم بودن این سه ضلع است، تبریز نگین ایران است. این سه نه تنها با هم ناهم‌ساز نیستند، بلکه در یک اقلیم با هم جمع شده‌اند. سال ۲۰۱۸ پایان می‌یابد، مثل هر سال دیگری اما فرهنگی که همه ایران را در نوردیده و به آن سوی مرزها ره پیموده است، باقی و پایدار می‌ماند.

او تصریح کرد: «این منطقه و این اقلیم قرن‌هاست که مترجم هویت ایرانی بوده است برای همه دنیا، منظور ترجمه وجودی است، این منطقه پل ارتباطی برای انتقال هویت ایرانی به کشورهای دیگر بوده است، تبریز و آذربایجان فرصتی بوده است برای نقل و انتقال فرهنگ ایران به دنیا.»

صالحی افزود: ایران وامدار این پل ارتباطی خود است، تبریز و آذربایجان مهد فرهنگ و تمدن ایران است، نمادی مکانی و عرشی از شاعران ایرانی در این شهر وجود دارد، مکاتب فرهنگی و هنری فعال بسیاری از تبریز برخواسته‌اند و در ایران گسترش یافته‌اند.

وزیر فراهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ۲۰۱۸ پایان پیدا می‌کند، اما فرهنگی که از این نقطه برخاسته است ادامه خواهد داشت و باقی خواهد ماند.

"تبریز۲۰۱۸" بهار توسعه صنعت گردشگری آذربایجان شرقی است

استاندار آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اینکه بهار توسعه صنعت گردشگری در آذربایجان شرقی همزمان با آغاز سال نو میلادی و با شروع رویداد «تبریز۲۰۱۸» آغاز شده است گفت: دولت، بخش خصوصی و مردم تمام تلاش خود را در یکساله ۲۰۱۸ در زمینه گردشگری به کار خواهند گرفت.

مجید خدابخش، با تاکید بر اینکه دلایل متعددی برای انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی وجود دارد افزود:  مهم‌ترین دلیل، میراث‌های فرهنگی و میراث‌های معنوی است که به ثبت جهانی رسیده و این یعنی دنیا و بشریت حق دارند از این آثار بازدید کرده و بهره‌مند شوند. 

استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: قول می‌دهیم و امیدواریم بعد از یک سال وقتی رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان رئیس ستاد تبریز 2018 به تبریز سفر کنند، در حوزه گردشگری در طول یک سال اخیر شاهد تحولات اساسی در تبریز باشیم.

وی با اشاره به پخش زنده این مراسم از شبکه‌های سهند، شما و العالم، با تقدیر از مسئولان رسانه ملی گفت: از این فرصت استفاده کرده و از همه هموطنان ایران برای سفر به تبریز دعوت می‌کنم. 

خدابخش با تاکید بر اینکه مطمئناً با میهمان نوازی تبریزی‌های میهمان نواز خاطرات خوشی از سفر به این خطه رقم خواهد خود ابراز داشت: تبریز این رویداد را روسفید و با کارنامه مثبت به شهر و کشور اسلامی بعدی تحویل خواهد داد و الگویی خوب برای سایر شهرهای گردشگری خواهد شد.

دانشگاه رَبع رشیدی ۶۵۰ سال پیش ‌دانشمند به دنیا صادر می‌کرد

همچنین مسعود پزشکیان در این مراسم، با اشاره به اینکه رویداد گردشگری تبریز2018 شروع یک کار برای توسعه گردشگری است اظهار کرد: تبریز پایتخت گردشگری جهان اسلام در تئوری آغاز شده ولی باید در عمل به پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی و مسلمان تبدیل شود. 

وی با بیان اینکه باید پایتختی بسازیم که در همه شئون، اسلامی بوده و جلوه اسلامی را نمایان کند افزود: باید نه در گفتار بلکه در عمل این پایتختی را به اثبات برساند.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در برگزاری و مدیریت این رویداد گردشگری باید به خود متکی باشیم ابراز داشت: وعده پول از دولت داده می‌شود ولی اینکه پول را از بالا بگیری در استان خرج کنی به دور از ذهن است و باید با داشته‌های خود، توانمندی های استان را شکوفا کنیم.

پزشکیان با اشاره به اینکه تبریز جایی است که همیشه اولین‌ها رشد کرده و به دنیا عرضه شده است ابراز داشت: 650 سال پیش در دانشگاه «رَبع رشیدی» تبریز به 7 زبان زنده دنیا آموزش داده و دانشمند تربیت کرده و به دنیا صادر می‌کردیم. 

وی با بیان اینکه باید به 650 سال پیش برگردیم و به زبان‌های زنده دنیا داشته‌های خود را تبیین کنیم ابراز داشت:  برای نگاه به آنچه داریم و بودیم تحول می‌خواهد.

نماینده مردم تبریز، افزود: شهرک‌های دانشگاهی که در آن موقع در دانشگاه «رَبع رشیدی» به معنی شهرکی دارای بازار، مسجد، دانشگاه، مدرسه،  خوابگاه و... وجود داشت،  نمونه‌ای است که در دنیای آن زمان در جای دیگری وجود نداشت.

وی با تاکید بر اینکه باید از این الگوی مدیریتی ربع رشیدی برای مدیریت فعلی درس بگیریم تصریح کرد:  باید به خود برگردیم و تبریز را به جایگاه واقعی خود برسانیم.

پزشکیان عدم تخصیص بودجه کافی برای رویداد تبریز 2018 را یادآور شد و گفت: در تبریز 2018 دل به بالا دوخته بودیم و دنبال پول بودیم که وعده‌ها دادند و محقق نشد،  خبری در بالا نیست و باید به خود برگردیم و از ظرفیت خودمان استفاده کنیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید لیاقت‌های تبریز و تبریزی را به اثبات برسانیم و از گذشته تاریخی خود درس گرفته و آن را زنده کنیم اضافه کرد:  می توانیم پایتختی بسازیم که در منطقه نمونه باشد که امیدوارم همه مدیران در پایان این رویداد با دست پر خارج شوند.

در پایان این مراسم، مسئولان حاضر در این برنامه از جمله مهمانان افتخاری مانند نعمت‌زاده وزیر سابق صنعت معدن و تجارت، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه و جمعی دیگر از مسئولان عکس یادگاری گرفتند.

در این مراسم سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سفرای کشورهای بوسنی و هرزگوین، اندونزی و تاجیکستان و سرکنسول‌های کشورهای ترکیه و آذربایجان‌ ومجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی حضور داشتند.

افتتاح رسمی تبریز 2018 در تاریخ سوم فروردین 97 با حضور شخصیت های ملی و بین المللی و برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و هنری کلید خواهد خورد و جشن جهانی نوروز به عنوان یک رویداد بین‌المللی همزمان با آئین افتتاح رسمی تبریز 2018 برگزار خواهد شد.

برنامه 14 دی ماه پیش برنامه ای بود برای این جشن بزرگ و در فاصله این دو مراسم، برنامه های دیگری با محورهای فرهنگی، هنری و ... برگزار خواهد شد، اما این درحالیست که با در نظر گرفتن زمان برگزاری مراسم آغاز رسمی رویداد تبریز 2018 در فروردین ماه، از آغاز سال 2018 میلادی 3 ماه می گذرد و این یعنی 3 ماه از فرصت بین المللی و طلایی که به تبریز و طبعا به ایران داده شده تا بتوان از آن به بهترین نحو برای جذب گردشگر، درآمدزایی، شناساندن ایران به جهانیان و همچنین کمکی بزرگ برای دستیابی به اهداف 1404 بهره گرفت، از دست رفته است.

امیدواریم حاصل دو سال جلسات پی در پی مسئولان و فعالان حوزه گردشگری چیزی نباشد که در مشهد شاهد بودیم چون چنین فرصت هایی به راحتی به دست نمی آید که با بی برنامگی و دست دست کردن سوخت شوند.

خواندن 448 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395