شنبه, 16 دی 1396 ساعت 11:11

اطلاعات تکميلي

  • عضو کمسیون کشاورزی مجلس؛

حلقه‌های مرتبط تولید در کشاورزی معاف از مالیات خواهند شد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ساناز بردبار

عصراقتصاد: عضو کمسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عصراقتصاد، با بیان اینکه در سنوات گذشته بخش کشاورزی 14 درصد ناخالص ملی را در بودجه به خود اختصاص داده است ، گفت:" در لایحه تقدیمی دولت به مجلس 6 تا 7 درصد ناخالص ملی به بخش کشاورزی اختصاص داده شده که  یکی از مشکلات اصلی این لایحه در بخش کشاورزی است."

علی ابراهیمی با بیان اینکه همچنان تغییر در لایحه بودجه کشاورزی را شاهد هستیم، افزود: تولید کنندگان دربخش کشاورزی از مالیات معاف هستند اما در این بین حلقه های مرتبط معاف نبوده و ممیزان مالیاتی برای انها مالیات در نظر می گرفته اند.

وی ادامه داد:" در لایحه مالیات بر ارزش افزوده حلقه های مرتبط با تولیدات کشاورزی قبل و بعد از تولید محصول نهایی مشمول معافیت های مالیاتی خواهند شد، به طور مثال در خصوص صنایع وابسته به گوشت، بسته بندی، قطعه بندی و تولیدات  جزو  فرآوری محسوب می شود و معاف از مالیات خواهند شد."

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با تاکید به اینکه در برنامه ششم توسعه  برای مشوق های صادراتی اعتبارات لازم در نظر گرفته شده است، تصریح کرد:" از محل درآمد حاصل از  تعرفه  واردات نوشابه های گازدار و برخی کالای دیگر ، برای حمایت از  شیر خام و خریدهای تضمینی اعتبار در نظر گرفته شده بود  که متاسفانه با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه تصویب شده، اجرا نشده است و  مستقیما با رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در این خصوص مکاتبات داشته ام."

وی  همچنین درخصوص افزایش عوارض واردات سموم و در نظر گرفتن ردیف جداگانه عوارض واردات واکسیناسیون طیور گفت: این مساله می تواند برای تولیداتی که مشابه داخل دارند ، مفید باشد اما در بخشی که تولید داخل در آن وجود ندارد ،سبب افزایش قیمت تمام شده محصول در کشور  می شود و همچنین  بازار رقابت را از محصولات کشاورزی و صنایع وابسته به ان خواهد گرفت.

ابراهیمی در پایان با عنوان اینکه  افزایش تعرفه نهاده ها ، سبب افزایش قیمت برخی از مواد اولیه و در نهایت قیمت تمام شده محصول خواهد شد، گفت: این مساله به نفع تولیدکنندگان نخواهد بود و اثر این افزایش به کشاورزی و تولید بازخواهد گشت."

البته هفته گذشته معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد وزارت جهاد کشاورزی در خصوص لایحه بودجه کشاورزی گفته بود: برای واردات نهاده‌ها، ارز مبادله‌ای می‌گیریم اما برای برخی اقلام مانند گوشت قرمز به ما ارز مبادله‌ای نمی‌دهند و باید با قیمت آزاد خرید کنیم.

وی همچنین در خصوص اعتبار سازمان دامپزشکی عنوان کرد: اعتبار مربوط به سازمان دامپزشکی کشور برای خرید واکسن و واکسیناسیون دام که امسال ۶۶ میلیارد تومان بود با ۳۶ درصد رشد برای سال ۹۷ به ۹۰ میلیارد تومان رسید. اما ما امیدواریم این میزان افزایش یابد.

بخشنده در ادامه اعتبار مربوط به یارانه نهاده‌ها و عوامل تولید مانند کود شیمیایی، بذر، نهال و سموم عمومی اعتبار در سال ۹۶ ۴۵۰ میلیارد تومان بود که برای سال آینده با ۲۰ درصد رشد به ۵۴۰ میلیارد تومان رسید. اعتبار مربوط به ساماندهی تولید و خرید تضمینی چای کشور نیز که امسال ۱۰۰ میلیارد تومان بود برای سال آینده به ۱۲۵ میلیارد تومان افزایش یافت. ردیف مربوط به ضرر و زیان و یارانه سود خریدهای تضمینی که در سال ۹۶ صد میلیارد تومان بود در بودجه ۹۷ با صددرصد رشد به ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

 معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با اعتبارات خرید تضمینی گندم اذعان داشت: در بودجه سال ۹۶ ردیف مربوط به اعتبارات خرید تضمینی گندم که در حقیقت یارانه آرد محسوب می‌شود ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود که از این میزان ۶هزار میلیارد تومان‌آن را به ما تخصیص دادند. این شش هزار میلیارد تومان سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان را از خزانه و ۲هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان هم دولت اوراق مشارکت فروخت و ۷۰۰ میلیارد تومان هم اسناد خزانه اسلامی را اختصاص داد. در حالی که ما امسال ۱۱هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان گندم خریداری کردیم که ۶هزار از این طریق و ۳ هزار میلیارد تومان هم به بانک‌ها معرفی شده و تسهیلات گرفتیم. ۲هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان را هم شرکت بازرگانی دولتی از محل فروش ماهیانه گندم به کارخانه‌های آردسازی تامین کرد.

وی همچنین گفته بود: برای سال ۹۷ پیشنهاد  و برآورد ما این است که خرید تضمینی که از اول اردیبهشت شروع خواهد شد با همان سازوکار سال گذشته انجام شود و تغییری نخواهد کرد. پیشنهاد وزیر و وزارتخانه این است تا همه چیز مانند سال گذشته باشد. دولت به هر نحو در این چند سال این پول را تامین کرده است و این موضوع اجتناب‌ناپذیر است. در این خصوص در بودجه سال آینده در ردیف‌ها ۵هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که ۳هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از بخش درآمدهای یارانه‌ای و ۱۷۰۰ میلیارد تومان هم از ردیف‌های عمومی است اما در بند هـ تبصره ۵ بودجه ۹۷ دولت پیش‌بینی کرده ۹۷۰ میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه اسلامی به فروش برساند که صراحتاً اجازه گرفته بخشی از این پول را برای خرید تضمینی و قیمت تضمینی اختصاص دهد و کسری پول خرید گندم را از این محل تامین کند. ما در سال ۹۷ هم پیش‌بینی خودکفایی گندم را کرده‌ایم و واردات گندم نخواهیم داشت.

 بخشنده در رابطه با اعلام نشدن قیمت خرید تضمینی تاکید کرد:" قیمت خرید تضمینی روز گذشته درشورای اقتصاد توسط معاون اول رئیس جمهور مطرح شد که تاخیر داشته‌ایم. در این زمینه مکرراً درخواست شده که اعلام شود از آقای نوبخت خواسته شد در اسرع وقت قیمت خرید تضمینی را نهایی کرده و اعلام کند. این قیمت مطابق قانون باید در شهریور ماه اعلام می‌شد که هنوز خبری از آن نیست. پیش‌بینی ما این است که حداقل به اندازه‌ای که بانک مرکزی شاخص تورم را بالا اعلام کرده است شاخص قیمت خرید تضمینی نیز بالاتر برود. ما امیدواریم به یک توافق برسیم و پیشنهاد وزیر معادل نرخ تورم تا ۹ درصد افزایش قیمت است."

 وی افزود: "ما امیدواریم در تولید دانه‌های روغنی در سال آینده به بالای ۶۰۰ هزار تن برسیم به این دلیل که در کشور در این زمینه بسیار آسیب‌پذیر هستیم. ما افزایش قیمت خرید تضمینی را برای تمام محصولات پیشنهاد داده‌ایم و منوط به گندم نمی‌شود."

بخشنده در رابطه با صندوق توسعه ملی نیز خاطرنشان کرد:"ما از محل صندوق توسعه ملی منابع خوبی داریم که مشکلات را حل می‌کنند خوشبختانه با کمکی که رئیس جمهور، معاون اول و نوبخت به ما کرده‌اند از منابع توسعه ملی در بودجه ۹۷ معادل ریالی ۳۰۰ میلیون دلار را به توسعه سیستم‌های آبیاری نوین یا تحت فشار اختصاص دادند که ۱۰۵۰ میلیارد تومان می‌شود."

با توجه به نظرات مختلف نمایندگان مجلس در کمسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی در خصوص لایحه بودجه کشاورزی و صحبت های مختلف کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی درخصوص این لایحه، به طور حتم در بخش کشاورزی شاهد تغیرات اساسی در لایحه بودجه 97 خواهیم بود.

خواندن 441 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395