شنبه, 16 دی 1396 ساعت 11:21

سوداگران بازنده اصلی نوسانات بازارهای مالی در هفته گذشته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: در پی حوادث 10 روز گذشته، بازارهای مالی و معاملاتی کشور تحت تأثیر قرار گرفتند و سفته بازان بازارهای مختلف عکس‌العمل‌های احساسی به آن نشان دادند.

بازار مسکن که تحت تاثیر  زلزله های محدود هفته قبل از آن قرار داشت، کماکان در رکود فرو رفت اما در بازار سهام با افت شدید 2.4 درصدی اول هفته قرار گرفتیم که با نسبت گیری از حجم بازار سرمایه قریب به 900 میلیارد تومان ارزش بازار سرمایه کاهش یافت که با توجه به افزایش حجم معاملات نشان می داد سفته بازان با نگرانی از وضع موجود در حال گریز از این بازار هستند اما معامله گران هوشمند و تحلیل‌گر بازار با درک منطقی از موقعیت، به جمع آوری سهام مشغول شدند.

زیان 900 میلیاردی بازار سرمایه که با بهبود نسبی در دو روز بعد از آن به 780 میلیارد تومان رسید عملا به بازارهای غیر مولد و سوداگرانه بازار ارز و طلا روی آورد به طوری که دلار تا 4310 تومان و سکه تا 1.5 میلیون تومان افزایش قیمت پیدا کرد.

گرچه در هفته جاری و روزهای بعد، این جریان نقدینگی به نفع بازار سرمایه اصلاح خواهد شد اما طراحان اولیه حوادث هفته گذشته نمی توانند از مسئولیت این آسیب اقتصادی شانه خالی کنند.

کارشناسان معتقدند با آرامش مجددی که در بازار سرمایه پیدا شده و رونق قابل پیش بینی آن در روزهای آتی سفته بازان نخواهند توانست زیان رفتارهای احساسی خود را با سرعت قبلی جبران کنند اما فعالان هوشمند و پایدار بازار سهام از این تحولات بهره خوبی را بدست خواهند آورند.

هفته گذشته شاپور محمدی با توصیه به معامله گران مسکن برای انجام معاملات از طریق بورس تلاش کرد تنوع بیشتری را وارد بورس‌های تابع سازمان خود کند که اگر این اقدام به درستی مدیریت شود، این تنوع ثبات بازار سرمایه در مقابل نوسانات ناشی از حوادث مشابه هفته قبل را تقویت خواهد کرد.

خواندن 407 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395