شنبه, 16 دی 1396 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • کمیسیون تلفیق با افزایش قیمت حامل های انرژی مخالفت کرد

اموال تملیکی جایگزین درآمد حامل های انرژی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد:تغییر ساز و کار پرداخت یارانه ها درلایحه بودجه 97 و کاهش یارانه طبقات پر قدرت تر جامعه به نفع طبقات ضعیف تر از جمله تبصره های جنجال برانگیز بودجه سال آینده بود که با توجه به تشکیل کمیته تخصصی برای بررسی هدفمندی یارانه ها و ارائه پیشنهادات این کمیته و نقطه نظرات دستگاه‌های اجرایی اعم از  نمایندگان دولت، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها به کمیسیون تلفیق، بررسی های مجلس و این کمیسیون در خصوص این لایحه روز گذشته به تبصره 14 و بخش هدفمندی یارانه ها رسید این جلسه چند ساعته تا لحظه نگارش این گزارش هنوز به اتمام نرسیده بود.

پیشنهاد دولت درباره میزان درآمد حاصل از اصلاح حامل‌های انرژی و هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه 97 37 هزار میلیارد تومان است که با توجه به کاهش این رقم نسبت به سال گذشته نشان از حذف 33میلیون نفر یارانه بگیر دارد.

کمیته تخصصی به منظور بررسی هدفمندی یارانه‌ها فارغ از روال معمول تشکیل شد و پیشنهاد خود را به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه و  را کسب کرد.

در جلسه عصر کمیسیون تلفیق مقرر شد  از مبلغ 37 هزار میلیارد تومان 23 هزار میلیارد تومان به صورت نقدی و غیرنقدی به خانوارها پرداخت شود.

به گفته یوسف نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق درآمد هدفمندی در سال گذشته ۴۸ هزار میلیارد تومان بوده که در صورت تصویب نهایی، با کاهش ۱۱ هزار میلیارد تومانی درآمدهای هدفمندی رو به رو خواهیم بود که این مسئله موجب قطع یارانه بخشی از یارانه بگیران در سال آینده می شود.

یوسف نژاد با بیان اینکه در حال حاضر 76 میلیون نفر یارانه‌بگیر در کشور وجود دارد، تصریح کرد: باید مشخص شود حذف این 33 میلیون نفر به چه طریق است و می‌خواهیم به چه طریق این تعداد را حذف کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه از ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تاکنون 270 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده که رقم بزرگ و قابل توجهی است، ادامه داد: امسال نیز این رقم حدود 30 الی 40 هزار میلیارد تومان خواهد بود لذا باید اطمینان کامل نسبت به کسب درآمد داشته باشیم.

نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اساس ماده 79 برنامه ششم توسعه یارانه پرداختی به مددجویان افزایش داشته است که باید از محل هدفمندی این افزایش پرداخت شود، اظهار داشت: به یک خانواده 5 نفره تحت پوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد و بهزیستی باید 690 هزار تومان پرداخت شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 با بیان اینکه اطمینان‌بخشی از درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها برای کمیسیون تلفیق مهم بوده و باید به واقعیت‌های این ارقام رسید، تصریح کرد: بخشی از درآمدهای تبصره 14 یعنی هدفمندی یارانه‌ها به تبصره 18 یعنی اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بازمی‌گردد که باید بهترین تصمیم اخذ شود که به مصلحت مردم باشد.

یوسف نژاد افزود: براساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق نرخ حامل های انرژی در سال 97 افزایش نخواهد یافت.

براساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه باید 17 هزار و 400 میلیارد تومان درآمد از محل افزایش قیمت حامل های انرژی به دست می آمد اما مقرر شد 10 هزار میلیارد تومان از درآمد مذکور از محل فروش اموال تملیکی جبران شود.

 

 

 

خواندن 973 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395