یکشنبه, 17 دی 1396 ساعت 03:00

اطلاعات تکميلي

  • در صورت ثبت مشخصات در بدو ورود؛

تلفن، همراه گردشگران می ماند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد:چند روز گذشته خبری مبنی بر اینکه گردشگران خارجی یا مسافران مقیم خارج از کشور در سفر به ایران نمی توانند با تلفن همراهشان از اپراتورهای داخلی استفاده کنند، منتشر شد. در این خبر آمده بود: به منظور اجرای طرح ریجستری و مقابله با قاچاق تلفن همراه پیامی به این اشخاص ارسال می گردد که اطلاع می دهد دیگر نمی توانند در ایران و با سیم کارت ایرانی شان از تلفن همراهشان استفاده کنند.

این در حالی است که جهانگیر اسدی، مدیر روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با عصراقتصاد گفت: تلفن های همراه مسافرانی که به ایران سفر می کنند حتی اگر غیر مجاز هم باشد، تا یک ماه قابل استفاده است؛ پس از یک ماه نیز فرآیند هایی وجود دارد که با تکمیل و ثبت آن مراحل، تلفن همراهشان قطع یا مسدود نشود.

این اشخاص اگر قصد استفاده از تلفن توسط شبکه‌های اپراتور همراه در ایران را دارند، راهکارهایی دارند. درخصوص این راهکارها در اجرای طرح ریجستری آمده است، مسافرانی که از خارج از کشور گوشی تلفن‌همراه یا تجهیزات دارای سیم‌کارت خریداری کرده و به همراه خود وارد کشور می‌کنند، باید شناسه بین‌المللی ۱۵ رقمی تجهیز خریداری‌شده را در گمرک محل ورود خود ثبت کنند. این اشخاص هنگام ثبت شناسه گوشی تلفن‌همراه خود باید عوارض گمرکی آن را پرداخت کرده و رسید آن را نزد خود نگهداری کنند و پس از دریافت کد فعال‌سازی از وزارت صنعت، معدن و تجارت باید آن را در سامانه همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir ثبت کنند. عوارض گمرکی و ارزش‌گذاری کالای مسافری براساس ارزش‌های ثبت‌شده در سامانه TSC به آدرس tsc.irica.co انجام می‌شود.

براساس گزارش گمرک در خصوص عوارض گمرکی گوشی همراه مسافر، واردات گوشی تلفن همراه توسط مسافران مشمول 4 درصد حقوق گمرکی و یک درصد سود بازرگانی است که بر اساس بخشنامه مرکز واردات گمرک ایران سود بازرگانی دو برابر محاسبه می شود .

علاوه بر این 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و یک درصد عوارض هلال احمر نیز توسط گمرک ایران اخذ می گردد که مجموع حقوق و عوارض گمرکی واردات گوشی تلفن همراه مسافری 16 درصد محاسبه و در سرویس مسافری گمرکات اخذ و اطلاعات شناسه بین المللی گوشی تلفن همراه (IMEI) در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی توسط ماموران گمرک جهت فعال سازی ثبت می گردد .

با این تفاسیر به نظر می رسد با اجرای این طرح نه تنها حقوق گردشگران و مسافران خارجی نقض نمی شود، بلکه می‌توان از آن استفاده امنیتی کرد، یعنی کسانی که وارد کشور می‌شوند، مشخص شود سیم‌کارت‌هایی که استفاده می‌کنند، چه نوع سیم‌کارت‌هایی هستند و روی چه گوشی استفاده می‌شوند، یعنی مشخص می‌شود که این گوشی با کدام سیم‌کارت و کدام سیم‌کارت با چه گوشی‌هایی استفاده می‌شود، بنابراین اگر کسی بخواهد از یک سیم‌کارت در گوشی‌های مختلفی استفاده کند درواقع از این مورد می‌توان برای جرم‌شناسی و کشف موارد مجرمانه استفاده کرد.

 

خواندن 449 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395