سه شنبه, 19 دی 1396 ساعت 15:21

ذخیره سازی حدود 600 هزار تن مرکبات مازندران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

استاندار مازندران اعلام کرد که از اواخر آبان امسال تاکنون حدود 600 هزار تن مرکبات این استان برای تنظیم بازار در سردخانه ها ذخیره شده است.

محمد اسلامی روز سه شنبه در نشست شورای اداری شهرستان میاندرود در شرق مازندران هدف از این اقدام را حفظ توازن میان عرضه و تقاضا در بازار و جلوگیری از کاهش یا افزایش ناگهانی قیمت بویژه در شب عید اعلام کرد.
بنا بر آمارها رسمی ، استان مازندران 110 هزار باغ مرکبات دارد که سالانه حدود 2 میلیون و 500 هزار تن محصول از آن برداشت می شود.
مازندران تامین کننده 60 درصد مرکبات مورد نیاز کشور است .
خرید و ذخیره سازی مرکبات مازندران برای حفظ تعادل بازار از اواخر ماه آبان همزمان با پیک برداشت محصول و ورود دلالان به بازار آغاز شد و همچنان ادامه دارد.
سازمان تعاون روستائی به عنوان مباشر، خرید و ذخیره سازی مرکبات مازندران را بر عهده دارد. 
این سازمان از طریق مجموعه های زیرپوشش خود از جمله شرکت های تعاونی و اتحادیه های مرتبط خرید پرتقال را در باغ از کیلویی یکهزار تا یکهزار و 100 تومان آغاز کرد.
تا پیش از ورود این شرکت، دلالان هر کیلو پرتقال درجه یک را حداکثر کیلویی 750 تا 800 تومان از باغداران خریداری می کردند تا در زمان به هم خوردن تعادل بازار آن را با قیمت بیش از سه هزار تومان عرضه کنند.
هم اکنون قیمت تعیین شده برای هرکیلوگرم پرتقال در صورتی که کار ذخیره سازی و نگهداری را سازمان تعاون روستایی انجام دهد 2 هزار تومان و در صورتی که باغدار خودش اقدام به این کار کند ، 2 هزار و 300 تومان تعیین شده است.
بر اساس آمارهای رسمی ، هم اکنون 119 سردخانه دارای مجوز با 473 هزار تن ظرفیت ، 148 واحد خدمات انبارداری با 381 هزار تن و 110 واحد سورتینگ با 55 هزار تن ظرفیت نگهداری میوه در مازندران فعال است. 
** بیرون راندن دلالان از چرخه ذخیره سازی 
استاندار مازندران همچنین از تشکیل کارگروه ویژه برای ذخیره سازی مرکبات خبر داد و یکی از وظایف این کارگروه را کوتاه کردن دست دلالان اعلام کرد.
اسلامی گفت که به هیچ وجه دلالان نباید وارد عرصه خرید و ذخیره سازی مرکبات شوند و تنها محصولاتی که از سوی مباشران تعیین شده خریداری و ذخیره سازی شود ، مورد حمایت قرار می گیرد. 
استاندار مازندران روند تنظیم بازار محصولات کشاورزی برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان را نیازمند همکاری بیشتر خود کشاورزان و باغداران دانست و تاکید کرد : دست اندرکاران حوزه کشاورزی باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که محصولات کشاورزی بدون حضور دلالان وارد بازار مصرف شود.
رئیس شورای برنامه ریزی مازندران گفت : کشاورزان ما باید در این ارتباط با مدیران بخش کشاورزی همکاری و خودشان دست واسطه ها را کوتاه کنند.
** مشوق صادراتی برای مرکبات 
استاندار مازندران همچنین گفت که در سال جاری با پیشنهاد استان و تصویب هیات وزیران ، مشوق های صادراتی برای صدور مرکبات مصوب شد که می تواند رونق صادرات این محصولات را به دنبال داشته باشد.
اسلامی مشروط شدن واردات موز به صدور مرکبات را از مشوق های مهم صادراتی دولت بیان کرد و افزود : بر اساس این مصوبه وارد کنندگان موز باید معادل 20 درصد واردات این محصول به کشور ، مرکبات صادر کنند که این مشوق راهگشا برای صدور بخشی از ظرفیت های مازاد مرکبات استان به خارج می شود.
** توقف واحدهای صنایع تبدیلی مرکبات در مازندران 
استاندار مازندران یکی از مشکلات بازار مرکبات استان را تعطیلی کارخانه های فراوری دانست و گفت: هم اکنون تعدادی واحد فرآوری مرکبات در غرب مازندران به علت تغییر در نوع محصول تولیدی از پرتقال محلی (شهسواری) به تامسون رو به تعطیلی نهادند.
اسلامی افزود: باید مدیران این واحدها برای همسان سازی فعالیت واحد صنعتی خود متناسب با تولید مرکبات اقدام کنند و یا در صورت تقاضا برای سرمایه گذاری جدید از حمایت های استانی برخوردار می شوند.
** صدور 50 هزار تن کیوی 
استاندار مازندران گفت که در سال جاری با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و کمک تجار حدود 60 هزار تن کیوی به خارج از کشور صادر شد که 50 هزار تن مربوط به مازندران بود.
سالانه حدود 180 هزار تن کیوی در مازندران تولید و یک سوم آن به خارج از کشور صادر می شود.
اسلامی بر ضرورت حفظ وضعیت موجود در زمینه باغداری کیوی تاکید کرد و گفت : نباید با افزایش صادرات به سمت توسعه باغ کیوی حرکت کنیم ، برای این که این کار می تواند در آینده بازار فعلی ما را دچار مشکل کند و سطح زیرکشت کیوی با این میزان تولید 180 هزار تن در سال کافی است.
گمرک مازندران ارزش کیوی صادراتی استان به خارج از کشور را در سال جاری 30 میلیون دلار اعلام کرد.
منبع: ایرنا

خواندن 464 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395