یکشنبه, 24 دی 1396 ساعت 10:51

اطلاعات تکميلي

  • بی توجهی به اصول علم اقتصاد

طبل گرانی ارز را به نام تولید می‌کوبند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: روز گذشته سی و چهارمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی در حالی تشکیل شد که دو سخنران ثابت آن یعنی خوانساری و لاهوتی بودند.

طبیعتا «مسعود خوانساری» به عنوان رییس اتاق تهران باید جمع بندی مشکلات و مسائل مبتلا به اعضای اتاق تهران با محوریت فعالیتهای گذشته به استحضار حاضرین می رسانند که متاسفانه اینبار نیز به جمع‌بندیهایی پرداخت که در حوزه تحلیل‌های فنی اقتصادی قرار می گرفت اما به دلیل اینکه وی در حوزه‌های دیگر تخصص دارد در این حوزه به اظهارات خدشه پذیری مبادرت کرد.

اول اینکه ایشان و «مهدی قاضی پور» در حالی رییس کل بانک مرکزی را مورد خطاب و عتاب قرار می دادند  و از او به دلیل جهش نرخ ارز و عدم یکسان سازی آن انتقاد می کردند که در گذشته به شدت به دخالت دولت در تعیین نرخ ارز اعتراض داشتند و معلوم نیست که بالاخره باید دولت و بانک مرکزی خود را از بازار ارز کنار بکشد که به قول آقایان واقعی شود و یا با دستکاری بازار، هم از جهش ناگهانی نرخ ارز جلوگیری کند و هم نرخ را یکسان سازی نمایند.

دوم از آنجایی که ظاهرا تقاضا و مصرف کنندگان جایی در تحلیلهای شبه اقتصادی رئیس اتاق تهران ندارد بدون توجه به واقعیتهای اقتصادی،اعلام کردند که افزایش ارز به نفع تولید است نه صادرات.

در واقع «مسعود خوانساری» برای رفع اتهام از خود به عنوان حامی سوداگران صادراتی ارزی با یک آدرس غلط غیرعلمی مدعی شده است که از افزایش نرخ ارز برای تقویت تولید دفاع می کند در حالی که افزایش نرخ ارز برای تولیدکنندگان باعث تضعیف سرمایه در گردش آنها،افزایش بهای تمام شده تولید به دلیل استفاده از پولهای هزینه دار بانکی و در نهایت به دلیل ناتوانی تقاضای داخلی در جذب محصولات و خدمات تولیدکنندگان هیچ نفعی ندارد و تنها می تواند به کاهش محدود واردات منجر شود که طبعا علم اقتصاد می گوید این کاهش در کالاهای غیرحساس و غیرضروری خواهد بود.

سوم، وی در بخشی از سخنان خود به تاثیر واقعی شدن نرخ ارز در سالهای بعد از 1390 در کاهش واردات اشاره می کند و معتقد است با واقعی شدن (جهش 300 درصدی ارزش دلار) تراز بازرگانی کشور بهبود یافته است.

به عبارت ساده تر ملت ایران باید بابت اضمحلال پول ملی از اقای احمدی نژاد و دولتش قدردانی کند و از  شرایط رکود تورمی فعلی به عنوان یک دستاورد ارزشمند یاد نماید. بهرحال ضمن قدرشناسی از سوابق خدمات و تلاشهای مسعود خوانساری در دهه اول انقلاب لازم است به ایشان یادآوری کنیم که اقتصاد یک علم است و نباید احساسی و جانبدارانه در این حوزه سخن راند.

در ادامه گزارش خبرنگار عصراقتصاد از سی و چهارمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی را می خوانید:

نشست روز گذشته اتاق بازرگانی در واقع به انتقاد نمایندگان از بانک مرکزی،وزارت صنعت،معدن و تجارت و رییس جمهور  گذشت، عدم وعده بانک مرکزی در یکسان سازی نرخ ارز، توقف ثبت سفارش کالاها از سوی وزارت صنعت و برگزاری جلسه رئیس‌جمهور با تعدادی از صادرکنندگان فولاد و پتروشیمی بدون دعوت از رئیس اتاق بازرگانی ایران از مواردی بود که بیشتر وقت جلسه دیروز را به خود اختصاص داد: مسعود خوانساری با انتقاد از عملکرد رئیس کل بانک مرکزی درباره تک نرخی شدن ارز گفت: از سال 1393 آقای سیف مرتب هر سه ماه یکبار تک نرخی شدن ارز را اعلام کرده اند ولی هنوز زمان آن مشخص نشده این در حالی است که طی هفته‌های گذشته شاهد جهش در نرخ ارز بوده‌ایم.

وی افزود:  بهتر است بانک مرکزی بر اساس واقعیت‌های موجود، نرخ ارز را واقعی کند تا نوسانات صورت نگیرد و جهش ناگهانی نرخ ارز منجر به آسیب به تولید و صنعت نشود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه با افزایش نرخ ارز  مشکلات صادرات برطرف نشده است اظهار داشت: موضوع ارز دو کفه ترازو دارد که یک بحث آن صادرات و موضوع دیگر واردات است؛ اگر قرار باشد نرخ ارز در تولید افزایش و اثر داشته باشد، در صادرات این طور نیست و نمی توان انتظار داشت که صادرات با افزایش نرخ ارز بالا رود. خوانساری با تاکید بر اینکه در صورت واقعی شدن نرخ ارز تولید افزایش می یابد تصریح کرد: در سال‌های پیش  از ۹۰، میزان واردات ما در سال حدود ۶۰ میلیارد دلار بود اما  اکنون این رقم به ۴۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است و علت اصلی کاهش واردات، استفاده از تولیدات داخلی است و اگر قیمت ارز واقعی شود، قطعا در تولید می تواند موثر باشد و شاهد رشد و توسعه هرچه بیشتر تولید داخل خواهیم بود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: برخی معتقدند قدرت خرید مردم کم شده، اما هیچ کمبودی در کالاها وجود ندارد.

افزایش نرخ ارز و تعرفه‌ها منجر به افزایش قاچاق می‌شود

این فعال اقتصادی در ادامه با انتقاد از افزایش تعرفه برخی کالاها بیان داشت: اگر قرار است افزايش تعرفه‌اي اتفاق بيفتد، بايد با يک پيش آگاهي دست کم سه ماهه باشد و امیدوار هستیم که با توجه به قول وزیر صنعت تعرفه‌ها براي يک دوره حداقل 2 ساله در کشور تثبيت شود.  وی با بیان اینکه با واردات مخالف و معتقد به مدیریت آن هستیم افزود: افزايش يکباره تعرفه‌ها و افزايش قيمت ارز به قاچاق کالاها دامن خواهد زد و وارد يک دور باطل خواهد شد بنابراین افزايش تعرفه حتما بايد با توجيه همراه باشد.

خوانساری درباره مشکلات موجود در صادرات اظهار داشت: تاکنون مشکلي از صادرات حل نشده است که توقع داشته باشيم صادرات افزايش يابد این در حالی است که بخش خصوصي کشورمان شش ميليارد دلار پروژه در مناقصات بین المللی برنده شده‌اند، اما نمي‌توانند ضمانتنامه ارائه کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به و ضعیت بنگاههای خصوصی اشاره و تصریح کرد: الان فرصت خوبی برای توجه به پرداخت بدهی‌های دولت به بخش خصوصی است و لایحه بودجه در مجلس درحال بررسی است، واقعیت این است که بنگاه‌های بخش خصوصی مانند پیمانکاران، صنعتی‌ها، بنگاه‌های دارو و... از دولت مطالبات زیادی دارند و در وضعیت وخیمی به سر می برند، اگر به موقع در همین سال مشکلات این‌ها حل نشود خیلی‌ها بسته خواهند شد و با مشکلات بسیاری رو به رو می شوند.

وی در ادامه از تهاتر 500 هزار ميليارد ريال از بدهي‌هاي دولت به بخش خصوصي  خبر داد و افزود: در کمیسیون تلفیق تصویب شده که مبلغ 50 هزار میلیارد تومان از طریق تهاتر بدهی‌های دولت به بانک‌ها و بانک‌ها به بانک مرکزی تامین کنند و اگر این مسئله به نتیجه برسد بسیاری از مشکلات حل می شود و بدهی چندین ساله دولت به بخش خصوصی پرداخت خواهد شد.

خوانساری با اشاره به تحت تاثیر قرار گرفتن فعالیت‌ها و کسب و کارهای اینترنتی خاطرنشان کرد: آینده اقتصاد و اشتغال دنیا به سمت فناوری‌های جدید است  شاید دیگر زمانی که ما فکر کنیم اشتغال تنها در کارخانه ایجاد می شود، اشتباه است نه اینکه نشود ولی عمدتا از این پس اشتغال در فناوری‌های نو خواهد بود؛ باتوجه به اینکه اشتغال زیادی همین حالا در این قسمت وجود دارد، خواسته ما این است که برخوردی که صورت می گیرد، از جنسی باشد که به این‌ها ضربه ای وارد نشود، اگرچه معتقدیم شبکه‌های مجازی ایرادهایی داشته و حتی در برخی جاها مخرب بوده ولی قطعا سود آن بسیار بیشتر از اثرات تخریبی اش است امیدواریم دولت توجه داشته باشد که کسانی که در این زمینه‌های فعالیت می کنند، دچار خسارت نشوند.

دل همه فعالان اقتصاد خون است

مهدی پورقاضی نیز در ادامه صحبتهای رئیس اتاق بازرگانی از عدم اجرای وعده دولت برای تک‌نرخی کردن ارز انتقاد کرد و گفت: بانک مرکزی دهها بار قول داده است که ارز را تک نرخی کند، اما نه این کار انجام می‌شود و نه در این رابطه پاسخگو است این  در حالی است که دلیل عدم اجرای این وعده را اعلام نمی کنند به نظر می‌رسد نمی‌توان روی حرف بانک مرکزی حساب کرد، دل همه فعالان اقتصاد نیز خون است و دلشان می‌خواهد فریاد بزنند.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران همچنین از وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل توقف ثبت سفارش کالاها گلایه کرد و اظهار داشت: کار وزارت صنعت، معدن و تجارت در توقف ثبت سفارش کالاها غیرقانونی است و چه کسی باید هزینه این امر را بدهد وزارت صنعت رژیم تجاری کشور را به هم می‌ریزد و فضای سرمایه‌گذاری را ناامن کرده است.

عدم دعوت از رئیس اتاق بازرگانی ایران در جلسه رییس جمهور

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران نیز نسبت به برگزاری جلسه رئیس‌جمهور با تعدادی از صادرکنندگان فولاد و پتروشیمی بدون دعوت از  رئیس اتاق بازرگانی ایران انتقاد کرد.

محمد لاهوتی با گلایه نسبت به برگزاری جلسه رئیس‌جمهور با تعدادی خاص از صادرکنندگان اظهار داشت: ظرف دو روز اخیر رئیس‌جمهور صادرکنندگان را به حضور طلبید و در حالی که در سال ۹۵ مقرر شده بود که جلسه‌ای با صادرکنندگان برگزار شود، این موضوع به دی ماه سال ۹۶ موکول شد؛ ولی نکته حائز اهمیت آن این بود که هیچ نماینده‌ای از بخش خصوصی در این جلسه حضور نداشت و حتی رئیس پارلمان بخش خصوصی نیز به جلسه دعوت نشده بود.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه به عنوان نمایندگان بخش خصوصی در اتاق تهران، موضوع برگزاری جلسه با صادرکنندگان را از طریق رسانه‌ها و سایت‌های خبری متوجه شدیم افزود: به نظر می‌رسد اگر دولت به دنبال حل مشکلات صادرکنندگان است، برگزاری جلسه با پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها توجیه ندارد، چرا که آنها دسترسی خوبی به مقامات دولتی دارند و حتی مدیرانشان هم بعضاً از سوی دولت تعیین می‌شوند.

وی تصریح کرد: بر این اساس انتظار ما آن است که به زودی رئیس‌جمهور جلسه‌ای با صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی و نمایندگان پارلمان بخش خصوصی برگزار نماید.

دلایل افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی

در ادامه این نشست رئیس سازمان توسعه تجارت درباره دلایل افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی گفت:کار کارشناسی لازم در این خصوص انجام شده و اهالی فن نسبت به آن نظر داده اند و پس از آن تعرفه‌ها مصوب شده است. البته آماده شنیدن انتقادات مرتبط با تعرفه واردات خودروهای هیبریدی در کمیسیون ماده یک هستیم و اگر لازم باشد و دلایل کافی ارائه شود در تعرفه تجدید نظر می کنیم.

وی  با بیان اینکه در پایان سال ۹۵ وزارت صنعت پیشنهادات خود در ارتباط با تغییرات تعرفه ای را به دولت ارائه کرد گفت: تصویب این پیشنهادات به دلیل نگرانی از برخی آثار تورمی به تعویق افتاد تا اینکه در سال جاری و در آذر ماه هیات دولت تصمیم گرفت تا با توجه به همه شرایط، تغییرات تعرفه ای را اعمال کند.

خسروتاج اظهار داشت: تعرفه‌ها در برخی اقلام کاهشی و در برخی اقلام افزایشی بود که تمامی این موارد به دلیل کنترل آثار تورمی آن لحاظ شده است و تمام تلاش ما بر این است که بتوانیم منطق را بر تعیین تعرفه کالاها حاکم نماییم. رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به پرسشی در این باره که برخی خبرها از احتمال ورود مجلس برای تحقیق و تفحص از سازمان توسعه تجارت حکایت دارد گفت: از ورود دستگاهها و مجلس برای بررسی عملکرد سازمان توسعه تجارت استقبال می کنیم.

وی  افزود: فعالان اقتصادی نیازمند بستری برای فعالیت هستند که قوانین و مقررات این بستر را فراهم می کند ضمن اینکه مجلس هم در جایگاهی است که می تواند بستر را برای تسهیل کار فعالان اقتصادی فراهم کند اما باید در کلان کشور، مدیریت، هدفمندی و اولویت‌های واردات و همچنین منابع ارزی کشور را در نظر داشته باشیم که اگر با این اولویت‌ها مجلس ورود کند بسیار شایسته است.

 

 

خواندن 481 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395