سه شنبه, 19 دی 1396 ساعت 23:30

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت در واکنش به اتهام فامیل بازی :

اسناد را افشا کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد:لایحه بودجه 97 اولین بودجه ای است که برای اولین بار به روش بودجه ریزی عملیاتی یا مبتنی بر عملکرد بسته شده و همین روش می تواند صرفه جویی در هزینه های دولت را به همراه داشته باشد. اما این لایحه در کنار همه حواشی که دچار شده ، با اتهام فامیل بازی در انتخاب متولیان بودجه دستگاهها در سازمان برنامه و بودجه هم مواجه شده است.

اینکه آیا روابط خانوادگی بر انتخاب متولیان مربوط به تعیین بودجه دستگاهها حاکم است یا خیر، سوالی بود که روز گذشته خبرنگار روزنامه کیهان در نشست خبری رئیس سازمان برنامه و بودجه که به منظور تشریح بخش اشتغال بودجه 97 برگزار شد، سوال کرد و نوبخت آن را اتهامی دور از اخلاق و انصاف دانست و از این جریده خواست چنانچه هر موردی در این خصوص وجود دارد، با توجه به انگیزه حق گویی روزنامه کیهان حتما بیان کنند و حتی به مراجع قضایی ارائه کنند.

سخنگوی دولت با اشاره به اجرای این روش بودجه ریزی بعد از سال ها خاطر نشان کرد: تعیین بودجه و تخمین آن توسط هر دستگاه به صورت مستقل و مطابق مقررات مربوط ، توسط نرم افزارهای معین و برگزاری مناقصه صورت می گیرد و اینکه بگوییم شنیده شده که روابط خانوادگی بر آن حاکم است دور از اخلاق و انصاف است. نوبخت افزود: انتظارداشتیم این رسانه به دلیل اجرای بودجه ریزی عملیاتی پس از سال ها تشکر کند و اینگونه اتهامات از اخلاقی که در مورد برادران متدین خود در کیهان انتظار داریم، به دور است.

بايد از مجلسي‌ها پرسيد چه میزان امکان فروش اموال تملیکی وجود دارد

رييس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوال خبرنگار عصر اقتصاد مبنی بر اینکه آیا فروش اموال تملیکی جایگزین مناسبی برای درآمد دولت از محل افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي، خواهد بود یا خیر، گفت: در مجلس كميسيون تلفيق رقم ۱۷ هزار و ۴۰۰ ميليارد تومان را به ۱۰ هزار ميليارد تومان تقليل داد و نوع محل را هم عوض كرد. به جاي اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي، از فروش اموال تملیکي اين را تعيين كرد. اين‌كه در نهايت مجلس چه تصميمي داشته باشد، منتظر تصميم مجلس خواهيم بود. ما در ارتباط با اين‌كه چه ميزان در اين خصوص امكان فروش اموال تمليكي وجود دارد، بايد از مجلسي‌ها پرسيد.

وی همچنین تعیین ساز و کار حذف یارانه تعدادی از یارانه بگیران را نیز به تصمیمات مجلس ارجاع داد.

اختصاص ۳۲۷ هزار ميليارد سرمايه‌گذاري براي اشتغال

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور به تبيين سياست‌هاي اشتغال و توليد در بودجه سال ۱۳۹۷ پرداخت و گفت: برنامه پيشنهادي دولت در سال ۱۳۹۷ اين است كه با مجموع سرمايه‌گذاري ۳۲۷ هزار و ۷۰۰ ميليارد تومان‌، يك ميليون و ۳۳ هزار فرصت شغلي ايجاد مي‌شود.

وي بيان كرد: از ۷۳ هزار و ۴۰۰ ميليارد توماني كه براي توليد و اشتغال پيش‌بيني شده؛ ۳۵ هزار ميليارد از طريق تسهيلات بانكي، ۱۵ هزار ميليارد تومان تسهيلات صندوق توسعه ملي، ۱۷ هزار و ۴۰۰ ميليارد تومان حامل‌هاي انرژي و بودجه عمومي و همچنين ۶ هزار ميليارد تومان مانده اعتبارات اشتغال روستايي در نظر گرفته شده است.

معاون رئيس‌جمهور ادامه داد: در زمينه دستيابي به رشد مثبت اقتصادي، ‌حركت جديدي را  براي سرمايه‌گذاري آغاز كرديم كه امسال به صورت پيشرفته‌تري آن را دنبال مي‌كنيم.

به گفته نوبخت سال گذشته ۱۷ هزار و ۹۰۰ ميليارد تومان تسهيلات در اختيار ۲۴ هزار واحد خصوصي قرار گرفت كه براساس آمار بانك مركزي و مركز آمار مثبت ۷.۱درصد رشد سرمايه گذاري و رشد دو رقمي اقتصاد را به همراه داشت‌.

رييس سازمان برنامه و بودجه عنوان كرد: در سال ۱۳۹۷ براي اشتغال پيش‌بيني مي‌شود كه ۸۳۸ هزار نفر متقاضي جديد وارد بازار كار مي‌شوند. پس براي اين‌كه نرخ بيكاري را تقليل دهيم، بيش از ۸۳۸ هزار فرصت شغلي بايد ايجاد كنيم. با فرض ايجاد ۹۸۰ هزار شغل در سال آينده، مي‌توانيم نرخ بيكاري را به ۱۱,۲ درصد كاهش دهيم. وي اظهار داشت: همچنين پيش‌بيني مي‌شود كه جمعيت شاغل فارغ‌التحصيل دانشگاهي به طور متوسط سالانه ۶۸۶ هزار نفر افزايش يابد. پس بايد بيش از ۷۰ درصد كل فرصت‌هاي شغلي ايجاد شده مي‌بايست در اين گروه باشد.

نوبخت با اشاره به برنامه دولت  براي ايجاد اشتغال در ۸حوزه ، تصريح كرد: در حوزه احياي بافت‌هاي فرسوده ۲۴۰ هزار فرصت شغلي، مسكن روستايي، حمايتي و اجتماعي ۶۰ هزار فرصت شغلي، حمل‌ونقل عمومي درون‌شهري ۲۲,۴ هزار فرصت شغلي، حمل‌ونقل عمومي برون‌شهري ۲.۷ هزار فرصت شغلي، پرورش ماهي در قفس ۱۴ هزار فرصت شغلي، كشت گلخانه‌اي ۳۳ هزار فرصت شغلي، صنايع تكميلي كشاورزي ۲۰ هزار فرصت شغلي، ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري ۱۷۳ هزار فرصت شغلي، سياست‌هاي فعال بازار كار ۲۲۱ هزار فرصت شغلي، برنامه‌هاي اشتغال خرد ۱۲۱.۸ هزار فرصت شغلي پيش‌بيني شده است.

ایجاد 240 هزار فرصت‌شغلي در بخش مسكن

نوبخت با اشاره به برنامه اشتغال دولت در بخش مسكن عنوان كرد: يك برنامه كمك به احياي بافت‌هاي فرسوده (۱۰۰ هزار واحد مسكوني) است كه پيش‌بيني مي‌شود در اين حوزه ۲۴۰ هزار فرصت شغلي ايجاد شود. همچنين برنامه ديگر، كمك به تامين مسكن روستايي و اجتماعي با ايجاد ۵۰ هزار واحد مسكوني شهري و ۵۰ هزار واحد مسكوني روستايي است كه پيش‌بيني مي شود ۶۰ هزار فرصت شغلي ايجاد شود.

ايجاد۶۷ هزار فرصت شغلي در بخش كشاورزي

رييس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به برنامه‌هاي بخش حمل‌ونقل درون‌شهري و برون شهري، گفت: براي جلوگيري از افزايش آلاينده‌ها در شهرهاي بزرگ، دو برنامه داريم كه يك برنامه نوسازي حمل‌ونقل درون‌شهري و يك برنامه هم نوسازي حمل‌ونقل برون شهري است كه در اين راستا ۱۵ هزار تاكسي، ۲ هزار اتوبوس، ۲ هزار ميني‌بوس و ميدل‌باس و ۲ هزار ون و كاميونت جايگزين خواهد شد.

وي ادامه داد: در بخش كشاورزي نيز در نظر داريم۶۷ هزار فرصت فرصت شغلي ايجاد كنيم كه سه طرح دنبال خواهد شد. يك طرح، توسعه گلخانه‌اي با ۳۳ هزار فرصت شغلي، پرورش ماهي در قفس ۱۴ هزار فرصت شغلي و صنايع تبديلي و تكميلي كشاورزي ۲۰ هزار فرصت شغلي خواهد بود.

شراكت بخش خصوصي در طرح هاي عمراني

نوبخت اظهار داشت: حدود ۷۱ هزار پروژه ناتمام در دست دولت وجود دارد كه شامل حدود ۶ هزار پروژه ملي و ۶۵ هزار پروژه استاني است. پيش بيني‌كرديم كه حدود ۴ هزار ميليارد تومان از پروژه‌ها را در سال آينده واگذار كنيم.

رييس سازمان برنامه و بودجه تصريح كرد: تمام سياست‌هايي كه در حوزه اشتغال در پيش گرفتيم، در راستاي اهداف سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي است.

۳۰ هزار استخدام دولتي در سال آينده

معاون رئيس‌جمهوردر ادامه در پاسخ به پرسش كه منتقدان دولت معتقدند كه دولت نمي‌توان از پس هزينه‌هاي سهام عدالت برآيد، عنوان كرد: اين نكته در مجلس مطرح شد. ۲۹۰ نماينده مجلس داريم كه هر كدام سلايقي دارند. اين‌كه مجلس اين نظر را داشته باشد، هنوز راي‌گيري نشده است؛ ضمن اين‌كه قانون بايد اجرايي شود.

وي با اشاره به برنامه‌هاي اشتغال در بخش دولتي و استخدام‌هاي دولتي، متذكر شد: قانون مديريت خدمات كشوري مشخصا در بند «ب» و بند «ج» ماده ۲۴ اين اجازه را به دولت داده كه هر ۳ نفر كه خارج مي‌شود، يك نفر را جذب كند. سال‌جاري استخدام‌هايي داشتيم و سال آتي هم احتمالا داشته باشيم. اين تعداد در حدود ۲۰، ۳۰ هزار نفر خواهد بود.

براي اختيارات قانوني مجلس احترام قائليم

رييس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به اين پرسش كه چه تضميني وجود دارد كه مجلس منابع بودجه را مانند ۱۷ هزار و ۴۰۰ ميليارد تومان از محل افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي كاهش ندهد. به اين شكل ايجاد يك ميليون و ۳۳ هزار فرصت شغلي با اما و اگر مواجه نمي‌شود؟ تصريح كرد: انشاءاله اين اتفاق نمي‌افتد. دو بحث وجود دارد. مسووليت بودجه به تنهايي برعهده دولت نيست. دولت پيشنهاددهنده و مجلس تصويب‌كننده است. ما براي اختيارات قانوني مجلس احترام قايل هستيم. مجلسي‌ها هم مثل ما در برابر جامعه خود را مسوول مي‌دانند.

 

 

خواندن 469 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395