چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 00:00

تراکم مرغداری‌ها عامل انتقال بیماری طیور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصراقتصاد:معدوم سازی 14 میلیون قطعه در 15 استان کشور بر اثر ابتلا به بیماری و انتقال بیماری به مرغ های گوشتی به طور قطع زمان زیادی را برای نابودی صنعت مرغداری کشور نمی خواهد. برخی از کارشناسان این صنعت معتقدند که مکان‌یابی  مناسبی برای تاسیس مرغداری‌ها صورت نگرفته و این امر انتقال بیماری را آسان تر کرده است. همچنین مساله مهم تر اینکه متولیان امر باید پاسخگو باشند که چرا ایمن سازی مرغداری ها در کشور صورت نگرفته است. درحالی که چندسالی است کشور با مسئله  آنفلانزای مرغی رو به رو است.

رییس جمهوری دهم دی ماه خطاب به وزیران، معاونان و همه مسوولان اجرایی کشور گفت: «باید به طور روزانه با مردم مشکلات را در میان بگذارید و اگر مساله‌ای پیش می‌آید، مردم باید بدانند؛ اگر آنفلوآنزایی می‌آید و مشکلاتی را برای طیور ایجاد می‌کند، همان‌ لحظه اول مردم باید مطلع شوند؛ نه یک هفته بعد از بازار و آثار آن بفهمند.»

چندی پیش رییس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: امسال در 15 استان کشور بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، موجب معدوم سازی 14 میلیون قطعه مرغ تخمگذار و بومی شد. استاد علوم دامی دانشگاه تهران در گفتگو با عصر اقتصاد با بیان اینکه گله های مادر گوشتی از نظر ایمنی زیستی سطح بالاتری را دارند و  احتمال ابتدا  مرغ های مادر گوشتی کمتر است  ، گفت : با اینحال  تعدادی از گله های مرغ های مادر گوشتی در سال جاری مبتلا به آنفلونزا شده اند.

دکتر حسین مهربانی یگانه با عنوان اینکه مکان یابی نامناسب از حرف های سوپر شعاری است ، افزود: در دو دهه اخیر به راحتی مجوز تاسیس مرغداری ها صادر شده است و  در اکثر استان های کشور با تراکم جمعیت های طیور روبه رو هستیم

وی ادامه داد: به طور نمونه  17 درصد مرغ تخم گذار ایران در تهران  است که  با چنین تراکمی ، زمانی که بیماری آغاز می گردد اکثر این مزارع در فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند  و انتشار بیماری ساده خواهد بود

استاد دانشکده علوم و مهندسی کشاورزی اثر ابتلا مرغ های گوشتی را کاهش جوجه گوشتی و افزایش قیمت آن ها عنوان کرد و گفت : همچنین رفت امد نیروی  انسانی ،وسایل نقلیه و حتی متخصصین می تواند در  انتقال مکانیکی بیماری برای انتقال به سایر مرغداری ها موثر باشد . وی در پایان گفت : سازمان دامپزشکی کشور با مسولیت اجرایی  تمهیداتی را در راستای عدم گسترش این بیماری بایستی اجرایی کند.

نایب‌رییس دوم کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز  اعلام کرده که « امسال به دلیل آنفلوانزای پرندگان، 25 درصد گله‌های مرغ تخمگذار در کشور معدوم شد و این ویروس در حال انتقال و ورود به واحدهای مرغ مادر است.»

مهدی معصومی اصفهانی اضافه کرد: «چنانچه برای ایمن‌سازی واحدهای مرغداری در سطح ملی چاره‌اندیشی نشود، سال آینده بازار تخم‌مرغ کشور نیز با کمبود این محصول روبرو می شود. ویروس آنفلوآنزای مرغی در چند سال گذشته از طریق پرندگان مهاجر وارد ایران شد و اکنون در کشور بومی شده است و از یک واحد مرغداری به واحدی دیگر منتقل می‌شود»

«عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران واحدهای مرغداری در استان‌های قزوین، کرج و تهران حدود 13 میلیون مرغ تخمگذار وجود دارد که با خطر نابودی برای سال آینده روبرویند».

این فعال اقتصادی افزود: «در ساخت واحدهای مرغداری در کشور مکان‌یابی‌های اشتباه صورت گرفته است و باید هر چه زودتر نسبت به جابجایی و ایمن‌سازی واحدهای مرغداری اقدام شود و برای حل بحران صنعت تخم‌مرغ و کنترل قیمت این محصول در کشور، نمی‌توان به واردات اکتفا کرد.”

 

خواندن 480 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395