چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 01:30

هنر بلاتکلیف سازی در بورس

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصراقتصاد:مروری بر تحولات بازار سرمایه در چند ماهه اخیر نشان می دهد که رونق بورس از عمق کافی برخوردار نیست و درهمه صنایع خود نمایی نمی کند و عمدتا در گروه‌هایی  مانند فلزات اساسی وپتروشیمی‌ها نمودپیدا می کند.

همین امر با عث می شود تاثیر پذیری بورس از عوامل برون زا وتحولات سایر بازارها بیشتر شود و در برخی مواقع این تاثیر پذیری مانند هفته گذشته به مهاجرت نقدینگی به سوی بازار‌های غیر مولد منتهی می گردد.

بی تردید تصمیم گیری‌های مدیریت کلان بازار سرمایه می تواند در اوج حضیض‌های این بازار نقش افرینی کند که متاسفانه این بار نیز شاهد بی توجهی سازمان بورس به این اصل مهم است .

بازارمعاملات سهام هم مانند هر بازار مدرن د یگری قاعده دزد و پاسبان در وضع مقررات از طرف سازمان و دور زدن آن توسط سود جویان مستثنی نیست وهر مقدار که مقررات بوررسی دقیق تر و ظریف تر می شود سو ء استفاده گران نیز تلاش می کنند راه حل‌های پیچیده تری برای دور زدن مقررات پیدا کنند و همین امر سازمان بورس را به اتخاذ سیاست‌های جدید سوق می‌دهد اما انتخاب زمان مناسب برای چنگ وگریز بین سازمان بورس و موسسات بی انضباط باید به گونه ای انتخاب شود که بازار را از طراوت نیندازد و اقدامات سازمان بورس باید متناسب با نیاز‌های بازار به موقع ودرست زمان بندی شود.

متاسفانه ضرورت بازنگری در اعلام EPS‌ها به دلیل عدم برنامه ریزی درست به بلاتکلیفی معامله گران سهام منتهی شده است . چراکه بازار سرمایه از یک سو در انتظار تصمیمات بودجه کل کشور است تا موضوعاتی مانند بودجه عمرانی،  نرخ ارز مبادله ای ، میانگین بهای نفت و نحوه واگذاری‌های پروژه‌های نیمه تمام نرخ  ارز خوراک و امثال اینها ازجمله مسائلی است که می‌تواند بعضی از تصمیم گیری‌های مربوط به خرید وفروش سهام را با تردید مواجه سازد.

دقیقا درهمین زمان موضوع تغییر روش محاسبه و اعلام EPS ‌ها به عنوان یک موضوع جدی مطرح شده و متاسفانه آموزش  و توجیه کارگزاری‌ها و شرکت‌ها بعد از اعلام روش  جدید آغاز شده است. .

به عبارت دیگر قبل از اینکه به اپراتورها آموزش داده شود تجهیزات وارد مدار کار کرده ایم وباید ذینفعان مربوط یعنی  معامله گران سهام بلاتکلیف و منتظر باشند تا کارگزاران و بعد از  آن امور مالی شرکت‌ها نسبت به روش جدید توجیه شوند و آموزش ببینند و بعد ازآن EPS‌ها را به بورس  اعلام کنند تا معامله گران سهام قدرت تصمیم گیر ی داشته باشند و این امر به جای تعمیق رونق ایجاد شده در بورس آن را در معاق بلاتکلیفی فرو برده است .

خواندن 391 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395