چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 05:00

اطلاعات تکميلي

  • سومین همایش تقدیر از برگزیدگان جایزه ملی مدیریت انرژی نشان داد:

بهره وری انرژی در ایران طلایی نشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد:سومین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی ۱۸ دی ماه ۹۶ با حضور مقامات، مدیران و متخصصان این حوزه در سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

به گزارش عصر اقتصاد،  این جایزه بر اساس تفاهم نامه  ما بین “سازمان مدیریت صنعتی”، “سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق"، "شرکت بهینه سازی مصرف سوخت"، " ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری" و "سازمان ملی استاندارد ایران" طراحی و اجرا شد.

بیش از ۶۰ نفر از متخصصان در رشته‌های مرتبط در قالب تیم‌های ارزیابی و با صرف بیش از ۱۶۰۰ نفر ساعت کار، در کنار اعضاء کمیته‌های راهبری و علمی این فرایند را به انجام رسانده اند.

بر اساس امتیازات کسب شده، به ۲۸ شرکت منتخب که در ۳۷ موضوع مستقل در این دوره از جایزه شرکت داشته و تمامی مراحل را گذرانده اند، در حوزه‌های ”فرایند‌های انرژی بر“و ”پروژه‌های کاهش مصرف انرژی“، گواهینامه تخصصی، لوح افتخار، تندیس و نشان اعطا شد.

متقاضیان این جایزه، صنایع شاخص در شاخه‌های مرتبط با استاندارد‌های معیار مصرف را در بر گرفته است که می‌توان به صنایع پتروشیمی، سیمان، تایر و تیوب اشاره کرد.

صنایعی که برای آن‌ها از طریق سازمان ملی استاندارد ایران، استاندارد معیار مصرف انرژی تدوین شده می‌توانند متقاضی شرکت در این جایزه باشند. انطباق با استاندارد معیار مصرف به عنوان حداقل قانون و الزام برای محدودیت در مصرف، اصلی‌ترین بخش الگوی ارزیابی این جایزه است.

منصور معظمی، رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در همایش تقدیر از برگزیدگان سومین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی با اشاره به ساختار ذهنی شکل گرفته همگان مبنی بر اینکه ما که در کشور ثروتمندی هستیم، اظهار‌ کرد : این تفکر اشتباه است و ما را به لحاظ بهره وری به پایین ترین سطح رسانده اس در حالی که شدت مصرف انرژی ما 2 برابر متوسط جهانی است..

رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، با تاکید بر اینکه باید بحث فرهنگ سازی را در عرصه رسانه و هنر جدی بگیریم، اظهار کرد : برای اصلاح در مسیر مصرف بهینه انرژی، راهی به جز پیگیری سیاست های قیمتی و غیرقیمتی نداریم و باید این مسیر را بدون تعارف جلو ببریم.

وی خاطرنشان کرد : مجلس باید، هنگام بررسی بودجه مجموع سیاست های قیمتی و غیرقیمتی را در حوزه انرژی در نظر بگیرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه با استفاده از فناوری‌های جدید، سهم مصرف انرژی فسیلی کمتر می‌شود، گفت: برآورد مراکز پژوهشی جهان نشان می‌دهد که مصرف انرژی فسیلی تا سال ۲۰۵۰ کاهش می باید، اما همچنان سهم نفت و گاز  بالا خواهد بود ، بنابراین باید به نقش فناوری جدید در حوزه انرژی بیشتر توجه کنیم.

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به قراردادهای امضاء شده در صنعت خودرو پس از برجام، افزود : یکی از این مشارکت ها، قرارداد ایدرو و رنو بود که سهم اصلی آن با خودروساز صاحب برند است که به همراه خود، تکنولوژی جدید را به همراه خواهد داشت.

به گفته معظمی؛ در بخش انرژی هم باید چنین مشارکت هایی را داشته باشیم تا بتوانیم تا در مسیر مدیریت مصرف انرژی گام هایی برداریم.

سیاست تشویقی ضعیف  است

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در سومین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی با اعلام حمایت از این جایزه ابراز امیدواری کرد جایزه ملی مدیریت انرژی در دوره های آینده ، ارتقا و رشد بیشتری را شاهد باشد.

محمدعلی محمدی با بیان اینکه روند بهره وری در حوزه انرژی در کشور مطلوب نیست ، تصریح کرد : ۶۲ کشور صادر کننده مواد خام در جهان تنها ۴/۵ درصد ثروت جهان را در اختیار دارند در حالیکه ۲۰ کشور برتر اقتصادی جهان ۸۰درصد سرمایه جهان را در اختیار دارند. مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ابراز امیدواری کرد که جایزه ملی مدیریت انرژی بتواند به عنوان لوکوموتیو حرکت مصرف درست و بهینه در حوزه انرژی عمل کند و شرکت های برتر در این حوزه الگویی برای دیگران باشند.

گزارش دبیر سومین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی

دبیر همایش جایزه ملی مدیریت انرژی در همایش تقدیر از برگزیدگان سومین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی با اشاره به اینکه مدیریت انرژی در کشور نیازمند فرهنگ سازی و ترویج الگوی مصرف است گفت : مصرف انرژی در ایران دوبرابر متوسط جهانی است و شاخص انرژی کشور باید حداقل به یک دوم میزان کنونی تا پایان برنامه ششم برسد.

مهندس پریچهر قزلباش با اشاره به ابزارهای سیاستگذاری بهبود انرژی که شامل ابزارهای قیمتی و غیرقیمتی است گفت: ابزارهای قیمتی شامل وام ، تسهیلات و در بخش های دیگر اعمال جریمه و افزایش قیمت های حامل های انرژی برای مصرف کنندگانی که الگوی مصرف را رعایت می کنند.

وی افزود : ابزارهای غیرقابل قیمتی شامل آموزش ، فرهنگ سازی و ترویج ، تدوین استانداردهای اجباری بازدهی انرژی ، و برگزاری همایش می شود.

مدیرکل دفتر نظارت بر معیارهای مصرف انرژی و محیط زیست سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه هنوز اهرم های تشویقی اجرا نشده است گفت : در سومین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی از میان متقاضیان ۳۵ شرکت به مرحله نهایی رسیدند.

دبیر همایش جایزه ملی مدیریت انرژی تصریح کرد : این شرکت ها با یک اقدام اصلاحی ۱۲درصد یعنی ۱۹۰ میلیارد تومان ذخیره انرژی داشته اند .

همچنین برات قبادیان ، معاون وزارت صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه انرژی جزواولین چالش  فراروی بشر در 50 سال آینده است و باتوجه به عقب بودن ایران از جهان حدود دو نسل در حوزه انرژی وضع ما را بدتر می کند و باید به شدت دنبال حل این مشکل و مدیریت صحیح در بخش انرژی باشیم تا به توسعه پایدار برسیم.

در ادامه علی وکیلی ، مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت عنوان کرد: ناکارامدی در بخش انرژی و اقتصاد ما با یارانه انرژی پوشیده می شود .

وی تصریح کرد: از نمایندگان مجلس می خواهیم احساساتی برخورد نکنند و اگر به دنبال این هستیم اقتصاد کارامدی داشته باشیم چاره ای نداریم جز این که یارانه انرژی شفاف سازی شود.  درسومین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی که 18 دی ماه با حضور مقامات، متخصصان و کارشناسان این حوزه در ساختمان شماره 2 سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد، یک شرکت به کسب تندیس نقره 3 ستاره و 4 شرکت به کسب تندیس نقره تک ستاره نائل شدند.

به گزارش عصر اقتصاد، در گروه صنایع انرژی بر، شرکت " پتروشیمی نوری"  موفق به کسب تندیس نقره 3 ستاره در تولید مواد آروماتیک شد. بنا به این گزارش، شرکت های "پتروشیمی تبریز" در تولید مواد پلاستیکی‏ پلی اتیلن و پلی استایرن ؛ "پليمر آریاساسول" در تولید الفین و مواد پلاستیکی؛ ” کویر تاير" در تولید تاير و تيوب؛ " صنايع سیمان زابل " در تولید سیمان؛ موفق به کسب  تندیس نقره تک ستاره سومین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی شدند.

امسال براساس نتایج ارزیابی ها، شرکت های متقاضی موفق به کسب تندیس طلایی جایزه ملی مدیریت انرژی نشدند.

شرکت های " پالایش نفت آبادان " برای پروژه صرفه جویی مصرف انرژی در پروژه تعویض مشعل تقطیر کاتالیستی؛ " ذوب و احياي روي قشم " در تولید روی؛ " پتروشیمی جم " در تولید الفین؛ " کشت و صنعت نيشكر دهخدا " در تولید قند و شکر و "مجتمع لاستیک یزد" در تولید تایر و تیوب با کسب امتیاز لازم، موفق به دریافت تندیس برنز 3 ستاره شدند.

شرکت های " پالایش نفت آبادان " در پالایش نفت؛ " لاستيك بارز كرمان " در تولید تاير و تيوب؛ " پتروشیمی بندر امام " در تولید مواد پلاستیکی؛ " آهن و فولاد غدير ايرانيان " در تولید آهن و فولاد و "فراسان" برای صرفه جویی مصرف انرژی در طرح بهینه سازی انرژی، به تندیس برنز 2 ستاره دست یافتند.

شرکت های " پتروشیمی بوعلی سینا " در تولید مواد آروماتیک؛ " بهره برداري قطار شهری مشهد " برای صرفه جویی مصرف انرژی در پروژه راهبری اقتصادی قطارها؛ " شیر پاستوریزه پگاه تهران " در تولید محصولات لبنی؛ " سیمان پیوند گلستان " در تولید سیمان؛ " سیمان شاهرود " برای صرفه جویی مصرف انرژی در پروژه تبدیل ایرلیفت به الواتور و " پتروشیمی نوری " برای صرفه جویی مصرف انرژی در پروژه نصب بانک خازنی برنده تندیس برنز تک ستاره شدند.

همچنین 9 شرکت متقاضی، گواهینامه های " فنی عملکرد انرژی EPT” برتر، بهبود عملکرد انرژی EPH” برتر و "سیستم مدیریت انرژی EPS”  برتردریافت کردند و 4 شرکت واجد شرایط اعطا لوح افتخار رعایت معیار های مصرف انرژی شدند.

خواندن 342 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395