چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 09:12

اطلاعات تکميلي

  • کمیسیون تلفیق عوارض خروج از کشور را ۲۲۰ هزار تومان تعیین کرد؛

امدادرسانی عوارضی به توسعه گردشگری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: بر پایه لایحه بودجه سال 97، عوارض خروج از کشور طی رشدی بی سابقه، از 75 هزار تومان به 220 هزار تومان رسید که افزایش سه برابری را نشان می‌دهد.

طبق لایحه بودجه، درآمد حاصل از عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور برای سال آینده حدود ۱۱۷۶ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که در دو بخش تامین می‌شود.

بر اساس یکی از ردیف‌های جداول مربوط به هزینه‌های خدمات مجموعه نیروی انتظامی و در بخش درآمدها آمده است، عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور برای زائرین حج (عمره و تمتع) و عتبات عالیات به ازای هر تن، 110 هزار تومان و برای سفرهای دیگر، 220 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

آن گونه که در توضیحات پیوست شده به ردیف سوم «جدول شماره 16- تعرفه درآمدهای موضوع جدول شماره (5)» آمده، این تعرفه های گران شده، برای بار نخست خروج از کشور است و عوارض خروج از کشور در بار دوم 50 درصد افزایش خواهد یافت و در نوبت سوم به بعد، افزایش 100 درصدی خواهد یافت.

این عوارض شامل تمامی مسافرین ( حتی افراد زیر 2 سال ) هم خواهد شد ولی تا پیش از این تعدد مسافرت تاثیری در مبلغ نداشت و شخص در هر بار خروج از کشور تنها 75 هزار تومان عوارض پرداخت می کرد.

در همین خصوص چندی پیش قاسم احمدی لاشکی ، عضو فراکسیون میراث فرهنگی مجلس با بیان اینکه پیشنهاد دولت برای افزایش عوارض خروج در لایحه بودجه سال ۹۷ به اصلاح نیاز دارد، سه برابر شدن این موضوع را "غیرمنطقی" و "غیر قابل قبول" خواند.

وی تاکید کرد که اگرچه افزایش عوارض نسبت به سال پیش امری عادی و طبیعی است اما رقمی که دولت در لایحه بودجه سال 97 پیش‌بینی کرده است قابل قبول نیست و در کمیسیون تلفیق بودجه نیاز به بررسی دقیق دارد و باید نظر نمایندگان در نظر گرفته شود.

این عضو فراکسیون میراث فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت، این رقم پس از بررسی در کمیسون تلفیق بودجه باید در صحن علنی به بحث گذاشته شود اما به طور کلی این افزایش درست و کارشناسانه به نظر نمی‌رسد.

در لایحه بودجه آمده که ۴۰ هزار تومان از عوارض دریافتی خروج مسافر از کشور، برای توسعه زیرساخت‌ها و تاسیسات گردشگری و حمایت از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی اختصاص پیدا می‌کند و این امر راهکاری برای بهبود اوضاع گردشگری کشور در نظر گرفته شده است.

اما به اعتقاد برخی از فعالان حوزه گردشگری در حالی افزایش عوارض خروجی از کشور به عنوان راهکاری برای بهبود شرایط گردشگری در کشور در نظر گرفته شده، که مانعی برای سفر است بنابراین پیش از آن باید کارشناسی و بررسی بیشتری در این زمینه صورت می‌گرفت.

هر چند این خبر برای مسافران ایرانی که قصد سفر به خارج را دارند، ناراحت کننده است، اما در مقابل به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور این اتفاق 160 میلیارد تومان درآمدزایی را برای این سازمان به همراه خواهد داشت و به هین دلیلی برخی معتقدند دلیلی اصلی این تحول قیمتی در عوارض خروج از کشور در سال آینده، تنها افزایش درآمد سازمان میراث فرهنگی است و این امر خیلی هم به بهبود شرایط گردشگری کشور کمک نمی‌کند.

از سوی دیگر علی‌اصغر مونسان با بیان این که هدف از افزایش عوارض خروج از ایران تاکید بر ارتقای جایگاه گردشگری در کشور می‌باشد، بر این باور است که در حال حاضر این اتفاق خوبی نیست که تعداد تورهای خروجی دو برابر تورهای ورودی به کشور باشد. ضمن این که درآمد حاصل از افزایش عوارض خروج از کشور را خرج توسعه گردشگری در کشور خواهیم کرد.

اما آیا تا به امروز همه فعالیت‌ها در زمینه اطلاع‌رسانی و آشنایی مردم از میراث طبیعی و تاریخی به خوبی انجام شده، امکانات و پذیرایی مناسب از گردشگران به خوبی فراهم آمده، تلاش‌ها برای مرمت و بازسازی و نگهداری آثار باستانی و تاریخی به خوبی انجام شده ، آیا رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برنامه جامع و قابل اجرایی برای توسعه گردشگری کشور دارد که افزایش عوارض خروجی از کشور بتواند کمکی به تحقق اهداف توسعه ای وی کند.

اما در هیاهوی نقد و بررسی های این طرح که توسط دولت ارائه شد، روز گذشته کمیسیون تلفیق عوارض 220 هزارتومانی خروج از کشور را تصویب کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۷ گفت که براساس مصوبه این کمیسیون عوارض خروج از کشور برای سال ۹۷، ۲۲۰ هزار تومان تعیین شد.

به گفته وی، عوارض خروج از کشور برای سفرهای غیرعتبات عالیات ۲۲۰ هزار تومان تعیین شد که دقیقا طبق پیشنهاد دولت در لایحه بودجه است و به گفته یحیی کمالی‌پور عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 نیز با تصویب کمیسیون، پیاده روی اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف شده‌اند.

با مصوبه کمیسیون تلفیق در سال ۹۷ عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات عالیات (سوریه، عراق وعربستان) مثل سال ۹۶ یعنی ۳۷۵۰۰ تومان هوایی و ۱۲۵۰۰ تومان زمینی خواهد بود.

خواندن 482 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395