چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 10:20

اطلاعات تکميلي

  • عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص فروش املاک مازاد بانک‌ها؛

ضرب العجل وزیراقتصاد به نفع سیستم بانکی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: طی هفته های گذشته خبری به نقل از مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی مبنی بر فروش اموال مازاد بانک‌ها منتشرشد. کرباسیان با اعلام این خبر فروش معادل 10 هزار میلیارد تومان اموال مازاد از جمله بنگاه‌های در اختیار بانک ها طی سال جاری، از برنامه‌ریزی برای افزایش این رقم به 20 هزارمیلیارد تومان تا خرداد ماه سال آینده خبر داده بود.

کرباسیان در خصوص واگذاری بنگاه‌های متعلق به بانک‌ها، با توجه به وضعیت بازار و عدم وجود خریدار با قیمت بالا، آیا باید بانک‌ها این بنگاه‌ها را با همین میزان درآمد ناچیز، تحت تملک نگه دارند یا آن‌ها را بفروشند و پولش را در اقتصاد به گردش بیاورند ،گفته بود: پاسخ ما به این سوال مثبت است، زیرا ما مطابق وظیفه قانونی، اعتقاد داریم که خصوصی سازی در راستای سیاستهای ابلاغی اصل 44 قانون اساسی، باید انجام شود، لذا قطعا با سرعت بیشتری موضوع فروش اموال مازاد بانک‌ها  را در دستور کار خواهیم داشت.

این درحالی است که غلامرضا اسداللهی قائم مقام معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی بهمن ماه سال گذشته گفته بود: عملکرد بانک ها در فروش اموال مازاد قابل قبول نیست. اسدالهی گفته بود بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار مکلفند تا از بنگاه‌داری بانکها جلوگیری کرده، بانک‌ها بیشتر به نقش اصلی خود در مبادلات پولی بپردازند. بانک‌ها نسبت به فروش اموال مازاد خود رغبتی ندارند و هنوز میزان اموال مازاد خود را اعلام نکرده اند.

درخصوص موضوع فروش اموال مازاد بانک ها به سراغ احمد انارکی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی رفته و نظر وی را جویا شدیم. انارکی معتقد است با توجه به رونق اندک بازار مسکن به نفع بانک ها است تا اگر مشتری برای فروش این املاک بود، مذاکرات لازم را انجام دهند و این املاک را به فروش برسانند.

احمد انارکی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: مقرر شده است بانک ها تا پایان سال جاری املاک مازاد خود را به فروش برسانند، اما با توجه به رکود بخش مسکن در طی 3 سال اخیر فروش املاک به زیان بانک ها بوده و شرایط واگذاری این املاک سخت تر شده بود.

مقاومت بانک ها برای فروش املاک مازاد

وی با اشاره به اینکه درگذشته بانک ها برای فروش املاک مازاد خود مقاومت می کردند، اظهارکرد: در شرایط کنونی بانک ها صحبت از نداشتن مشتری برای فروش این املاک می کنند.

وی به رونق نسبی بازار مسکن اشاره و عنوان کرد: طی سال های گذشته فروش املاک مازاد بانک ها می‌توانست به افزایش نقدینگی بانک‌ها کمک کند و حتی اگر این املاک به قیمت های کمتر از ارزش دفتری نیز به فروش می‌رسید، می‌توانست در بلندمدت زیان بانک ها جبران شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دستگاه های نظارتی معتقدند بانک ها در ابتدا باید املاک مازاد خود را به مزایده گذاشته و درصورتی که این املاک به فروش نرسید، می توانند وارد مذاکره شده و قیمت کارشناسی ملک را کاهش داده تا آسان تر این املاک به فروش برسند.

این نماینده مجلس در ادامه سخنان خود عنوان کرد: با توجه به رونق اندک بازار مسکن به نفع بانک‌ها است تا اگر مشتری برای فروش این املاک بود حتما مذاکرات لازم را انجام داده و این املاک را بفروشند.

وی ضمن اشاره به اینکه بانک ها نمی خواهند با فروش املاک مازاد خود زیانده شوند، یادآور شد: ضرب العجل وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص فروش املاک مازاد بانک ها تا خرداد ماه سال آینده به نفع سیستم بانکی بوده و بهترین زمان است تا بانک ها این امر را در دستور کار خود قراردهند.

بانک ها باید پاسخگو باشند

انارکی در پاسخ به این پرسش که عده ای از کارشناسان معتقدند در صورتی که بانک ها دستور وزیر اقتصاد را اجرایی نکنند، باید سریعا پاسخگو بوده و برخورد تنبیهی با آن ها صوررت گیرد، عنوان کرد: باید تمامی بانک ها ضرب العجل وزیر اقتصاد را عملیاتی کرده و نظارت های لازم نیز صورت گیرد تا این کار از طرف بانک ها انجام شود.

فروش املاک مازاد بانک ها بدون دخالت دستگاه های نظارتی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بانک ها با تعیین ضرب العجل وزیر اقتصاد و دارایی مبنی بر فروش املاک مازاد می توانند از این فرصت پیش آمده استفاده کرده و اگر مجوزی می خواهند از دولت و مجلس گرفته و بدون اینکه دستگاه نظارتی مداخله کند، املاک خود را به فروش برسانند.

خواندن 394 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395