چهارشنبه, 20 دی 1396 ساعت 14:32

بازار گوشت متعادل شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی، قیمت هرکیلوگرم گوشت گوسفندی شقه بدون دنبه را برای مصرف کنندگان بین 380 تا 400 هزار ریال عنوان کرد و گفت: با واردات گوشت گوسفندی گرم و منجمد نرخ این محصول نسبت به دو ماه گذشته بین 30 تا 40 هزار ریال کاهش قیمت پیدا کرده است.

'علی اصغر ملکی' وضعیت تولید دام زنده گوسفندی را مطلوب دانست و افزود: درحال حاضر قیمت هرکیلوگرم گوسفند زنده بر مبنای کیفیت بین 150 تا 165 هزار ریال معامله می شود و قیمت گوشت عرضه به مشتریان بین 39 تا 40 هزارتومان شقه بدون دنبه است.
وی علت کاهش قیمت گوشت گوسفندی را در طی ماه های اخیر افزایش عرضه داخلی دام زنده با وزن بالا، واردات گوشت گوسفندی، کاهش تقاضا و پایین آمدن قدرت خرید مردم برشمرد.
وی با تاکید براین که بازار فعلی گوشت گوسفندی متعادل است، اظهارداشت: طی ماه های اخیر واردات گوشت گوسفندی گرم و منجمد توانسته بازار این محصول را متعادل کند که این امر نه تنها به نفع تولید بلکه به نفع مصرف کنندگان نهایی است.
وی یکی از علل افزایش عرضه گوشت گوسفندی داخلی را بالا رفتن وزن دام عنوان کرد و افزود: طی ماه های گذشته دام زنده با وزن های بین 16 تا 18 کیلوگرم ذبح و به بازار عرضه می شد این درحالیست که در ماه های پایانی سال وزن دام گوسفندی ذبحی افزایش پیدا کرده که در عرضه گوشت به بازار موثر است.
به گفته وی، روزانه 14 هزار راس دام زنده در استان تهران ذبح می شود.
وی در خصوص احتمال خروج دام زنده گوسفندی از کشور گفت: درحال حاضر دولت مجوزی برای صادرات رسمی دام زنده گوسفندی صادر نکرده است اما به دلیل گستردگی مرز و غیرقابل کنترل بودن مرز کشور ما، به اشکال غیرمجاز و غیررسمی این دام ها از کشور خارج می شوند.
وی همچنین از کاهش سرانه مصرف گوشت قرمز خبر داد و افزود: طی سالهای گذشته سرانه مصرف گوشت قرمز در ایران به 10 تا 11.5 کیلوگرم در سال برآورد می شد که اکنون به دلیل کاهش مصرف این میزان به 8.5 کیلوگرم برای هر ایرانی رسیده است.
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تصریح کرد: در صورت تدوام واردات در دی و بهمن ماه تغییری در وضعیت بازار گوشت قرمز نخواهیم داشت اما در اسفندماه ممکن است به دلیل افزایش تقاضا شاهد جهش مقطعی قیمت این محصول در بازار باشیم.
ماه رمضان امسال (اوایل خرداد) برای تنظیم بازار گوشت قرمز در کنار وارداتی که شرکت پشتیبانی امور دام کشور انجام می دهد، واردات گوشت گوسفندی گرم از کشورهای استرالیا، ارمنستان، گرجستان کلید خورد.
در آن زمان قیمت گوشت قرمز گوسفندی و گوساله در خرده فروشی های سطح شهر با قیمت هایی بیش از نرخ مصوب بین 380 تا 450 هزار ریال عرضه می شد درحالی که با قیمت های بیش از 500 هزار ریال به دست مصرف کنندگان می رسید.
سالانه 840 هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید و 100 هزارتن گوشت قرمز نیز وارد می شود.
سال گذشته هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی با قیمت بین 120 تا 125 هزار ریال بود.
براساس آمارها سرانه مصرف آن 11.5 کیلوگرم است در حالی که سرانه مصرف جهانی گوشت قرمز به ازای هر نفر بدون احتساب گوشت خوک 13 کیلوگرم است.

منبع: ایرنا

خواندن 486 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395