پنج شنبه, 21 دی 1396 ساعت 09:23

اطلاعات تکميلي

  • مصائب کارت‌های بازرگانی هنوز ادامه دارد؛

یک کارت و چهل قلندر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: در حالی که خبرها از ابطال دستکم هزار کارت بازرگانی در سه سال گذشته حکایت دارند برخی مسئولان هنوز در کاربرد این کلمه و ابعاد حقوقی آن اختلاف نظر دارند.

کارت بازرگانی یکی دیگر از چالش‌های اساسی در حوزه تجارت ایران است که این روزها به جای آنکه منفعتی برای اقتصاد کشور داشته باشد تنها به کارت سبزی برای عده ای خاص تبدیل شده است.  در واقع  کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده‌ آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می‌تواند با داشتن آن، اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند؛ این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد این در حالی است که به گفته یک فعال اقتصادی، در هیچ کشوری چیزی به نام کارت بازرگانی وجود ندارد و این موضوع در ایران زمینه ایجاد فساد و توسعه قاچاق شده است.

در واقع هنوز مشخص نیست چگونه، کارت‌های بازرگانی در ایران که بیشتر به کارتهای یکبار مصرف مشهور شده اند برای افرادی همانند کارگر ساده در یک شهر یا روستا، چوپان و یا پیرزن روستایی بی‌خبر از همه جا صادر می‌شود و سپس توسط برخی از افراد سوء استفاده گر برای فرار از پرداخت مالیات بکار گرفته می شود.

 در واقع صدور کارتها بازرگانی به جای آنکه باعث رونق و توسعه صادرات شود به ابزاری برای افرادی خاص تبدیل شده که نه تنها هیچ دانشی از تجارت ندارند بلکه با ناآگاهی از الفبای تجارت، اقتصاد کشور را به سمت سراشیبی سوق می دهند و با واردات میلیاردی کالاهای خارجی، چوب در چرخ تولید این کشور می گذارند و صدمات جبران ناپذیری بر پیکر اقتصاد کشور وارد می‌کنند.

در همین راستا رییس سازمان بازرسی کل کشور نیزچندی پیش با انتقاد از اعطای کارت‌های بازرگانی، از بدهکاری چندین هزار میلیارد تومانی صاحبان این کارت‌ها به دولت خبر داد.

ناصر سراج گفته بود بعد از یک سال که سازمان مالیات برای اخذ مالیات به صاحبان کارت‌های بازرگانی مراجعه و افراد را دعوت می‌کنند، یا آدرس ثبت‌شده درست نیست یا اماکن با قراردادهای اجاره صوری ثبت‌شده‌اند که متعلق به صاحب کارت نیستند. البته با پیگیری سازمان مالیات، افراد صاحب کارت شناسایی می‌شوند ولی بعد از شناسایی مشخص می‌شود که افراد پولی در بساط ندارند تا حق دولت را پرداخت کنند و شاهدیم چندین هزار میلیارد تومان حق دولت، هنوز وصول نشده است.

در حالی که سراج از کارت‌های بازرگانی به‌عنوان کارت‌های «یک‌سال مصرف» نام برده بود اما  خسروتاج با تاکید بر اینکه کارت بازرگانی یک بار مصرف نداریم، یادآور شد: البته هر کس که کارت بازرگانی دارد، می تواند آن را از طرف خود به کس دیگری وکالت بدهد، اما مسئولیتش سر جای خود است و باید پاسخگوی همه آثار حقوقی آن باشد.

پیش از این نیز «حسین سلاح ورزی» نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اصطلاح «کارت های اعتباری یک بار مصرف یا صوری» را یک «غلط مصطلح» نامید و بیان داشت که  اصولا چیزی با عنوان کارت صوری یا یک بار مصرف نداریم.

ابطال هزار کارت بازرگانی در ۳ سال گذشته

رییس سازمان توسعه تجارت ایران روز گذشته از ابطال دستکم هزار کارت در سه سال گذشته خبر داد و اعلام کرد که مشکل اصلی کارت های بازرگانی، نبود ملاحظات و توجهات لازم در زمان صدور آنها در گذشته است.

«مجتبی خسروتاج» درباره استفاده برخی تجار از کارت بازرگانی اظهار داشت: افزایش مالیات ها و همچنین فشار نظام تامین اجتماعی در سال های گذشته سبب شد تا فعالان بازرگانی برای فرار از بار هزینه ها، به استفاده از کارت های بازرگانی سایر افراد روی آورند. اما بی‌دقتی در صدور کارتها در گذشته باعث ایجاد مشکلاتی شد که امروز می توان با انجام اصلاحاتی در آیین نامه موجود، این مشکل را به حداقل رسانید و حتی در این زمینه اصلاحات مدنظر به کمیسیون های دولت پیشنهاد شده است.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران معتقد است اگر صدور کارت بازرگانی سختگیرانه شود، آنگاه نسل جوان و جدید قادر به حضور در عرصه بازرگانی خارجی نخواهد بود و در عین حال باید با ارائه آموزش و ارزیابی های جدید اجازه فعالیت به جوانان داده شود.

وی در پاسخ به ادعای برخی درخصوص نبود نظارت بر کارت های بازرگانی، افزود: صدور کارت های بزرگانی منوط به شرایطی است که از جمله آنها می توان به تایید فرد متقاضی از سوی 2 نفر فعال اقتصادی باتجربه، دارا بودن دفتر و محل کسب و کار، ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و نداشتن سابقه کیفری اشاره کرد.

خسروتاج اظهار داشت: در قانون، تشکیل پرونده برای صدور کارت های بازرگانی بر عهده اتاق های بازرگانی قرار داده شده، در دوره ای این مهم به صورت متمرکز در تهران انجام می شد اما اکنون به صورت غیرمتمرکز در استان ها انجام می شود.

وی ادامه داد: امروز در هر استانی، اتاق بازرگانی پس از تشکیل پرونده و صدور کارت، آن را سازمان صنعت، معدن و تجارت همان استان می فرستند و پس از تایید، فرد متقاضی کارت را دریافت می کند.

وی گفت: در چند سال گذشته به دفعات به سازمان های صنعت، معدن و تجارت و همچنین اتاق های بازرگانی استان ها تاکید شده که کارت های بازرگانی را مورد پایش و غربالگری قرار دهند و کارت افرادی که فاقد ضوابط تعیین شده در آیین نامه اند را باطل کنند.

وی با بیان اینکه کارت های بازرگانی برای تجارت خارجی صادر می شوند، تاکید کرد که افراد باید از مقررات صادرات و واردات مطلع بوده و از ضوابط مترتب بر آنها آگاهی داشته باشند.

خواندن 588 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395