شنبه, 23 دی 1396 ساعت 09:30

حتی توان مونتاژ هم نداریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصر اقتصاد: دوچرخه و موتورسیکلت از ساده ترین وسایل حمل و نقل بوده اند. دوچرخه از دیرباز در حمل و نقل شهری نقش پر رنگی  داشت که برای همه رده‌های سنی مورد استفاده بود. موتورسیکلت نیز به دلیل سرعت عمل و قدرت مناسب خود همواره مورد توجه بوده است. اما متاسفانه با تمام ظرفیت های صنعتی و اقتصادی کشور ما از موقعیت مونتاژ کننده بالاتر نرفتیم. برای دوچرخه که وسیله ظاهرا ساده و پیچیده ای هم نیست نتوانستیم کارخانه ای ایجاد کنیم که نیاز داخلی را برطرف کند. به همین خاطر همواره وارد کننده از سایر کشورها بودیم. موتورسیکلت هم همینطور بوده، ما حداکثر بدنه را در داخل ساخته ایم و موتور اصلی آن وارد شده است. در حالیکه مثلا ایران خودرو خود موتور سازی انجام می دهد. برای بسیار از صاحب نظران جای تاسف و تعجب است که چرا در این صنعت که پیچیدگی خاصی هم ندارد، میتوانستیم گام های بلندی برداشته و حتی به کشورهای هم جوار خود صادر کننده باشیم. اما متاسفانه هنوز وارد کننده هستیم و آنچنان که از بازار و فعالان این صنعت بر می آید، حتی توان مونتاژ هم نداریم.

رییس اتحادیه  فروشندگان دوچرخه،موتورسیکلت و لوازم یدکی تهران با بیان اینکه احتمال می رود تا پایان امسال افزایش 10درصدی در قیمت های موتورسیکلت و دوچرخه داشته باشیم، افزود: این موضوع صرفا به دلیل افزایش قیمت دلار خواهد بود و بازار مصرف کشور توان افزایش قیمت را ندارد و در  اوضاع  اقتصادی کنونی عرضه بیشتری نسبت به تقاضا وجود دارد.

محمد خادم منصوری در خصوص واردات و  قاچاق  کالاهای وابسته، گفت: این کالاها به دلیل حجیم بودن برای واردات و قاچاق توجیه اقتصادی ندارند و در حال حاضر تولید برخی لوازم  اصلی موتورسیکلت و دوچرخه در کشور مانند زین، باک موتورسیکلت، اگزوز و برخی دیگر به دلیل کیفیت بالا، کالاهای باکیفیت چینی نیز توان رقابت با کالای ساخت ایران را ندارند.

وی با عنوان اینکه 1400عضو در تهران در  حوزه موتورسیکلت، دوچرخه، لوازم یدکی وابسته دوچرخه و موتورسیکلت در تهران مشغول فعالیت هستند، گفت: خوشبختانه در داخل قطعات موتورسیکلت و دوچرخه با کیفیت عالی تولید می شود.

منصوری ادامه داد: تولید دوچرخه در داخل کشور وجود ندارد  و 2 کارخانه "ایران دوچرخ " و " آساچرخ" نتوانسته اند با هزینه های  بالای تولید  با اجناس خارجی رقابت کنند و در حدود 5 سالی است که تعطیل شده اند.

وی با عنوان اینکه هم اکنون در قم مونتاژ دوچرخه آغاز شده است، گفت: طی برنامه ریزی های انجام شده، قرار است قطعات دوچرخه ها نیز در ایران تولید شود و همچنین 40کارخانه مونتاژ موتورسیکلت در کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه زمزمه هایی در خصوص حذف ارزش افزوده وجود دارد، بیان کرد: این مساله کمک بزرگی به تولیدکنندگان خواهد کرد و در صورتی که تمهیدات مناسبی برای مالیات تولیدکنندگان در نظر گرفته شود، به طور حتم تولید در کشور افزایش خواهد یافت.

خادم منصوری با عنوان اینکه بعضی کالاهای با کیفیت را به کشور وارد می کنند و برخی سودجویان در کشور از بسته بندی آن کپی برداری می کنند، گفت: این مساله به اقتصاد کشور لطمه وارد می کنند و خوشبختانه در این رابطه با بازرسی اصناف و سازمان صنعت و  معدن توانسته ایم  برخی از این سودجویی ها را جلوگیری کنیم.

وی در خصوص موتورسیکلت های هیبریدی نیز گفت: در این خصوص بایستی زیرساخت های مناسب در کشور به وجود  ببایید تا بسیاری از نگرانی های خریداران کاهش یابد، واردات خودروهای بنزینی و برقی نیز می‌تواند به این مهم کمک کند، همچنین دولت نیز می تواند با پرداخت یارانه به خریداران روند خرید این نوع از موتورسیکلت ها را افزایش دهد.

خواندن 332 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395