شنبه, 23 دی 1396 ساعت 09:57

اطلاعات تکميلي

  • در خصوص بیکار شدن شاغلین:

زیان‌دیدگان شبکه‌های اجتماعی می‌توانند طرح دعوی کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: جلیل مالکی عضو کانون وکلا مرکز در این باره گفت: به موجب اصل 20 قانون اساسی همه اشخاص در مقابل قانون یکسان و از حقوق برابر برخوردارند؛ بنابراین هیچ شخصی اعم از دولتی و غیردولتی بر دیگری برتری ندارد و در حاشیه امن تجاوز به حقوق دیگران قرار ندارد. همچنین طبق اصل 22 قانون اساسی جان، مال و شغل اشخاص از تعرض مصون است و هیچ شخصی حق ندارد به آن صدمه برساند. به موجب اصل 28 قانون اساسی نیز هرکسی حق دارد شغلی را که به آن مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی نباشد، انتخاب کند و هیچ شخصی حق ندارد به چنین شغلی صدمه وارد نماید.

وی ادامه داد: بنابراین به موجب اصول فوق هرگونه صدمه به شغل اشخاص آن هم در شرایطی که قبلاً به رسمیت شناخته شده و مورد حمایت قرار گرفته است، ممنوع است و در صورت ورود ضرر به این شغل، مسئولیت مدنی دارد و ملزم به جبران خسارت است.

این عضو کانون وکلا مرکز اظهار کرد: مواد 1 و 2 قانون مسئولیت مدنی حق جبران ضرر و زیان را به رسمیت شناخته و اصل 40 قانون اساسی که مبتنی است بر قاعده لاضرر و لاضرار فی الاسلام بر این امر تأکید نموده است. 

مالکی در رابطه با زیان دیدگان از فیلترینگ شبکه های اجتماعی افزود: از آنجایی که متأسفانه به موجب ماده 19 قانون دیوان عدالت اداری، مصوبات شورای عالی امنیت ملی از شمول صلاحیت دیوان عدالت اداری خارج گردیده است؛ بنابراین زیان دیدگان می توانند با توجه به قواعد عام اصل 34 قانون اساسی که دادخواهی را حق هرکسی شناخته است و اصل 159 قانون اساسی که مرجع تظلمات را محاکم دادگستری داشته است به دادگاه های صالح مراجعه و مبادرت به طرح دعوی مسئولیت مدنی نمایند.

بهشید ارفع نیا، عضو کانون وکلا مرکز نیز اظهار کرد: صورت مسئله را نباید پاک کرد و باید به دنبال اصلاح ساختار باشیم. با توجه به ازدیاد تعداد بیکاران در کشور ما باید سعی کنیم با فراهم کردن زمینه فعالیت، بیکاری را کاهش دهیم نه اینکه شبکه های اجتماعی که منبع درآمد بسیاری از افراد است را محدود کنیم. بنابراین طبیعتاً محدود کردن زمینه فعالیت افراد شاغل برای دولت مسئولیت مدنی دارد.
خواندن 451 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395