شنبه, 23 دی 1396 ساعت 10:39

اطلاعات تکميلي

  • جلسات ویژه چاره‌اندیشی تأمین آب تهران آغاز شد؛

بی‌آبی بیخ گوش تهرانی‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد: مشکل کمبود آب در شهرهای بزرگ حالا دیگر بالا گرفته است. کاهش بارندگی‌ها و پایین آمدن میزان ورودی سدهای اطراف، تأمین آب کلان شهری مانند تهران را به یک نگرانی تبدیل کرده است و به رغم دلگرمی‌هایی که مسئولان در طول ایام گذشته ابراز می‌کردند اما حالا موضوع به نظر بغرنج تر به نظر می‌رسد. در سال‌های گذشته برخی انتقادها در افکار عمومی و رسانه‌ها  بر سر این موضوع بود که انتشار اخبار منفی از سوی مسئولان رنگ و بویی فارغ از واقعیت‌های موجود دارد و این اخبار فقط تشویش و نگرانی جامعه را به ارمغان می آورد. حتی برخی انتقادها بیشتر بر این مبنا بود که مدیران تصمیم گیر به دلیل عدم توفیق در مدیریت منابع، توپ بی آبی را به زمین مردم می‌اندازند و تلاش می‌کنند موضوع عدم مصرف بهینه را برجسته کنند تا نقدی متوجه عملکرد آن‌ها نشود. به هرحال اینک چه چنین مدیرانی را مقصر بدانیم و چه ندانیم واقعیت تلخی پیش روی جامعه شکل گرفته که بر اساس آن شهرهای بزرگی مانند تهران باید خیلی زود خود را برای کشاکش بی‌آبی در تابستانی که از راه می‌رسد آماده کنند. این موضوع در گفته‌های اخیر مدیران متولی آب تهران نیز مستتر شده است.

روز گذشته محمد پرورش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران گفت: باتوجه به کاهش بارندگی‌ها نگرانی‌هایی برای تأمین آب پایتخت به وجود آمده لذا از هم اکنون تدابیری برای این مهم درنظرگرفته ایم که امیدواریم با مشکلی مواجه نشویم.

پرورش، با بیان اینکه چندین سناریو برای گذر از پیک آبی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: روزانه جلسات متعددی برای حل مشکلات پیش رو برگزار می شود تا بتوانیم شرایط رابه طور کامل ارزیابی و چالش های پیش رو را برطرف کنیم.

وی ادامه داد: طبق اعلام سازمان هواشناسی وضعیت بارش‌ها نرمال خواهد بود که همین مساله نگرانی‌های ما را کاهش می‌دهد با این وجود می توان اطلاعات تکمیلی و دقیق تر درباره وضعیت منابع آبی تهران را نهایتا تا دو روز آینده اعلام کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران با تأکید به مساله مدیریت مصرف و اهمیت این موضوع در پیشبرد اهداف، گفت: مدیریت مصرف موضوعی است که مشترکان در تمام فصول باید به آن توجه داشته باشند چراکه نه تنها تهران بلکه کل کشور چندین سال است که با تنش آبی دست و پنجه نرم می کند.

مشترکان پرمصرف تهرانی جریمه خواهند شد

در همین حال موضوع استفاده از ابزارهای قانونی برای نهادهای متولی بار دیگر به میان آمده است تا شاید به این رویکرد تغییری در وضعیت ایجاد شده بوجود آید.

تسنیم نوشته است: کاهش شدید میزان بارش‌ها، طرح خاک خورده سال ۹۳ برای برخورد با مشترکان پرمصرف تهرانی را از روی قفسه طرح‌های شرکت آب و فاضلاب تهران دوباره به جریان انداخته و جریمه مشترکان پرمصرف تهرانی در دستور کار قرار گرفته است.

این خبرگزاری سپس نقبی می زند به اظهارات مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب تهران که سه سال پیش گفته بود:"از فردا شنبه 18 مرداد آب آشامیدنی 3000 مشترک که بالاتر از 50 متر مکعب در یک دوره مصرف دارند از ساعت 10 تا 17 قطع می‌شود." این خبری بود که در میانه مردادماه سال 93 اعلام از سوی این مقام مسئول منتشر شد. شنبه 18 مردادماه 93 از راه رسید اما در کمتر از 24 ساعت اجرای این طرح منتفی شد. طرح برخورد با مشترکان پرمصرف آب در کلانشهر تهران به‌دلایل نامعلومی ادامه نیافت و مسئولان نیاز به مجوز قانونی دولت برای برخورد با مشترکان پرمصرف را دلیل آن دانستند، اما پس از آن بود که معاون اول رئیس جمهور و وزیر نیروی وقت در صحبت‌های جداگانه‌ای از عزم دولت برای برخورد با مشترکانی خبر دادند که بسیار بیشتر از دیگران به مصرف آب شرب می‌پردازند و عملاً آب تصفیه شده شرب را برای مصارفی چون استخر و آبیاری فضای سبز مصرف می‌کنند.

در روزهای پیک مصرف آب در سال 93 بود که وزیر نیرو وقت از ارائه طرح برخورد با مشترکان پرمصرف با جریمه و قطع انشعاب آنها به هیئت دولت خبر داد. پیگیری های رسانه ای حاکی از این بود که پس از طرح این موضوع در هیئت وزیران، بررسی بیشتر آن به کمیسیون‌های تخصصی اقتصادی دولت محول شد و چند مرتبه طرح این موضوع در مجلس در دستور کار قرار گرفت؛ اما با گذشت 3 سال از این تاریخ، هیچ اقدام قاطعی برای برخورد با مشترکان پرمصرف آب شرب در تهران انجام نشد.

در حالی که حدود 4 ماه از سال آبی 96 - 97 گذشته، این سال یکی از بدترین و خشک ترین سال‌ها در میزان بارندگی ها اعلام شده و این امر، نگرانی بسیاری برای تأمین آب شرب تابستان 97 به دنبال داشته است.

علیرضا نوذری‌پور قائم‌مقام آبفای استان تهران با اشاره به کاهش شدید میزان بارش‌ها گفت: در صورت ادامه روند کاهش بارندگی مشترکان پر مصرف آب جریمه می‌شوند.

وی افزود: بر اساس آمار، از شروع سال آبی جدید تا 13 دی‌ماه میزان بارندگی استان تهران 30.7 میلی‌متر بوده که این عدد نسبت به سال گذشته 70 درصد کاهش داشته است.

نوذری‌پور گفت: میزان بارش‌های امسال نسبت به میانگین بلندمدت نیز 66 درصد کاهش داشته است که این امر بحرانی‌بودن شرایط منابع آب را نشان می‌دهد؛ از این رو شرکت آب و فاضلاب استان تهران از هم‌اکنون برنامه‌ها و تدابیر متعددی را در نظر گرفته است.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران اصلی‌ترین سیاست شرکت آب و فاضلاب را جیره‌بندی‌نکردن و تامین منابع آبی پایدار دانست و افزود: برای تامین منابع آب از روش‌هایی چون مدیریت مصرف و برخورد با مشترکان پرمصرف استفاده خواهیم کرد تا کار به جیره‌بندی آب نرسد.

نوذری‌پور با بیان این‌که سهم عمده مدیریت بحران در بخش آب در دست مردم است، اظهار کرد: معمولا در تهران در پایان خردادماه و اردیبهشت‌ماه می‌توانیم وضعیت بارندگی‌ها را به صورت دقیق ارزیابی کنیم، اما با توجه به این‌که در این مقطع زمانی ذخیره برف نداریم می‌توان گفت که ممکن است در زمان اوج مصرف آب با مشکلاتی مواجه شویم.

از اینرو، کاهش شدید میزان بارش‌ها، طرح خاک خورده سال 93 برای برخورد با مشترکان پرمصرف تهرانی را از روی قفسه طرح های شرکت آب و فاضلاب تهران دوباره به جریان انداخته و جریمه مشترکان پرمصرف تهرانی در دستور کار قرار گرفته است؛ اما باید دید در مقام عمل، تا چه میزان شاهد عزم جدی مسئولان مربوطه برای برخورد با پرمصرف ها خواهیم بود.

هشدار اردکانیان در مورد شرایط زیر نرمال آبی

روز پنجشنبه گذشته نیز رضا اردکانیان وزیر نیرو  هشدار داده که در بخش های نظیر کشاورزی، صنعت و محیط زیست در سال جاری آبی یعنی تا پایان شهریور۱۳۹۷، با مضایقی مواجه خواهند شد اما سعی خواهیم کرد که پس از تسهیم عادلانه کم‌آبی چنانچه بخشی با کاهش بیشتری مواجه بود براساس ضوابط و مقررات بتوانیم منابع مالی مورد نیاز و خسارات مربوطه را جبران کنیم.

بر اساس  گزارش ایسنا،  وبر پایه  آمار و ارقام موجود، در حال حاضر ۲۵ درصد منابع آبی کشور بدون منبع درآمدی بوده و این در حالی است که باید این عدد زیر ۱۵ درصد باشد؛ به همین دلیل بسیاری از کارشناسان معتقدند که مصرف آب کشور باید از ۱۰۰ میلیارد مترمکعب به ۷۰ میلیارد مترمکعب کاهش یابد.

همچنین میزان هدررفت ضایعات آب در سطح کشور بین ۳۰ تا ۳۵ درصد بوده و این بدان ‌معنا است که بالغ بر ۲۴ میلیارد مترمکعب آب آن هم در شرایطی که با بحران و تنش آبی مواجه هستیم دور ریخته می‌شود، از سوی دیگر ۱۰ درصد بارش مستمر در طول سال منجر به تأمین ۲۰ تا ۲۵ درصد آب و منابع آبی مورد نیاز کشور می‌شود و میزان آب تجدیدپذیر در سطح کشور ۱۱۴ میلیارد مترمکعب بوده و از مجموع آب مصرفی در کشور ۹۰ درصد آن در روستاها مصرف می‌شود و ۹۴ درصد از اشتغال‌های مستقیم و غیرمستقیم کشور هم مرتبط با بخش کشاورزی بوده است.

گزارش ایسنا می افزاید: برای حل مشکل بی آبی در این زمان تدبیر دولت آن است که با تأمین آب شرب از مردم بخواهند که در چنین شرایطی که شرایط طبیعی از نظر میزان بارش‌ها نیست، از اسراف آب بپرهیزند چراکه کشاورزان در حاشیه شهرها با مشکلات جدی از نظر تامین آب و کشت و استمرار معیشتشان مواجه اند، اما در همان شهرها تا چند برابر الگوی متعارف مصرف شاهد مصرف آب شرب و بهداشت هستیم.

از سوی دیگر در آخرین جلسه شورای عالی آب به موضوع باروری ابرها و نیز استفاده از منابع آب ژرف توجه و قرار شد که این دو موضوع در دستور کار جلسات کمیته تخصصی شوراها قرار گرفته شود تا امکان تأمین آب از اینگونه روش‌ها نیز مورد بررسی قرار گیرد.

بر این قاعده  اردکانیان معتقد است که موضوع تخصیص حق آبه در بخش‌های مختلف مربوط به سال‌های نرمال است و زمانی که پروانه‌ای برای حق‌آبه در بخشی صادر می‌شود در آن ذکر می شود که میزان آب تخصیص یافته شده به فرض آن است که در آن سال روان آب ها و بارش های کشور هم اندازه با سال های نرمال باشد و اگر که سال به اصطلاح زیر نرمال بود، متناسب با قوانین موجود سهمیه بخش‌هایی با کاهش مواجه خواهد شد.

وضعیت خشکی در پاییز و ادامه آن براساس اطلاعات منتشره از سوی مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، نشان از شرایط کم آبی شدید در تابستان سال آتی را دارد لذا امروز توجه ویژه به برنامه ریزی تأمین آب در فصل تابستان و در صورت ادامه آن برای سال‌های آینده نیز ضروری است.

همچنین کاهش بارندگی، افزایش درجه حرارت و در نتیجه افزایش تبخیر و تعریق و کاهش میزان آب تجدیدشونده از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب به ۷۰ میلیارد مترمکعب در سال‌های آتی و استفاده روزافزون از منابع آبی برای مصارف مختلف و به ویژه کشاورزی ضرورت توجه به تغییر نحوه مصرف آب خانگی، الگوی کشت و روش آبیاری را انکار ناپذیر می‌کند. در این خصوص نه تنها وزارت نیرو بلکه تمامی آحاد جامعه از مصرف کنندگان و کنشگران تا دستگاه‌های دولتی متولی مصارف آب باید روش‌های جدیدی را برای سازگاری با تغییرات اقلیمی و افزایش تاب آوری برای توسعه پایدار ایجاد کنند.

به هرحال به نظر می رسد در شرایطی که متولیان رده اول آبی کشور هشدار می دهند که وضعیت آبی ایران  رو به وخامت دارد  لازم است دستگاه های ذیربط هرچه سریعتر برای برون رفت از این بحران احتمالی دست به کار شوند.اینک کار به جایی رسیده است که زمزمه های بحران آب از سوی مسئولان رده بالای کشور به شکلی رسمی بیان می شود تا جاییکه روز گذشته عیسی فرهادی فرماندار تهران  نیز با بیان اینکه در ۴۷ سال گذشته کمترین میزان آب را داشته‌ایم و اگر بارندگی‌ها در تهران به همین روند باشد ۵۲ درصد مردم تهران فاقد آب شرب خواهند بود، گفت: وضعیت آبی در تهران بحرانی‌تر از بیرجند و خراسان‌جنوبی است. ظاهرا قضیه جدی تر از این حرف‌هاست. بی‌آبی بیخ گوش تهرانی‌هاست.
خواندن 348 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395