شنبه, 23 دی 1396 ساعت 11:01

گذری بر عملکرد نظام رفاه و تأمین اجتماعی در استرالیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: در دنیا کشوری مرفه شناخته می‌شود که در آن تأمین رفاه عمومی بر عهده نهادهای اجرایی باشد. بنابراین هرکسی به هر دلیلی نتواند هزینه‌های خود را تأمین کند، دولت موظف است از طریق پرداخت مستمری و یا کمک‌های نقدی او را کمک کند.

دولت رفاه با انتقال وجه به مردم به صورت ارائه خدماتی مانند بهداشت و درمان و آموزش و پرورش رفاه را به جامعه تزریق می‌کند.

طبق روال هر هفته روزنامه عصر اقتصاد به منظور مقایسه عملکرد تأمین اجتماعی در ایران با سایر کشورها به بررسی نظام رفاه و تأمین اجتماعی در استرالیا پرداخته که ماحصل این بررسی را در ادامه می خوانید.

تأمین اجتماعی در برگیرنده مزایای رفاهی دولتی است که به افراد مقیم استرالیا تعلق می‌گیرد. بیمه تأمین اجتماعی در استرالیا رایگان است و بودجه مربوطه از محل دریافت مالیات‌های عمومی تأمین می‌شود و 25 درصد تولید ناخالص ملی را تشکیل می‌دهد. جهت برخورداری از قریب به اتفاق مزایای اجتماعی، درآمد و دارایی‌های شخص بررسی و ارزش گذاری می‌شوند. پس از این بررسی در صورتی که مشخص شود، درآمد و دارایی مکفی در اختیار دارند، این مزایای اجتماعی عمومی کاهش یافته و یا به وطور کلی قطع می شود.

انواع طرح‌های بیمه ای در استرلیا عبارتند از: بیمه درمانی، بیمه دوران بارداری، بیمه حوادث شغلی، بیمه بازنشستگی خصوصی و دولتی، بیمه ازکار افتادگی و بیمه بیکاری.

بیمه‌های دولتی (تأمین اجتماعی) شامل عائله مندی، کمک هزینه‌های بیماری، کمک درآمد، مزایای بیمه بیکاری، کمک هزینه دوران بارداری و انواع بیمه های بازنشستگی است.

 لازم بذکر است بیمه های تأمین اجتماعی حداقل‌ها را پوشش می‌دهند و در نتیجه نمی‌توان برای رفع نیازهای جاری صرفا" به این نوع بیمه اکتفا کرد.

انواع بیمه‌های اجباری: بیمه ساختمان (در صورت رهن خانه)، بیمه شخص ثالث خودرو و . . . . است.

انواع بیمه‌های اختیاری: بیمه تصادف، بیمه درآمد، بیمه درمان خصوصی، بیمه اثاثیه منزل، بیمه مسئولیت‌های فردی، بیمه هزینه‌های قانونی، بیمه دندانپزشکی، بیمه سفر، بیمه خرابی ماشین و بیمه عمر است.

دراسترلیا هر شخصی مسئولیت بیمه شدن خود و خانواده اش را به عهده دارد و در زمان انتخاب بیمه، باید بررسی های لازم را بعمل آورد.

در سال‌های اخیر بعضی شرکت‌ها اقدام به فروش مستقیم بیمه نامه (بدون واسطه) نموده اند که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شده است. این شرکت‌های بیمه ای اطلاعات بیمه خود را تلفنی به اطلاع بیمه شوندگان می‌رسانند که مشتریان پس از مقایسه شرایط بیمه از جمله قیمت آن با شرایط بیمه پیشنهادی دلالان حوزه بیمه اقدام به خرید می کنند . بنابراین در انتخاب بیمه و کارگزار بیمه باید دقت کافی بعمل آورد. مدت بیمه‌ها معمولا یک ساله است و از زمان امضای قرارداد بیمه شروع می‌شود. پرداخت به موقع حق بیمه بسیار مهم است و بر نحوه سرویس دهی شرکت‌های بیمه ای تأثیرگذار است.

در استرالیا مستمری بیکاری پرداخت نمی‌شود. ولی مزایایی جهت هزینه‌های کاریابی و آغاز بکار جدید وجود دارد. در صورتی که فرد شغل خود را از دست داده باشد، باید گواهی ترک از استخدام اخذ نموده و ارائه کند که در آن باید علت ترک کار و نیز میزان حقوق دریافتی قید شده باشد.

هزینه‌های جامع دندانپزشکی در استرالیا بالاست

هزینه‌های جامع دندانپزشکی در استرالیا بالاست، به همین دلیل خرید بیمه جامع داندانپزشکی در استرالیا مرسوم نیست. بیمه پزشکی دولتی هزینه خدمات عادی دندانپزشکی را پوشش نمی‌دهد، ولی با این وجود 75 درصد هزینه معالجات پزشکی که توسط جراح دندانپزشک در بیمارستان صورت می گیرد را پرداخت می کند. بازنشستگان نیز از خدمات عمومی و اورژانس رایگان دندانپزشکی بر طبق برنامه های درمانی دندانپزشکی دولت فدرال بهره‌مند می‌شوند.

شرایط مهاجرین به استرالیا

بر اساس قانون چهارم مارس سال 1997، مهاجران می توانند بعد از دو سال اقامت خود در استرالیا اقدام به ارائه درخواست جهت برخورداری از مزایای تأمین اجتماعی کنند. البته مهاجرینی که به دلایل بشردوستانه به استرالیا آمده اند از طی این دوره دو ساله معاف هستند. جهت کمک رسانی به مهاجرین تازه وارد، مراکز خاصی در شهرهای بزرگ وجود دارند.

انواع مختلفی از بیمه ها همچون بیمه کارفرما و بیمه های دولتی اجباری در مهاجرت به استرالیا وجود دارند.

انواع طرح های درمانی دولتی وجود دارند که اکثر شهروندان استرالیایی و افراد مقیم خارجی از مزایای آن استفاده می کنند. در صورتیکه افراد مذکور شرایط استفاده از این تسهیلات را نداشته باشند، باید از طرح‌های بیمه درمانی خصوصی استفاده کنند که البته برای برخی افراد مقیم موقت خارجی اجباری است.

سیستم بازنشستگی در استرلیا

استرالیا بهترین سیستم بازنشستگی دنیا را دارد. البته این جایگاه بعد از اجرای سیاست‌های اصلاحاتی در این کشور در سال‌های اخیر ایجاد شد. استرالیا با هدف جذب حداکثر افراد برای زندگی در این کشور، سیستم‌های حمایتی زیادی ایجاد کرد که حمایت از سالمندان هم بخشی از آن است. حمایت‌های زیاد دولت در قالب نظام بازنشستگی از سالمندان در این کشور سبب شده است تا افراد در این کشور عمری طولانی‌تر و تا سال‌های پایانی عمر خود سطح سلامت بالاتری داشته باشند. این سلامت هم می‌تواند بهتر بودن وضعیت جسمی و هم شرایط روانی را شامل شود که برای داشتن یک زندگی سالم ضروری است.

این در حالی است که شمار افرادی که تنها به درآمد بازنشستگی برای تأمین معاش تکیه داشتند، از طرف دیگر افراد بالای ۶۰ سال در استرالیا می‌توانند از تخفیفات ویژه‌ای برای مسافرت‌‌های درون‌شهری و برون‌شهری برخوردار شوند و در خرید‌های خرده‌فروشی هم امتیازهایی دریافت خواهند کرد. از طرف دیگر سالمندانی که در این کشور زندگی می‌کنند، بر طبق نظر سازمان‌های بازنشستگی می‌توانند از خدمات مراقبت‌های خانگی یا مراقبت در مراکز نگهداری سالمندان برخوردار شوند.

جهت برخورداری از مستمری بازنشستگی دولتی، سن مردان حداقل 65 و زنان حداقل 61 سال در نظر گرفته شده است که در مورد زنان به 65 سال افزایش خواهد یافت. اگر شخص در زمان عمر شغلی خود به مدت 25 سال در استرالیا اقامت داشته باشد، می‌تواند از مستمری بازنشستگی کامل بهره مند شوند که از این مدت باید 10 سال آن پیوسته در استرالیا ساکن بوده باشد.

خواندن 485 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395