شنبه, 23 دی 1396 ساعت 11:48

اطلاعات تکميلي

  • معاون نظارت شورای شهر تهران

شورایاری‌ها اجازه فعالیت اجرایی و سیاسی ندارند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون نظارت شورای شهر تهران با بیان اینکه انتخابات شورایاری‌ها کاملا قانونی است و باید در زمان قانونی خود برگزار شود،‌ گفت: شورایاری‌ها اجازه فعالیت اجرایی و سیاسی ندارند، اما در دوره گذشته یک سری اقدامات اجرایی به شورایاری‌ها واگذار شده بود.

انجمن‌های شورایاری وابسته به شورای شهر تهران در جهت تحقق و اجرای قانون شوراها و تقویت مشارکت هر چه بیشتر شهروندان در ساماندهی امور مختلف شهری و جلب همکاری واقعی آنان در ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان  تشکیل شد. انتخابات شورایاری‌های  در حال حاضر توسط وزارت کشور متوقف شده است و کماکان بلاتکلیف است.

افشین حبیب‌زاده، عضو شورای شهر تهران انتخابات شورایاری را کاملا قانونی دانست و گفت: زمانی که تشکیل شورایاری‌ها به تصویب رسید، نام اصلی آن انجمن شورایاری بود، این انجمن کاملا بر اساس قانون تشکیل شده است. نکته مهم این است که برخی ادعا می‌کنند که شورایاری‌ها غیرقانونی است و وزارت کشور نیز اعلام کرده است که انتخابات شورایاری‌ها را برگزار نمی‌کند، در حالی که تشکیل شورایاری‌ها کاملا بر اساس اصول قانونی بوده است و کاملا از محمل قانونی برخوردار هستند.

او ادامه داد: بر اساس بند 7 ماده 71 قانون شوراها یکی از وظایف اصلی شورای شهر اقدام در خصوص تشکیل انجمن‌ها و نهادهای اجتماعی است و شورایاری‌ها بر اساس همین بند تشکیل شده‌اند و به نظر ما کاملا از محمل قانونی برخوردارند. انتخابات شورایاری‌ها باید در زمان قانونی خود برگزار شود و بحثی که در مورد قانونی یا غیرقانونی بودن مطرح می‌شود، در خصوص شورای محله است و هیچ ارتباطی با شورایاری‌ها ندارد و در اصل 100 قانون اساسی هم آمده است.

حبیب‌زاده در واکنش به انتقاداتی که به نحوه فعالیت‌ شورایاری‌ها می‌شود، گفت: ما معتقدیم بر اساس قانون در هیچ کدام از وظایف شوراها کار اجرایی ذکر نشده است و همان طور که از اسمشان مشخص است شورایاری‌ها یار  شورای شهر هستند و باید برای شناسایی نارسایی‌ها در سطح محلات و انتقال مشکلات و نارسایی‌ها به اعضای شورای شهر فعالیت کنند، اما در دوره گذشته یک سری اقدامات اجرایی به شورایاری‌ها واگذار شده بود، برای مثال اداره سرای محله یا آنکه مبالغی را با عنوان تنخواه برای هزینه‌کرد به آنها اختصاص می‌دادند.

عضو ستاد هماهنگی شورایاری‌ها با تاکید بر اینکه شورایاری‌ها اجازه فعالیت اجرایی و  سیاسی ندارند،‌ ادامه داد: در ارتباط با مسائل سیاسی نیز شورایاری‌ها آیین‌نامه‌ای دارند که به صورت جدی از فعالیت سیاسی منع شده‌اند. یعنی شورایاری‌ها یک نهاد اجتماعی هستند که بر اساس آیین‌‌نامه‌ها باید در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی فعالیت کنند و اجازه کار سیاسی ندارند.

منبع:ایلنا

خواندن 379 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395