شنبه, 23 دی 1396 ساعت 13:52

اطلاعات تکميلي

  • صالحی:

گفت وگوی فرهنگی در آسیا با ایران معنا می‌یابد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هویت ایران با فرهنگ تعریف می شود، تصریح کرد، تاثیر بحث گفت وگوهای فرهنگی در آسیا با ایران به عنوان یک نقطه کانونی معنا و مفهوم پیدا می کند.

سید عباس صالحی روز شنبه در حاشیه اجلاس گفتگوهای فرهنگی آسیایی در جمع خبرنگاران، درمورد نقش ایران در گفت وگو در منطقه آسیا افزود: آسیا به عنوان فرهنگ و مهد فرهنگ فلسفه و تفکر دینی شناخته می شود، هویت ایران نیز با فرهنگ تعریف می شود و اگر بخواهیم برای ایران روح و اندامی فرض کنیم این روح فرهنگ است، با این تفاسیر تاثیر بحث گفت وگوی های فرهنگی در آسیا با نقطه کانونی ایران معنی و مفهوم دارد.
وی ادامه داد: باید بتوانیم با جانمایه فرهنگی آسیا و جانمایه فرهنگی ایران، فضایی فراهم شود برای اینکه جامعه جهانی و آسیایی با این روح بیشتر زندگی کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: توسعه فرهنگی مقدمه توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است و اگر به فرهنگ به عنوان یک بستر روان ساز توسعه نگاه کنیم و نه تنها به عنوان یک ضلعی از زندگی اجتماعی، توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی موثر نمی شود، مگر با توسعه فرهنگی.
وی با طرح این پرسش که توسعه فرهنگی چیست و چگونه می توان یک توسعه فرهنگی ایجاد کرد، گفت: به نظر می رسد آن چیزی که باید برای توسعه فرهنگی مبنا باشد، گفت وگوهای فرهنگی است. از طریق تفاهم، تعامل و گفت وگو، توسعه فرهنگی ایجاد می شود زیرا جامعه آسیای و جهان اسلام و کل جهان از طریق گفت وگو می توانند نقطه های مشترک خود را بیشتر پیدا کنند. بر این اساس وِیژگی های مشترک، مزیت های خود را هم افزایی می کنند و فرصت ها برای آنهایی که می خواهند مسیری توسعه فرهنگی را تخریب کنند، می بندد. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص فعالیت رایزنان فرهنگی گفت: رایزنان فرهنگی پل ارتباط فرهنگی ایران با جهان هستند و ما آنها را به عنوان دریچه ارتباطی می شناسیم و اگر با همین تفسیری که گفتم توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به توسعه فرهنگی متصل است و توسعه فرهنگی بر پایه گفت وگو است، رایزن های فرهنگی باید فرصت های بیشتری را برای گفت وگوهای فرهنگی فراهم کنند. 
وی ادامه داد: رایزنان های فرهنگی باید تلاش کنند هم گفت وگو نخبگان را توسعه دهند و هم توسعه های اجتماعی ومردمی را وسیع تر کنند و گفت وگو دولت ها را براساس فرهنگ روان تر و سرعت بیشتری بخشند.
صالحی در خصوص تاثیر زبان فارسی در گفت وگوی فرهنگی گفت: زبان صرفا مختص یک کشور نیست، زبان یک فرهنگ است و اگر به تاریخ آسیا و جهان نگاه کنیم یکی از زبان های که زبان فرهنگ و تمدن تلقی می شود زبان فارسی است و هر مقدار زبان فارسی در فضای جهانی پژواک و توسعه کمی و کیفی بیشتری پیدا کند، در حقیقت زبان فرهنگ توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد، این صرفا زبان گذشته نیست بلکه زبان آینده است.
وی ادامه داد: فلسفه و ادبیات ما و خیلی چیزهای دیگر در زبان فارسی تجلی بارزی پیدا خواهد کرد.
صالحی گفت: ترجمه ها نمی توانند این شکوه را نشان دهد، باروری و غنایی که در زبان فارسی موجود است یک اتفاق و وِیژگی خاصی است، توسعه زبان فارسی توسعه فرهنگ بشریت است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درمورد اهمیت اجلاسی برای مبارزه با داعش و گروه های تکفیری خاطر نشان کرد: پارادایم گروه های تکفیری و افراطی، کینه و نفرت و دور شدن انسان ها از هم دیگر و توسعه گفتمان افراطی تکفیری و خشونت است.
وی ادامه داد: گفتمان «گفت وگو»، گفتمان نفرت، کینه و خشونت را در بستر اجتماعی و فرهنگی ناکارآمد می کند. گفت وگو می تواند به ناتوان سازی بنیادین تفکر افراطی - سلفی و تفکرهای خشونت بیانجامد.
نخستین اجلاس گفت وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح شنبه با سخنرانی ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نیز حضور و سخنرانی سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مصطفی آیدین رییس هیأت امنای دانشگاه استانبول، محمود نیلی رییس دانشگاه تهران، محمد مشکات‌الدین رییس دانشگاه شرق داکا و دین شمس‌الدین مشاور رییس جمهور اندونزی و 70 شخصیت‌ فرهنگی و علمی از 20 کشور آسیایی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان گشایش یافت.
کمیسیون‌‌های «شرق آسیا»، «شبه‌قاره» و «آسیای مرکزی و قفقاز» این اجلاس، به مدت سه روز و به ترتیب در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسی مشهد و مازندران (بابلسر)، با حضور اندیشمندانی از ایران و 20 کشور از قاره آسیا برگزار خواهد شد.
نخستین اجلاس گفت وگوهای فرهنگی آسیایی به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی تدارک یافته است.

منبع: ایرنا

خواندن 558 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395