شنبه, 23 دی 1396 ساعت 14:10

افزایش پنج هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاهی کشور با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در طول سال‌های 1392 تا شهریور 1396 بیش از پنج هزار و 138 مگاوات از محل سرمایه گذاری بخش غیردولتی داخلی و خارجی به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده شده است.
این ظرفیت نیروگاهی با چهار میلیارد و 114 میلیون دلار سرمایه گذاری ایجاد شده که بخش غیردولتی داخلی و خارجی، در سال‌های 1392 تاکنون چهار هزار و 417 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی بزرگ، 141 مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و 580 مگاوات نیز به ظرفیت مولدهای مقیاس کوچک اضافه کرده است.

این ظرفیت ها، با سرمایه گذاری سه میلیارد و 555 میلیون دلار در نیروگاه‌های حرارتی بزرگ، 211 میلیون دلار در تجدیدپذیرها و 348 میلیون دلار در بخش مولدهای مقیاس کوچک ایجاد شده است.
از آغاز فعالیت دولت یازدهم تا امروز، 54 واحد نیروگاهی جدید با سرمایه گذاری بخش دولتی و غیر دولتی به بهره برداری رسیده و ظرفیت نیروگاه های کشور با افزایش هشت هزار مگاواتی به 77 هزار مگاوات رسیده است.
تفکیک ظرفیت به مدار آمده در این سالها نشان دهنده این است که صنعت برق توانسته در سال 1395بیشترین میزان از ظرفیت نیروگاهی را به شبکه برق کشور اضافه کند. البته در سالهای 93 و شش ماهه 96 نیز ظرفیت قابل توجهی از نیروگاهها به مدار تولید اضافه شده است.
همانگونه که نمودار شماره یک (پیوستی) نشان می دهد، با توجه به عدم رغبت سرمایه گذاران در احداث نیروگاه جدید ناشی از واگذاری نیروگاهها دولتی و گرایش از احداث نیروگاه جدید به سمت خرید نیروگاههای واگذار شده بدلیل مناسب بودن شرایط واگذاری در مقایسه با احداث نیروگاه، افزایش ظرفیت نیروگاهی در دولت دهم به حداقل ممکن رسیده بود.
از این رو در سال 92 نیز افزایش ظرفیت نیروگاهی در حداقل ممکن قرار گرفته و فقط 520 مگاوات از محل سرمایه گذاری خصوصی به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شد.
روند توسعه ظرفیت به تفکیک نیروگاههای مختلف نشان از آن دارد که با اصلاح شرایط خرید برق از نیروگاههای تجدیدپذیر شامل دوره خرید و نرخ خرید تضمینی، موجب شده تا توسعه این نیروگاهها از رشد مناسبی برخوردار شود؛ بطوریکه بیش از 100 مگاوات از 141 مگاوات ظرفیت نیروگاه وارد مدار شده مربوط به سال 95 و شش ماهه 96 است. 
به همین ترتیب با اصلاح نرخ خرید برق از نیروگاههای مقیاس کوچک، توسعه این نیروگاهها نیز از رشد مناسبی برخوردار شد و به تدریج میزان ظرفیت نیروگاههای به مدار آمده افزایش یافت. به طوریکه بیش از 70 درصد از ظرفیت نیروگاههای احداث شده مربوط به 2 سال و نیم اخیر بوده است.
تفکیک استانی سرمایه گذاری بخش غیردولتی در احداث نیروگاه در طول سالهای 1392 تا شهریور 1396 نشان از آن دارد که استان یزد با جذب بیش از 30 درصد سرمایه گذاری انجام شده در صنعت برق بالاترین رتبه را در سرمایه گذاری تحقق یافته داشته است. پس از یزد، استانهای کرمان با حدود 23 درصد و گیلان، قزوین و بوشهر به ترتیب بیشترین سهم را در سرمایه گذاری محقق شده داشته اند.
در مجموع از چهار میلیارد و 114 میلیون دلار سرمایه گذاری به ثمر نشسته در صنعت برق، این پنج استان سه میلیارد و 479 میلیون دلار معادل 85 درصد از سرمایه گذاری را به خود اختصاص داده اند. 
توزیع استانی نیروگاههای تجدیدپذیر در استانهای مختلف نشان دهنده این است که استانهای قزوین، کرمان و همدان بیشترین ظرفیت را به خود اختصاص داده اند. اگر چه استانهای اصفهان، کردستان و خوزستان در رتبه های بعدی ظرفیت نیروگاهی تجدیدپذیر احداث شده قرار دارند، اما به لحاظ عدد مطلق، مگاوات احداث شده قابل توجه نیستند.
حجم سرمایه گذاری در نیروگاههای احداث شده در طول سالهای 1392 تا شهریور 1396 در نمودار (2) ارائه شده است. همانگونه که این نمودار نشان می دهد، بیشترین میزان سرمایه گذاری در نیروگاههای احداث شده که نتیجه آن به ثمر نشسته و منجر به تولید برق شده، در سال 1395 اتفاق افتاده است. بطوریکه از بیش از 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گرفته در نیروگاه های به مدار آمده توسط بخش غیر دولتی، بیش از 30 درصد آن در سال 1395 تحقق یافته است. 

منبع: ایرنا

خواندن 373 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395